top of page

Geleneksel Çin Tıbbı ile Omuz Ağrısının Tedavisi


Geleneksel Çin Tıbbı ile Omuz Ağrısının Tedavisi

Omuz ağrısı, yetişkinlerde sık görülen bir tür kas-iskelet sistemi sorunudur. Her dört yetişkinden biri hayatlarının bir döneminde bundan etkilenir ve 45 yaş üstü kişilerde daha sık görülür. Omuz ağrısı, kronik ağrı vakalarının yaklaşık %20'sini oluşturur. Omuz ağrısının patolojik çalışması, rotator manşet, akromiyoklaviküler eklem, boyundan kaynaklanan ağrı, omuz çevresindeki yumuşak dokuların sıkışması ve artrit gibi çeşitli nedenleri gösterir. Tekrarlayan hareketler, kademeli doku dejenerasyonu veya sporla ilgili yaralanmalar da kas-iskelet ağrısının başlıca nedenleridir.


Sonuç olarak, omuzda yapışkan kapsülit veya donmuş omuz, yırtık rotator manşet ve kronik tendinit gibi farklı durumlar ortaya çıkar. Bazı durumlarda, kırık veya yırtık tendon nedeniyle ameliyat gerekir. Ancak daha sıklıkla fizik tedavi ve Geleneksel Çin Tıbbı önerilir. Bu Geleneksel Çin Tıbbı yaklaşımı, cerrahi ve diğer ortopedik tedavileri çok iyi tamamlar. Daha hafif vakalarda veya ağrının iltihaplanmaya bağlı olduğu durumlarda, Geleneksel Çin Tıbbı omuzu eski haline getirmek için alternatif bir tedavi olarak çalışabilir hareketliliği ve ağrı ve iltihabı en aza indirir.


Çin Tıbbı Omuz Ağrısını Nasıl Teşhis Eder?


Omuz ağrısının durumunu ve semptomlarını teşhis etmek için genellikle bir doktora gideriz. Doktor, teşhis için röntgen gibi farklı tıbbi teknikler ve ekipman kullanır. Yaralanma ve kırık durumunda acil tedavi almak gerekir. Geleneksel Çin Tıbbının ayrıca sağlık sorunlarını teşhis etme yöntemi ve teorisi vardır. Geleneksel Çin Tıbbı teorisine göre, vücuttaki kan akışı ve Qi (yaşam gücü enerjisi), sağlığın ölçülmesinde belirleyici faktördür. Qi ve kan akışı bozulduğunda veya bir tıkanıklık olduğunda ağrıya neden olan durgunluk oluşur.


Qi ve kan akışının bu durgunluğu tipik olarak yaralanma nedeniyle olur. Yine de bazen soğuk, nem, rüzgar gibi diğer patojenik faktörler de durgunluğa ve ağrıya katkıda bulunabilir. Geleneksel Çin Tıbbı, omuz ağrısına daha geniş bir perspektiften bakar; sadece ağrıyı azaltmaya odaklanmak yerine, sorunun temel nedenini araştırır.

Örneğin, omuz ağrısı için bir akupunktur uzmanına giderseniz, resmin tamamını derinlemesine inceleyeceklerdir: mevcut ağrı ile ilgili olabilecek vücudun diğer tüm semptomları ve sinyalleri dikkate alınır. Bir akupunktur uzmanı ağrının yoğunluğuna ve doğasına, ağrının nasıl kötüleştiğine, nasıl azaldığına ve omuz hareketinin nasıl olduğuna odaklanır. Bir Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcısı gerçekten de teşhis için bütünsel bir yaklaşım kullanır.


Donmuş Omuz Nedir?


Akupunktur gibi Geleneksel Çin Tıbbı tedavi yöntemlerine geçmeden önce, daha önce tartışılan omuz ağrısı semptomlarından biraz farklı ancak şiddetli olan önemli bir omuz rahatsızlığını tartışalım; donmuş omuz. Yapıştırıcı kapsülit veya donmuş omuz, sertlik ve kısıtlayıcı hareketin dayanılmaz derecede ağrılı hale geldiği bir durumdur. Kısıtlayıcı hareket ve sertlik, basit günlük işlere izin vermez. Donmuş omuz genellikle herhangi bir yaralanma olmaksızın gerçekleşir. 40 ila 60 yaş arasındaki hastalar bu durumdan en çok etkilenir. Kadınlarda erkeklere göre daha baskındır.


Enflamasyon, donmuş bir omuzda omuz kapsülünün etrafındaki düz dokularda meydana gelir. Sonuç olarak omuz ekleminin etrafındaki kalınlık ve gerginlik ağrıya ve hareket kısıtlılığına neden olur. Ayrıca, bir rotator veya uzun süreli hareketsizlik içeren bir omuz yaralanması da donmuş bir omuzun arkasında bir neden olabilir.


Donmuş Omuz Aşamaları


Üç aşamalı aşama donmuş omuza yol açar; genellikle bir gecede olmaz. Bu üç aşama birkaç ay sürebilir:

  • Donma Aşaması: Daha fazla acıya doğru kademeli bir birikim. Hareketle daha da kötüleşebilir. Ağrı kötüleştikçe, omuz hareketi sınırlanır. Geceleri daha fazla ağrı yaşanır.

  • Donma Aşaması: Bu aşamada ağrı azalabilir, ancak hareket daha kısıtlayıcı hale gelir ve omuz sertleşir. Sınırlı hareket aralığı, omuz hareketini gerektiren basit görevlerin yapılmasını zorlaştırır.

  • Çözülme Aşaması: Tedaviye başlarsanız iyileşme aşamasıdır. Sertlik ve hareket iyileşir ve ağrıda bir azalma yaşarsınız. Tam iyileşme altı aydan fazla sürebilir.

Masöz

Donuk Omuz Tedavisinde Geleneksel Çin Tıbbı Yaklaşımları

Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcıları omuz ağrısının arkasındaki nedenleri ve semptomları teşhis eder. Bunlara bağlı olarak omuz ağrısını ve donmuş omuzu tedavi etmek için ayrı ayrı veya kombinasyon halinde farklı Geleneksel Çin Tıbbı yöntemleri uygulanır.


Donmuş bir omuz minimum hareket aralığına sahiptir. Geleneksel Çin Tıbbı kullanılması donmuş omuz tedavisine yardımcı olabilir; Gelişmiş esneklik yaratmak için eklemlerin hareketi gereklidir. Ancak ağrı her zaman çok şiddetlidir ve herhangi bir hareket ve esneklik şansı nadir hale gelir.


Bir Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcısının bu sorunu tedavi etmek için akupunktur adı verilen özel bir yöntemi vardır. Acıyı en aza indirmek ve harekete yardımcı olmak için tasarlanmıştır, sizi iyileşmeye yönlendirir. Akupunktur uzmanı donmuş omuzu tedavi etmek için özel akupunktur noktaları kullanır. Seans sırasında, bu akupunktur noktaları ağrıyı hafifletmeye ve hareketliliği geliştirmeye yardımcı olur. Bazen elektrostimülasyonlar da akupunktur ile birleştirilir.


Seans sırasında hasta ağrıdan kurtulur ve uygulayıcı eklemlerin hareketini ve manipülasyonunu uygulayabilir. Ağrı minimal olsa da, akupresür gibi diğer Geleneksel Çin Tıbbı teknikleri, terapötik masaj, eklem hareketi ve gua sha uygulanır. Akupunktur ile birleştirilen bu tamamlayıcı tekniklerin çoğu durumda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Hareket aralığı artar ve iyileşmeye giden yol açılır.

Comments


bottom of page