top of page

Fizik Tedavi Masajı Almanın Faydaları Nelerdir?


Fizik-Tedavi-Masajı-Almanın-Faydaları-Nelerdir-?

Fizik tedavi hastaları çoğunlukla tedavi planlarının bir parçası olarak masaj terapisi yani manuel terapi alırlar. Fizik tedavi masajı, tipik olarak kas ağrıları ve gerginliğinden kurtulma sağlayan normal bir spa masaj uygulamasından farklıdır. Fizik tedavi masajı, eklem ve kas gücünü , hareketliliğini işlevlerini iyileştirmeye odaklanır.


Fizik tedavi masajını bir seansa entegre etmek tedaviyi optimize eder ve iyileşmeyi de hızlandırabilir. Uygulamalı yaklaşım vücudun, bedenin belli bir bölgesine uygulanır ve sadece tedaviyi optimize etmek adına gerektiğinde kullanılır. Fizik tedaviye ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız? Farklı fizyoterapist çeşitleri ve kullandıkları masaj teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek adına yazımıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Uygulamalı Terapinin Yararları


Uygulamalı fizik tedavi masajı, yaralanma ya da ameliyattan iyileşen kişilere hem fiziksel hem de duygusal yararlar sunar. Fiziksel terapistler, etkilenen eklemlerdeki ve kaslardaki işlevi ve gücü eski haline getirmek adına kişiselleştirilmiş tedavi programları oluşturur. Çoğu durumda masaj, kişinin tedavisinin bir parçası olarak kullanılır. Fizik tedavi masajı uygulamasının kanıtlanmış fiziksel yararları vardır. Kas gevşemesi ve ağrı kesici sağlamanın yanı sıra masaj terapisi şunları da yapabilir;


Bağışıklık Sistemini Güçlendirin: Araştırmalar, düzenli masaj tedavisinin vücutta bulunan beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini ve bu da bağışıklık fonksiyonunun artmasına katkıda bulunduğu göstermiştir.


Dolaşımı İyileştirin: Araştırmalar, masaj terapisinin özellikle masaj uygulanan bölgelerde, vücuttaki kan akışını iyileştirdiğini ve bu da ağrılı kasların hafifletilmesine katkıda bulunabileceğini ileri sürmüştür.


Duruşu, Esnekliği ve Hareket Aralığını İyileştirin: Masaj, bir bireyin duruşunu ve esnekliğini geliştirirken, hedeflenen eklemlerin ve kasların hareket aralığını önemli ölçüde iyileştirebilir.


Ruh Halini Arttırın: Masaj, bir bireyin duygusal esenlik duygusunu geliştirmek adına stres ve stres hormonu düzeylerini azaltır. Araştırmalar, masaj yaptırmanın vücuttaki serotonin düzeylerini arttırdığını ve bunun da depresyonu ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.Diğer Fizik Tedavi Çeşitleri


Diğer tıp uzmanları çeşitlerinde olduğu gibi, fizik tedavi alanında da bir takım uzmanlık alanları da vardır. Fizik tedavide en yaygın uzmanlık alanları bunlardır;

Ortopedik Fizik Tedavi: ortopedik fizyoterapistler, kasları, bağları, kemikleri, tendonları, bağ dokularını ve eklemleri içeren kas iskelet sisteminin bakımında uzmanlaşmıştır. Artrit, ampütasyonlar, ameliyat sonrası eklemler ve spor sonucu yaralanmaların yanı sıra diğer koşulları ve yaralanmaları tedavi etmek adına eğitilmişlerdir.


Geriatrik Fizik Tedavi: ağrıyı azaltmak, hareketliliği tekrardan sağlamak ve gücü arttırmak adına yaşlı yetişkinler ile çalışır. Geriatrik fizik tedavi, osteoporoz, artrit, inkontinans, eklem ve kalça replasmanı ve daha fazlası dahil olmak üzere yaşlı yetişkinlerin karşılaşmış olduğu en yaygın durumlardan bazılarının tedavisinde katkıda bulunabilir.


Nörolojik Fizik Tedavi: Nörolojik fizik tedavi, bireylerin nörolojik durumların ve sinir sistemi hasarının semptomlarını tedavi etmesine ve yönetmesine yardımcı olabilir. Nörolojik fizyoterapistler, bireylerin hareketliliklerini, yürüyüşlerini ve dengelerini geliştirmelerine ve bunun yanı sıra günlük işlevlerinde de bağımsızlık kazanmalarına katkıda bulunur.


Kardiyovasküler ve Pulmoner Rehabilitasyon: kardiyovasküler ve pulmoner rehabilitasyon fizyoterapistleri, kardiyopulmoner bozuklukları olan kişiler, felç geçirenler, kalp krizi geçirenler ve kalp / akciğer cerrahisinden iyileşen kişiler ile çalışır. Bu terapi çeşidi, bireyin kalp ve akciğerlerini güçlendirerek fonksiyonel bağımsızlığını ve dayanıklılığını arttırmayı hedefler.


Pediatrik Fizik Tedavi: gelişimsel gecikmeler ve kronik sağlık problemleri olan çocuklara katkıda bulunur ve bunun yanı sıra travmatik yaralanma ya da ameliyattan kurtulmayı destekler.


Fizik Tedavi Masaj Teknikleri


Bir dizi fizik tedavi masaj tekniği, hareketliliği, gücü ve işlevi geliştirir. Bu teknikler;

  • Aktif Serbest Bırakma Tekniği

  • Tetik Noktasının Serbest Bırakılması

  • Yumuşak Doku Masajı

  • Fizik Tedavi

  • Miyofasyal Gevşetme


Comentários


bottom of page