top of page

Fiziksel ve Ruhsal Terapi: Masaj


Fiziksel-ve-Ruhsal-Terapi-:-Masaj

Masaj terapisi yüzyıllardan bu yana hem tedavi süreçlerini destekleyici, tamamlayıcı hem de rahatlatıcı özelliğinden dolayı, insanoğlunun her zaman ihtiyaç duymuş olduğu bir terapi yöntemi olarak günümüze kadar gelmiştir ve devam etmektedir. Masajın ana temeli dokunuştur. Masaj İle yumuşak dokular mekanik olarak uyarılarak, sistematik manipülasyonlar ile organizmada psikolojik ve fizyolojik açıdan etkiler yaratılır.


Yapılan araştırmalar masaj terapisinin zihinsel uyanıklığı arttırdığını ve matematiksel olarak da zekayı keskinleştirdiğini göstermiştir. Masaj terapisinin bilimsel olarak kanıtlanmış olan en önemli etkisi, lenf ve kan dolaşım sistemi üstünde olanıdır. Dokularda sıvı değişimini arttırdığı gibi kanda da artan oksijen miktarı ve zedelenmiş olan kas dokularının kendilerini daha da hızlı yenilemesini sağlar.


Hızlanan kan dokularındaki metabolizma atıklarını vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaştırır. Çalışarak yorulmuş olan kaslar ise masaj uygulandığında çok daha hızlı dinlenip, gevşemeye geçer. Sinirler omurgadan başlayarak bütün vücuda dağılır, masajda doğrudan sinirleri etkileyerek sinir sisteminin rahatlamasına katkı da bulunur. Masaj sırasında vücudun salgılamış olduğu endorfin, masaj alan kişide olağanüstü bir rahatlama sağlamış olduğundan, psikolojik anlamda masaj uygulamasını yan etkisi olmayan bir psikolojik terapi ve antidepresan olarak da görmek mümkündür.


Masaj Ortamı Nasıl Olmalıdır?


Masaj uygulanacak olan ortamda terapinin olumlu geçmesi açısından ayrıntılar çok önem taşımaktadır. Öncelikle masaj uygulanacak mekan şehir ve insan gürültüsünden uzak sakin ve sessiz olmalıdır. Otantik doğal ortamlar bunu sağlayabilmek adına çok uygundur. Fakat her zaman da mümkün değildir. Bu durumda gürültüye karşı iyi bir şekilde izole edilmiş olan odalar seçilmelidir. Hijyen kurallarına uygun, temiz ve iyi bir şekilde havalandırılmış olan odaların sıcaklığı 23 ila 26 derece arasında olmalıdır.Kuvvetli ışığın asla olmaması gereken masaj alanı mum ile aydınlatıldığında daha da etkili bir atmosfer oluşturulurken, masaj alan kişiye de rahatlık sunacak, daha dinlendirici ve huzurlu olmasına da katkı da bulunacaktır. Alışılmış olan mumların dışında, çeşitli formda, desen, renk tonlarındaki hoş, güzel kokulu mumlar ve aromatik yağ ya da tütsüler, kişilere güzel enerjiler vermiş olacaktır.

Masaj alanındaki en önemli noktalarından birisi ise müziktir. Bireyleri dinlendirecek, arındıracak, rahatlatacak olan enstrümantal parçalar seçilir ise daha etkili bir terapi gerçekleşmiş olur. Bhnun yanı sıra kuş ve balina gibi müzikler, dalga, su ve okyanus sesleri de tedavi edici, rahatlatıcı ve dinlendirici etkiye sahiptir.

Masaj Türleri Nelerdir?


Dinlendirici Masaj: Günlük yorgunlukların, stresin ve toksinlerin atılması adına günün her saatinde uygulanabilir.


Tıbbi Masaj: Tedavi amacı ile uygulanır. Bir doktor yönlendirmesi ile eğitim almış kişiler aracılığı İle uygulanan masajlardır.

Spor Masajı: Sporcuların fiziksel ve fizyolojik gelişmelerinde etkili olan bir masajdır. Spora hazırlık, spor arası ve spor sonrası olarak uygulanabilir.

Hamile Masajı: Kilo artışı ve ağırlık merkezi değişikliklerine bağlı olarak gelişen kramplar ve ağrılar iyileştirilerek anne adaylarının daha sağlıklı ve daha mutlu bir hamilelik süreci geçirmelerini sağlar.


Klasik Masaj: Sert vuruşlar eşliğinde, ovma ve dairesel hareketler gibi manipülasyonları barındıran bir masaj çeşididir.


Thai Masajı: Vücutta ki esnekliği arttırmak, eklem ve kas gerilimini azaltmak ve vücudun enerji sistemlerini dengelemek adına pasif germe ve hafif baskıların yapıldığı masaj çeşididir.


Aromaterapi Masajı: Bu masajı diğer masaj çeşitlerinden ayıran en belirgin özellik bitki özlerinden elde edilmiş olan karışımlardan hazırlanan masaj yağlarını kullanarak yapılan bir masaj çeşidi olmasıdır.

Comentarios


bottom of page