top of page

Gecikmeli Başlangıçlı Kas Ağrısının Masajla Tedavisi


Gecikmeli Başlangıçlı Kas Ağrısının Masajla Tedavisi

Gecikmeli başlangıçlı kas ağrısı, yorucu egzersizi tamamladıktan birkaç saat sonra ağrıyan ve ağrılı kaslardan muzdarip olduğunuz yaygın bir histir. Gecikmeli başlangıçlı kas ağrısı, özellikle kaslarınızı alışık oldukları seviyelerin ötesine ittiğinizde ortaya çıkar.


Gecikmeli başlangıçlı kas ağrısının nedenlerini anlamak, gelecekte yaşayacağınız acıyı önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca spor masajı gibi özel tedavilerin neden bazı semptomları hafifletebileceğini açıklayabilir.


Egzersizden Sonra Kaslar Neden Ağrır?


Kaslarınız alışık olduğundan daha fazla çalıştırıldığında ve gerildiğinde, kas liflerinin veya bağların yırtılma riski artar. Bu olduğunda, kas ağrılarının yanı sıra kızarıklık, şişme veya hassasiyet yaşayabilirsiniz. Birçoğumuz uzun zamandır ilk kez spor salonunda koşarken veya egzersiz yaparken aşırı efordan dolayı bu tür küçük yaralanmalara maruz kalacağız. Burkulmalar, suşlar ve gecikmeli başlangıçlı kas ağrısı, bu tür kas hasarının örnekleridir.


Ultrasonlar, gecikmeli başlangıçlı kas ağrısına neden olunan hasarın, sadece mikroskobik yırtıkların meydana gelmesiyle, burkulma veya gerilmelerden önemli ölçüde daha az olduğunu ileri sürdü. Bu mikroskobik yırtıkların tehlikeli olmadığına ve bir dereceye kadar egzersiz yoluyla artan güç seviyelerine kadar kasların çalışmasının doğal bir sonucu olduğuna inanılmaktadır.


Gecikmeli başlangıçlı kas ağrısı özellikle eksantrik eğitim egzersizlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkması muhtemeldir. Eksantrik kas hareketinin güzel bir örneği, bir biseps kıvrılmasından sonra dambılı dinlenme konumuna döndürmek için kolunuzu yavaşça geri uzatmaktır. Bu tür hareketler sırasında aktif kas, stres altındayken uzar. Yük altında bu yavaş dönüş hareketlerinden ne kadar çok yaparsanız, ertesi gün gecikmeli başlangıçlı kas ağrısına yakalanma olasılığınız o kadar artar. Tersine, bir pazı kıvrımının klasik kaldırma kısmı, elinizi pazılarınıza doğru hareket ettirirken, eşmerkezli bir kasılmadır ve gecikmeli başlangıçlı kas ağrısına neden olma olasılığı daha düşüktür.


Gecikmeli başlangıçlı kas ağrısı genellikle uzun vadede tehlikeli veya zararlı olarak görülmese de, antrenmanınızda biraz fazla hızlı gidiyor olabileceğiniz konusunda gecikmeli başlangıçlı kas ağrısının uyarı sinyallerini dikkate almak mantıklıdır.


Masaj

Masaj Gecikmeli Başlangıçlı Kas Ağrısını Rahatlatabilir mi?


Gecikmeli başlangıçlı kas ağrısının neden olduğu ağrı geçicidir. Genellikle egzersizden bir ila üç gün sonra ortaya çıkar ve daha sonra bir haftaya kadar sürer. Muhtemelen en çok ağrıyı ilk günden sonra hissedeceksiniz ve ardından ağrı tamamen kaybolmadan önce birkaç gün içinde yavaş yavaş azalacaktır.


İnsanlar yüzyıllardır kas ağrılarını gidermek için profesyonel masajlar yaptırıyor veya sadece kendilerine masaj yapıyorlar. Bununla birlikte, yakın zamana kadar, masajın aşırı egzersizin neden olduğu kas ağrılarını önlemeye yardımcı olup olmayacağı konusunda çok fazla bağımsız araştırma yoktur.


Gecikmeli başlangıçlı kas ağrısını tedavi etmek veya önlemek için nitelikli bir spor masaj terapisti öneriyoruz. Egzersiz yapmak, daha güçlü ve zinde olmak harika ama egzersizlerinizin yoğunluğunu küçük adımlarla artırmak önemlidir. Yeni egzersiz rejiminize ve kaslarınıza gereksiz ağrı olmadan uzun vadeli başarı için en iyi şansı vermek için antrenmanınızı spor masajı gibi düzenli profesyonel tedavilerle birleştirin.

Comments


bottom of page