top of page

Fizyoterapi ve İyileştirici Masaj Arasındaki Fark


Fizyoterapi ve İyileştirici Masaj Arasındaki Fark

Vücuttaki ağrıyı gidermek söz konusu olduğunda, çok çeşitli seçenekler vardır. İster bütünsel sağlık, alternatif terapiler, geleneksel metodolojiler veya modern tıp ile ilgileniyor olun, kendinize uygun bir tedaviyi mutlaka bulursunuz. En yaygın ve popüler fizik tedavilerden ikisi fizyoterapi ve iyileştirici masaj olarak bilinir. Bazı ortak noktaları olsa da, ikisi arasında bir ayrım yapmak önemlidir.


Fizyoterapi Nedir?


Fizyoterapi, bir medial tedavidir ve uygulayıcıları, fizyoterapi alanında lisans derecesine sahip olmalıdır. Uzman fizyoterapistler buna ek olarak bir yüksek lisans derecesini tamamlamış olacaklardır. Bu nedenle, fizyoterapistler kayıtlı sağlık pratisyenleri olarak sınıflandırılır.


Fizyoterapi tipik olarak bir yaralanma veya belirli bir sorun için tedavi olarak sunulur. Bir değerlendirme, teşhis ve tedavi sürecini içerir ve gerçek teşhisler sadece tıp uzmanları tarafından yapılabilir. Bu nedenle, fizyo pratiği yapmak için resmi niteliklere ihtiyaç vardır. Ağrı, güçsüzlük, sınırlı hareket kabiliyeti ve kas dejenerasyonu, bir kişinin fizyoterapist aramasının ana nedenleridir.


Bir oturumda çeşitli araçlar ve teknikler kullanılabilir. Bu seanslardan bazıları masaj içerebilir, ancak transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu veya ultrason gibi şeyleri de kullanabilir. Bir röntgen gerektiğinde olduğu gibi belirli durumlarda diğer tıp uzmanlarına da sevk edilebilir. Bir fizyoterapist, randevulardan sonra veya randevular arasında bakım için belirli esneme hareketleri, egzersizler veya mobilizasyon teknikleri de önerebilir.


Fizyoterapinin İyileştirici Masajdan Farkı Nedir?


Masaj terapistleri, niteliklerini kazanmak için eğitimden geçerler, ancak fizyoterapistler gibi tıbbi olarak lisanslı değildirler. Bu nedenle masaj uygulayıcıları, rahatsızlıklar için resmi teşhis sağlamazlar. Bunun yerine, önerilerde bulunabilir ve tahminlerde bulunabilirler. Bu, masaj terapistinizin yapacağı önemli bir ayrımdır. Bu şekilde masaj, fizyoterapinin aksine daha uygulamalı bir vücut terapisi olarak kabul edilebilir. Özetlemenin kolay bir yolu, fizyoterapinin daha fazla konuşma, masaj terapisinin daha fazla eylem olmasıdır.


İyileştirici masaj, gerginliği gidermek ve ağrıyı azaltmak için özellikle vücudun yumuşak dokularını hedefler. Masaj, dolaşımı ve kan akışını artırır, bu da şişmeyi azaltmaya ve hareketliliği iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir masaj terapisti ayrıca bir fizyoterapistin yapabileceği şekilde duruş ve denge için güçlendirme egzersizleri ve esnemeler önerebilir.


Fizyoterapi ve iyileştirici masaj arasındaki fark, ilkinin rehabilitasyon gerektiren belirli veya ani yaralanmalar için tipik olarak yararlı olmasıdır. İyileştirici masaj, tercih edilen bir bakım tedavisidir ve vücudun mümkün olan en iyi şekilde tutarlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için yapılır. Masaj, ağrının yanı sıra stresi azaltmak için de mükemmeldir. Fizyoterapi;

  • Tıbbi uygulama,

  • Bir değerlendirme ve resmi teşhis,

  • Belirli bir yaralanmayı tedavi etme,

  • Ani yaralanmada yardımcı olabilir.

İyileştirici masaj;

  • Daha fazla uygulamalı terapi,

  • Kasları ve yumuşak dokuları manipüle,

  • Ağrı, gerginlik ve stresi hafifletme,

  • Genel vücut bakımı,

  • Dolaşımı ve kan akışını iyileştirmede yardımcı olabilir.


Masöz

Yaralanmanızın veya sorununuzun doğasına bağlı olarak hem fizyoterapi hem de iyileştirici masaj onu tedavi etmek için yola çıkacaktır. Tipik olarak, yaralanmalar bir fizyoterapist tarafından ele alınmalıdır, ancak yine bu, yaralanmanın doğasına bağlıdır, tekrarlıyorsa veya ani ise (örneğin rastgele bir kaza nedeniyle). İyileştirici masaj, kronik ağrı, gerginlik ve sertlik yaşayanlar için tercih edilen masaj tedavisidir. İsveç masajı, tipik olarak daha az basınç ve daha yumuşak vuruşlar kullanması bakımından farklılık gösterir, bu nedenle gevşeme masajı olarak da bilinir.


Günün sonunda, her kişinin vücudu bireyseldir ve belirli tedavilere farklı şekilde yanıt verecektir. Her tedaviyi kendiniz deneyimlemek her zaman en iyisidir. Herhangi bir endişeniz veya altta yatan bir durumunuz varsa, masaja veya fizik tedaviye başlamadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

Comments


bottom of page