top of page

Geleneksel Thai Masajı Nedir ve Nasıl Uygulanır?


Geleneksel Thai Masajı Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Masaj, insanların farklı amaçlarla uyguladığı bir terapi türüdür. Çok uzun bir geçmişi olan birçok masaj terapisi türü vardır. Thai masajı en popüler masaj türlerinden biridir. Geleneksel Thai masajı hakkında araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz! Peki, geleneksel yöntemlerle uygulanan bu Thai masajı nedir? Nasıl uygulanır? Son zamanlarda oldukça merak edilen bu konuyu gelin hep birlikte inceleyelim.


Thai Masajı Nedir?


Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan Thai masajı, Budist rahipler tarafından geliştirilmiş bir masaj şeklidir. Geleneksel Çin tıbbı ve Hint yogası bu terapi yönteminin temelini oluşturmaktadır. Geleneksel olarak Nuad Bo-Rarn olarak adlandırılan Thai masajının zihin, ruh ve beden üçlüsünün tedavisine dayalı bir Doğu terapi türü olduğunu da söyleyebiliriz. Pek çok masaj terapisinde ovalama ve sıkma gibi yöntemler kullanılırken, Thai masajında ​​germe ve esneme yöntemleri ön plana çıkmaktadır. Bu terapi yöntemi, vücudun esnekliğini artırarak eklem gerilimlerini azaltmayı ve vücudun enerji akışını dengelemeyi amaçlar.


Thai masajı kasları gevşetir, belirli bölgelerdeki şişliği azaltır, gerginliği ve burkulma gibi yaralanmalarda iyileşmeyi hızlandırır. Vücuttaki sinirlere uygulanan baskıyla da kişinin stresini mental yorgunluğu atmasına yardımcı olunur. Thai masajı vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ağrılı bölgelerini esnetir kasları gevşetir enerji verir. Thai masajındaki bazı hareketler sert olabilir masaj bitiminde mükemmel sonuçlar ortaya çıkar.


Peki Thai Masajı Nasıl Uygulanır?


Thai masajı eller, avuç içi, parmaklar, dirsekler ve ayaklar kullanılarak vücudun en önemli 10 enerji hattına baskı ve baskı tekniği ile yapılır. Bu terapi sırasında uygulanan kuvvet vücuttaki gerilimi serbest bırakır. Thai masajı uygulayan kişi vücudu nazikçe sararak vücudu yoga hareketlerine benzer bir pozisyona getirir. Böylece eklemlerin açılmasını ve vücudun esnemesini kolaylaştırır.


Bu yöntemde terapist ile masajı yaptıran kişi arasında kompresyon, çekme, germe gibi hareketlere dayalı sürekli vücut teması vardır. Masaj sırasında tıpkı yogada olduğu gibi esnek ve rahat kıyafetler seçilebilir. En az bir buçuk saat süren terapi genellikle yarı sert zeminde veya futon minderlerde yapılır. Arttırıcı enerji ve rahatlatıcı özelliği ile Thai masajından sonra aktif olarak hareket edebilirsiniz.


Evde Masaj

Thai Masajının Faydaları Nelerdir?


Bazen tembeller için yoga olarak anılan Thai masajının sağlığa birçok faydası vardır. Doğu felsefesine dayanan bu terapinin faydalarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: Geleneksel Thai masajı kan dolaşımını iyileştirir. Böylece vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Stresi azalttığı için vücudu stresten kaynaklanan sağlık sorunlarına karşı korur. Ayrıca günlük stres ve gerginliklerin neden olduğu baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.


Bu terapi türü, vücut enerjisini artırarak esnekliği ve hareket aralığını geliştirir. Vücuda esneklik kattığı ve kasları güçlendirdiği için kronik olmayan bel ağrılarını azaltır. Eklem ve kas ağrılarını gidererek vücudu rahatlatır. Lenfatik drenajı uyarır. Elbette birçok faydası olan Thai masajı yaptırmak için güvenebileceğiniz masaj terapistlerini tercih etmelisiniz.

Comentarios


bottom of page