top of page

Genç Kalmanın Acısız Yolu: Yüz Yogası


Genç-Kalmanın-Acısız-Yolu:-Yüz-Yogası

Yüzümüzdeki kaslar zaman geçtikçe gevşer, sıkılığını da kaybeder. Bunu tersine çevirmek adına akla ilk önce dolgu, botoks, estetik gibi operasyonlar gelse de genç kalmanın acısız, yan etkisiz ve bütçe dostu bir yöntemi daha bulunur, yüz yogası.


Kan Dolaşımını Hızlandırıyor


Saçın başladığı noktadan göğüs dekoltesine kadar 57 kas bulunur. Yüz yogası bunları bacak ve karın kaslarını çalıştırır gibi çalıştırıyor. Sarkma ve kırışıklıkları yalnızca bir kem ile yok etmek mümkün değil. Bunları önlemek adına yüzdeki kasları çalıştırmak şart. Yüz yogası egzersizleri ile, cildin oksijenini arttırmayı, kan dolaşımını hızlandırmakı ve kolajenini tetiklemeyi sağlarız.


Yüz yogasına 19-20 yaşından önce başlamak doğru olmaz. Çünkü ergenlik sivilcelerinden kurtulan, hormon gelişimini tamamlamamış olan bir cilt üzerinde başlamak daha doğru olur. Tıpkı spor gibi, kaç yaşında olursak olalım bedenimizin, vücudumuzun müsaade ettiği kadar hareket edebilmekteyiz.


20 yaşında yapılan spor ile 80 yaşında yapılanın tekrarı, temposu ve hızı aynı değildir. Bu durum yüz yogası için de geçerli. Yalnızca yaş aralığına değil, vücudun, bedenin vermiş olduğu işaretler de dikkat etmek gerekir. Her yaş grubu için önemli olan bir nokta var. Boyunda herhangi bir düzleşme ya da fıtık varsa çok daha dikkatli olunmalıdır.


Kadınlar da erkekler de aynı hareketleri uygulayabilir. Haftada en az üç defa uygulanmalı. Egzersizler 15-20 dakika kadar sürmektedir. Tabii tekrarları arttırarak siz de kendi programınıza göre süreyi ayarlayabilirsiniz.Yüz Kasları İçin

 • Ağzınızı hafifçe açın ve dudaklarınızı da içeriye doğru bükün.

 • Harekete başlarken derince bir nefes alın. Küçük U şeklindeki ağzınızı büyük O şekline doğru geçirin. Dudaklarınızın içeriye dönük olmasına da dikkat edin. İçten gelen bir gülümseme ile yanaklarınızı yukarı ve yana olacak şekilde olabildiğince gerin. Yüzünüzde çizgi oluşmamasına da dikkat edin.

 • Nefesinizi ve yüzünüzü bu şekilde yaklaşık 10 saniye tutun ve nefes verin.

 • Tekrar derince bir nefes alın ve beş saniye kadar tutun, yavaşça verin, beş saniye dinlenin. Üç defa tekrarlayın.


Alın Kaslarıyla Göz Kapaklarına

 • Nefes vererek ciğerlerinizde olan havayı tamamen boşaltın. Yaklaşık beş saniye kadar tutun ve yavaş yavaş verin.

 • Her iki elinizin avuç içleri ile kaşlarınızın altındaki alana bastırın ve kaşlarınızı V şekline getirerek yukarıya doğru kaldırın.

 • Hareket boyunca derin nefes alıp, geri verin. Aşağıya doğru bakarak göz kapaklarının iyice gerilmesini sağlayın ve kaşlarınızı da çatın. Nefesinizi ve yüzünüzü bu şekilde yaklaşık 10 saniye kadar tutun ve nefes verirken de ellerinizi bırakın. Üç defa tekrarlayın.


Gırtlak Adalesi Güçlensin

 • Çenenizi ve alt dudağınızı öne çıkarın. Başınızı yavaş olacak şekilde arkaya yaslayın, dilinizi üst damağınıza doğru yapıştırın ve çenenizi de yukarı kaldırarak sıkın. Bu pozisyonda yaklaşık on saniye kadar kalın. Aynı anda gırlarınıza da çok hafif dokunuşlar ile masaj uygulayın.

 • Çenenizi ve alt dudağınızı öne olacak şekilde çıkarın. Başınızı sol tarafa çevirin. Dilinizi üst damağınıza yapıştırın ve başınızı arkaya doğru yaslayın. Çenenizi yukarı kaldırarak sıkın. Yaklaşık 10 saniye kadar bekleyin. Nefesinizi vererek başlangıç pozisyonuna geri getirin. Sonra aynı hareketi sağa doğru da uygulayın. Üç kere tekrarlayın.

Yanak, Dudak ve Boyun Kaslarına

 • Harekete başlamadan önce nefesinizi vererek ciğerlerinizdeki olan havayı boşaltın. Sonra burundan derin bir nefes alarak, beş saniye tutup, yavaş yavaş verin.

 • Dudaklarınızı içeri doğru kıvırın. Üst dudağınız ile kaşığın üst ucunu, alt dudağınızla ise kaşığı daha ileri bir noktadan destekleyip tutun.

 • Kaşığı alt çeneniz ile kaydırın. Aynı anda da içten gelen bir gülümseme ile yanaklarınızı yukarı doğru gerin. İki saniye kadar bu şekilde bekleyin ve yanak kaslarınızı serbest bırakın. Bu hareketi de yaklaşık 10 defa tekrarlayın.

Comments


bottom of page