top of page

Garshana Masajı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Güncelleme tarihi: 19 Eyl 2022


Garshana-Masajı-Nedir-?-Nasıl-Uygulanır-?

Garshana Masajı


Özellikle diri, ödemsiz ve selülitsiz bacaklara sahip olmak isteyen kişiler için çok etkili bir uygulama olan Garshana masajı, banyodan hemen önce ve cilt kuruyken, ham İpek kese eldiven ile beraber iki elin senkronize olacak bir şekilde yapılmasıyla uygulanır. İpek eldiven yerine at kıl fırçası da kullanılabilir ama uygulamanın vermiş olduğu keyif ve pratiklik açısından at kıl fırçası yerine ipek eldivenler tercih edilmektedir.


Garshana Masajı Nasıl Uygulanır?


Kuru bir cilde, üzerinde yağ, su ve nem gibi faktörler barındırmayan cilde uygulanır.

Garshana masajında fırça kullanacak kişiler, tek bir fırça ile, ham İpek kese kullanacak kişiler ise iki ellerine eldivenleri giyerek, masaja kol bölgesinden başlayabilirler.


Öncelikle bilek ve dirseklere dairesel masaj hareketleri uyguladıktan sonra, parmaklardan omuz başına kadar bütün kol uzun ve tek bir hamleler ile aşağıdan yukarı olacak biçimde fırçalamaya devam edilir. Bu şekilde lenfler kol bölgesinin alt kısmında bulunan lenf bezlerine doğru hareket etmeye başlayacaktır. Aynı masaj yöntemi aynı şekilde diğer kolada uygulanır.


Daha sonra kese kullanan kişiler iki elleriyle beraber karın bölgesine saat yönünde olacak şekilde, soldan sağa doğru dairesel hareketler uygulayarak ve keseyi sürterek masaj yapmaya devam etmelidirler. Fırça kullanan kişiler de aynı bu prensip ile karın bölgesini fırçalayabilirler. Daha sonra bacak eklem bölgesinde dizlere geçilir. Aynı şekilde bu bölgede bulunan eklem yerleri olan dizlere de dairesel hareketler ile masaj uygulaması yapılır. Daha sonrasında diz üzerinden başlayacak şekilde kasıklara doğru uzun hamleler olacak şekilde aşağıdan yukarı hareketlerle üst bacağa fırçalamaya ya da kese ile masaj yapmaya devam edilir. Böylece lenfler kaşık bölgelerinde yer alan lenf bezlerine doğru hareket edebilir.


Ayak bileklerine geçilir ve bilekler dairesel hareketler ile fırçalamaya ya da keselemeye devam edilir. Ardından ayak bölgesinin üstü ve ayak tabanının fırçalanmasına, keselenmesine başlanır. Ayak bölgesi bittikten sonra ayak bileğinden dize kadar olan bölgeler tek tek hamleler ile fırçalanır, keselenir. Son olarakta ayak bileğinden kaşığa kadar tek ve kesintisiz hamlelerin uygulanması ile bütün bacağı aşağıdan yukarı olacak şekilde fırçalanması, keselenmesi gerek. Bu uygulama iki bacağa da uygulandıktan sonra bacaklar soğuk ve tazyikli su, ya da duşta bu bölgeyi yıkamak, yapılan garshana masajı uygulamasının etkisini yüksek derece de arttıracaktır.


Garshana Masajının Faydaları


  • Lenfatik drenaj yolunda oluşan tıkanıkların açılmasını sağlar.

  • Eller ile kalbe ve lenf bezlerine doğru yapılan Garshana masajı sayesinde, lenfler daha hızlı hareket eder ve bedendeki detoks mekanizmaları uyarılarak hıznlandırılır.

  • Bedende oluşan biyokimyasal çölleri lenf kanalları ile lenf bezlerine doğru yönlendirerek bu kısımdan atılmasını sağlar.

  • Artrit gibi eklemlerde oluşabilecek rahatsızlıkların, iltihaplanmaların sebeplerinden birisi de lenf dolaşım problemidir.

  • Selülit ve ödem oluşumları da lenf birikiminin arttırdığı bir sonuçtur. Delilikti bölgelere uygulanan lenf masajı sonrası, lenfler hareket ederler, ayrıca yağ hücrelerinin su içeriği azalır. Böylece vücuttaki o portakal kabuğu görünümü, görüntüsü zaman ile düzelir.

  • Garshana masajı ayrıca ölü deri tabakalarını da temizleyerek, vücuttan toksik maddelerin daha etkin bir biçimde atılabilmesini sağlar. Ölü deri tabakaları denilen bir tür vücut çöpüdür ve bu ölü deri tabakaları ter bezlerini tıkayarak, etkin olarak çalışmalarını engelleyebilir. Cilt kuru bir şekilde fırçalandığında ölü hücrelerden de arınır.

Comments


bottom of page