top of page

Geriatrik Masajın Faydaları


Geriatrik-Masajın-Faydaları

Geriatrik masaj, ileri yaştaki bireyler için olan bir masaj terapisidir. Bu masaj çeşidi, bireyin genel sağlık durumu, ilaç kullanımı ve tıbbi durumlar dahil olmak üzere yaşlanan bir vücudu etkileyen pek çok faktörü hesaba katar. Bu yazıda, geriatrik masaj uygulamasının size ya da sevdiklerinize nasıl yarar sağlayabileceğini derledik.


Geriatrik Masaj Nedir?


Masajlar bir tür tamamlayıcı ya da alternatif bir terapidir. Geleneksel tıbbın bir parçası olarak kabul edilmezler, fakat sağlık semptomlarınızı yönetmeye katkı da bulunarak ek bir müdahale çeşidi olabilirler. Geriatrik masaj, özellikle ileri yaştaki bir bireye yöneliktir. Yaşlı bireylerin masaj yaptırırken akılda tutmaları gereken özel hususlar bulunmaktadır. Bir masaj terapisti, masajı uyarlarken, bir bireyin özel sağlık koşullarının yanı sıra yaşlanmanın bütün faktörlerini dikkate alacaktır. Geriatrik masaj uygulaması için herkese uyan tek bir yaklaşım olmadığını da unutmayın. Benzersiz sağlık koşulları ve genel zindelikle herkes farklıdır.


Geriatrik Masajın Faydaları Nelerdir?


Geriatrik masaj uygulamasının size ya da sevdiklerinize yararlı olamasının pek çok sebebi vardır. Pek çok yaşlı yetişkin başkaları ile düzenli olarak olumlu fiziksel temastan yoksundur. Bir masaj terapisti sizin ya da sevdiklerinizin bu ihtiyacını masaj seansının sağladığı dokunuş ile karşılayabilir. Geriatrik masaj uygulamasının diğer genel yararları şunları içerebilir:

  • Daha iyi bir uyku

  • Artan kan dolaşımı

  • Acı yönetimi

  • Gelişmiş zihinsel görünüm

  • Stres azaltma


Araştırma Ne Diyor?

Geriatrik masaj seansının yararlarını inceleyen çok sayıda araştırma bulunur. İşte birkaç önemli çalışma:

  • Bir çalışma İnternational Journal Of Old People’da, yatılı bakımda yaşayan ve masaj seansı alan yaşlanan yetişkinlikler ile ilgili 14 çalışmaya baktı. Çalışma, masaj uygulamasının yatılı bakımdaki yetişkinlerin refahını ve sağlığını arttırabileceği sonucuna varmıştır.

  • Başka bir çalışmada, uzun süreli bakıma ihtiyaç duyan 12 yaşlı bireyde el ve ayak masaj uygulamasının yararları araştırıldı. Çalışma, her iki masaj çeşidinden sonra olumlu duygular yaşadınlarını da buldu.

  • Bir japon çalışması geriatri kurumlarında yaşayan 36 katılımcı dahil edilmiş. Katılımcılar, 15 dakikalık el masaj uygulamalarından rahatlamış duygular yaşadılar. Cilt sıcaklıkları da arttı.

  • 6 haftalık bir masaj dönemi, vücuttaki agresif davranışı ve stresi azaltmaya katkı da bulundu.Geriatrik Masaj Düşünceleri


Bir masaj terapisti, deneyimlerinin yararlı ve güvenli olmasını sağlamak için ileri yaştaki bireyler adına çeşitli faktörleri dikkate alacaktır.

Genel Sağlık Durumu


Bir masaj terapisti, bir geriatrik masaj sağlarken önce genel sağlık durumunuzu dikkate alacaktır. Bu hareketlerinizi gözlemenin yanı sıra aktivite düzeyiniz ve sağlık durumunuz hakkında sorular sormayı da içerebilir. Yaşlanan bedenin vücuttaki sistemlerde farkılıklar ile karşılaştığını unutmayın. Vücudunuz baskıya daha duyarlı olabilir, eklemleriniz farklı çalışabilir ve kaslarınız ve kemikleriniz de daha savunmasız olabilir.


Sağlık Koşulları


Masaj terapistinize masaj uygulamanızdan önce sahip olabileceğiniz herhangi bir sağlık durumu konusunda bilgi vermeniz önemlidir. Bunlar kanser, dolaşım rahatsızlıkları, artrit, diyabet, mide bağırsak rahatsızlıkları ya da kalp hastalıkları gibi kronik olan rahatsızlıkları içerebilir. Alzheimer ve defans hastalığı olan sevdiklerinizi savunuyor iseniz, bu özellikle önemlidir. Bir masaj terapisti, masajı uygulamadan önce bütün sağlık durumlarından haberdar da olmalıdır.

Cilt Durumu


Yaşlandıkça cildinizin dayanıklılığı ve kalınlığı değişir. Masaj terapisti, cildinize güvenli bir şekilde ne kadar baskı uygulayabileceklerini de belirleyecektir. Çok fazla baskı, cildinizin kırılmasına ya da tahriş olmasına sebep olabilir.


İlaçlar


Sağlık faktörlerinin tedavi etmek adına bir ya da birkaç ilaç alırsanız, masaj terapistinize bildirin. İlaçların etkilerine göre masajı da değiştirebilirler.

Comments


bottom of page