top of page

Garshana Selülit Masajı


Garshana-Selülit-Masajı

Garshana Selülit Masajı


Garshana selülit masajı özellikle diri, ödemsiz, selülitsiz bacaklara sahip olmak isteyen kişiler için çok etkili bir uygulamadır. Bu masaj uygulamasının banyodan hemen önce cilt kuruyken ham ipek kese eldicen ile iki el ile senkronize bir şekilde uygulamasını tavsiye ederiz. İpek eldiven yerine at kılı fırçası da kullanabilirsiniz ama keyif almak ve pratiklik açısından da ham ipek eldivenleri tercih edilir.


Garshana Selülit Masajının Faydaları Nelerdir?


Cildin hemen altında bulunan lenf sistemini çok etkin bir biçimde harekete geçirerek, lenfatik drenaj yolundaki tıkanıkların açılmasına yardımcı olur. Kalbe ve lenf bezlerine doğru el ile uygulanan bu masaj lenfleri daha hızlı hareket ettirir ve vücuttaki detoks mekanizmaları hızlanır. Bedenimizdeki, vücudumuzdaki biyokimyasal çöpleri lenf kanalları boyunca, lenf bezlerine doğru yönlendirme yaparak buradan atılımını sağlar.


Artrit gibi eklemlerde oluşan iltihaplanmaların sebeplerinden birisi de lenf dolaşımı sorunudur. Ödem ve selülit oluşumları da lenf birikimin arttırdığı bir neticedir. Selülitli bölgelere yapılan lenf masajı sonrası, lenfler hareket eder ve yağ hücrelerinin su içeriği de azalır. Böylelikle portakal kabuğu görünümü zamanla düzelir. Garshana selülit masajı, bunun yanı sıra vücuttan toksik maddelerin daha kolay, daha etkin bir şekilde atılabilmesi için ölü deri tabakalarını da temizler. Ölü deri tabakaları bir çeşit vücut çöpüdür ve bunlar ter bezlerini tıkayarak, etkili çalışmalarını da engelleyebilir. Cilt kuru bir şekilde fırçalandığında ölü hücrelerden de arınır.Garshana Selülit Masajı Nasıl Uygulanır?

  • Üstünde su, yağ ve nem barındırmayan kuru olan bir cilde uygulanır.

  • Fırça kullanacak olan kişiler tek bir fırça ile, ham ipek kese kullanacak olanlar ise iki ellerine eldiven takarak, masaj uygulamasına kollardan başlayabilirsiniz. Önce bilek ve dirsek bölgelerinize dairesel masaj hareketleri uyguladıktan sonra, parmaklarınızdan omuz başınıza kadar bütün kolunuzu uzun ve tek hamle olacak şekilde aşağıdan yukarı doğru fırçalamaya devam edin. Bu şekilde lenfler kol altında bulunan lenf bezlerine doğru harekete geçmeye başlayacaktır.

  • Aynı masaj uygulamasını diğer kolunuza da uygulayın.

  • Daha sonra kese kullananlar iki elleri ile beraber karınlarına saat yönünde, soldan sağa olacak şekilde dairesel hareketler ile keseyi sürterek masaj uygulamaya devam etsin. Fırça kullananlar da aynen bu şekilde karın bölgesini fırçalasın.

  • Daha sonra bacak eklemlerinde, diz bölgesine geçin. Aynı şekilde buradaki eklem yeriniz olan dizlere de dairesel hareketler ile masaj uygulamaya devam edin.

  • Daha sonra diz üstünden başlayarak kasık bölgesine doğru uzun hamleler ile aşağıdan yukarı hareketler ile üst bacağı fırçalamaya ya da kese ile masaj uygulamaya devam edin. Böylelikle lenfler kasıklarınızda yer alan lenf bezlerine doğru da hareket edebilir.

  • Ayak bileklerinize geçin ve bilek kısımlarınızı dairesel hareketler ile keselemeye, fırçalamaya devam edin. Bunun ardından ayak kısımlarınızın üstünü ve tabanını da keselemeye, fırçalamaya başlayın.

  • Ayak kısımları bittikten sonra bilekten diz kısmına kadar olan bölgeyi tek hamleler olacak şekilde fırçalayın ya da keseleyin.

  • Ve son olarak ayak bileğinizden kasık kısmına kadar tek ve kesintisiz hamleler olacak şekilde bütün bacağı aşağıdan yukarı doğru fırçalayın ya da keseleyin. Bunu iki bacağınızda da uyguladıktan sonra duşa girebilirsiniz. Bu şekilde garshana selülit masajı uygulamasını sonlandırabilirsiniz.


Unutmayın ki, düzenli masaj ile şefkat ve sevgi dolu dokunuşlar bedenimizdeki bütün dokularda detoks görevi görür.


コメント


bottom of page