top of page

Göğüs Masajı Nedir? Sağlığa Etkisi Nedir?


Göğüs-Masajı-Nedir-?-Sağlığa-Etkisi-Nedir-?

Göğüslerinize masaj uygulamanın sağlık açısından pek çok olumlu etkisi olmasının yanı sıra, harika bir kişisel bakım şekli olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlar, göğüs masajı uygulamasının kan dolaşımını hızlandırması, şişliği ve ağrıyı hafifletmesinin yanında, stresi azaltan bir etkisi olduğuna da dikkat çekiyor. Yalnızca birkaç ipucu ile vücudunuzu gevşetmeniz ve güne her zamankinden daha da zinde başlamanız mümkün.

Göğüs Masajı Nedir?


Gerçek bir göğüs masajı göğsünüzü ovmaktan çok daha da fazlasıdır. Kökleri Hint kültürüne dayanmakta olan ayurvedik yaşam tarzının vazgeçilmezi olan abhyanga tekniği ile uygulanan göğüs masajı uygulamasının pek çok faydası bulunmaktadır.


Göğüs Masajının Yararları Nelerdir?


Göğsünüzde oluşabilecek kitleleri kontrol etmek adına kendimizi rutin olarak muayene etmemiz gerekir. Bunun yanında, rahatlatıcı masajların da vücuda, bedene bir takım olumlu etkilerinin olduğu düşünülür.


Dolaşıma Yardımcı Olur


Uzmanlar, göğüs masajı uygulamasının dolaşımı iyileştirdiğini ve detoks etkisi oluşturduğunu da söylüyor. Göğüsler, vücutta, bedende toksinleri ve istenmeyen maddeleri taşıyan lenfatik sistemin bir parçasıdır ve pek çok kadının lenflerinde, kullandıkları iç çamaşırında ve egzersiz eksikliğinden kaynaklı tıkanıklıklar söz konusu olabilir. Göğüs masajı uygulamak tıkanıklıkları gidermeye ve vücudunuzun toksinleri daha da etkili bir şekilde yok etmesine katkı da bulunur.


Emzirirken Süt Üretimine Yardımcı Olur


Göğüs masajı, emziren annelere de yarar sağlar. Yeni anneler ile yapılan bir araştırma, göğüs masajlarının yalnızca beslenme esnasında ağrıyı azaltmaya katkı da olmakla kalmayıp aynı zamanda katılımcıların sütündeki sodyum miktarını azalttığını da gösteriyor.


Başka bir araştırmaya göre doğumdan sonraki ilk senedeki göğüs masajları da anne sütünün kalitesini arttırabiliyor ve genel olarak, bu çeşit masajın süt kanallarındaki tıkanıklıkları ya da tıkaçları temizlemeye yardımcı olduğu da biliniyor.Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur


Bütün masajlarda olduğu gibi göğüs masajı uygulamasının da duygularımızı iyileştirici bir etkisi vardır. Emirme yolu ile ve sarıldığımızda salgılanmış olan iyi hissetme hormonlarımızdan biri olan oksitosin, göğüs masajları esnasında tetiklenir ve bu da ruh halinizi iyileştirmeye, stresi azaltmaya da yardımcı olur.


Çatlakların Görünümünü Azaltabilir


Yapılan araştırmalar, badem yağı ile düzenli masaj uygulamasının çatlakların görünümünü azaltabileceği yönünde. Giderilmesi neredeyse imkansız olan göğüs çatlaklarınızı, düzenli masaj sayesinde yenilenen cilt ile beraber daha iyi bir görünüme kavuşmak mümkün.


Ağrıyan Kasları Rahatlatır


Eğer düzenli olarak spor yapıyor ve ağırlık kaldırıyorsanız, antrenman sonrası göğüslerinizin ağrılı bir durumda olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun sebebi pektoralis majör ve minör kaslarının göğüs dokularının altında yer alıyor olmasıdır. Uzmanlar, bu kasların günlük stres, duruş bozukluğu, egzersiz ya da boyun ve sırraki gergin kaslar ile gerilebileceğini söylüyor. Bu sebeple, yapacağınız birkaç dakikalık göğüs masajı kaslarınızı gevşetmeye de yardımcı olacaktır.


Göğüs Masajı Nasıl Uygulanır?


Göğüs masajı uygulamasına yeni başlayanların mutlaka bitkisel bir yağ kullanması gerekmektedir. Ayurveda masajı uygulamasında en yaygın kullanılan bitkisel yağlardan biri de susam yağıdır. Fakat jojoba yağı, zeytinyağı, hindistan cevizi ya da elinizde ne varsa kullanabilirsiniz. Yağı ısıtmak adına avuçlarınızın arasına sürün ve ovalayın. Ardından kendinizi rahat hissedeceğiniz bir alana, ortama geçin. Yatağınız, banyo ya da koltuk fark etmez. Önemli olan kendinizi rahat hissetmeniz. Vücudunuzun, bedenininizin en uygun pozisyon ve konumda olduğundan da emin olun.


Elinizin ilk dört parmağını dairesel hareketler ile hafif bir baskı uygulamak için kullanın. Göğüs ucuna yakın başlamalı ve göğüsün dışına doğru hareket etmelisiniz. Bütün göğüse masaj yapana kadar bu işlemi tekrarlayın. Avucunuzun ağırlığı göğsünüzün dışına gelecek bir şekilde dört parmağınızı koltuk altının hemen altına getirin. Göğüsü nazikçe vücudunuzun diğer tarafına doğru itin. Masaj esnasında herhangi bir ağrı hissedersiniz ya da herhangi bir olumsuz yan etki konusunda endişeleriniz var ise her zaman doktorunuza danışın. Uzmanlar, göğüs masajı uygulamasının haftada bir kez rutin olarak yapılmasını tavsiye ediyor.


Comments


bottom of page