top of page

Göz Masajı Nasıl Yapılır?


Göz-Masajı-Nasıl-Yapılır-?

Gözler üzüntümüzü, sevincimizi, endişemizi en iyi anlatan organlardır. Ancak günlük rutinler ve stres sebebi ile gözler çok hızlı yorulabilir. Bunun yanı sıra yıllar geçtikçe yaşlanma belirtileri ve yıpranma, ilk olarak göz ve göz çevresinden başlar. Bu nedenler, göz kaslarının türlü egzersizler ile çalıştırılmasını da gerektirir.


Bu noktada en etkili yollardan biri ise gözlerinize masaj uygulamak. Haftada birkaç defa gözlerinize doğru bir şekilde masaj uygularsanız, hem gözleriniz daha az yorulacaktır hem de kırışıklıklarınızın önüne geçmiş olacaksınız. Peki göz masajı nasıl yapılır? Bu yazımızda gözlerinize masaj uygularken kullanabileceğiniz tekniklerden bahsettik.


Masaja Gözlerinizi Kapatarak Rahatlatıcı Bir Teknik İle Başlayın


Masaj uygulamasına başlamadan önce ellerin temiz olduğundan emin olun. Ardından gözlerinizi sıkmadan, rahatça kapatın. Bu işlemi uygularken göz kapaklarınızın da kırışmasına izin vermeyin. Daha sonra ellerinizi alın kısmınıza yerleştirin. Ardından parmaklarınızı kaşlarınızın orta kısmına koyun. Parmaklarınızı yukarıya doğru kaldırarak gözlerinizi rahatlatın. Bu uygulamayı belli aralıklar ile tekrar edebilirsiniz.


Parmaklarınızı Kaşlarınızın Üzerine Koyup, Masaja Devam Edin


Bu masaj tekniğini uygularken, parmaklarınızı kaşlarınızın bitim kısmına yerleştirin. Ardından parmakları yukarıya olacak şekilde kaldırın. Bu hareketi tekrar ederek göz masajı yapmaya devam edin. Bu masaj sayesinde gözler dinlenme sağlar, bunun yanı sıra cildinizin kırışmasının önüne de geçmeniz mümkün olacaktır.Göz Kenarlarına Masaj Yaparak Kaslarınızı Rahatlatın


Şimdi sırada göz kenarlarına masaj uygulamak var. Bunun için ellerinizi gözlerinizin kenarlarına yerleştirip, yuvarlak hareketler ile masaj uygulayın. Bu tekniği uygularken parmaklarınızla hafif bir şekilde baskı oluşturarak göz çevresi masajıyla kaslarınızı rahatlatın. Bu yöntemi haftada 2 ila 3 defa uyguladığınız zaman değişimi hemen farkedeceksiniz.


Akşamları Uygulayacağınız Bu Teknikle Günün Yorgunluğundan Kurtulun


Gözlerinizi rahat bırakıp, kapatın. Dirseklerinizi masaya yerleştirip, avuçlarınızın iç kısmını da gözlerinizin üstüne koyun. Bu pozisyonda yaklaşık olarak 2 – 3 dakika kadar bekleyin. Gözlerinizi açıp, 5 saniye mola verin ve uygulamayı birkaç defa tekrar edin. Bu masajı akşamları uygulamanız, gözlerinizi daha iyi rahatlatır. Çünkü gün içinde en çok yorulan organların başında da göz gelir. Neyse ki bu masaj, gözlerinizin dinlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra migreniniz var ise bu masaj sayesinde ağrılarınızın azaldığını da fark edebilirsiniz.


Göz Kapaklarınıza Masaj Uygulamayı İhmal Etmeyin


Göz ve göz çevresine yaptığınız masajdan sonra göz kapaklarına uygulayacağınız masaj da rahatlamanıza katkı da bulunur. Bunun için işaret ve orta parmağınızı kaşlarınızın hemen altına yerleştirin. Gözlerinizi kapatın ve hafif bir şekilde yukarı doğru baskı uygulayın. Bu şekilde 5 saniye kadar durun ve sonra gözlerinizi açın. 3 saniye ara verin ve masajı 5 defa tekrar edin.


İkinci olarak işaret ve orta parmağınızı bu sefer de kaşlarınızın üstüne yerleştirin. Parmaklarınızı aşağıya doğru olacak şekilde bastırın ve aynı ayında kaşlarınızı yukarıya doğru kaldırın. Bu şekilde yaklaşık 5 saniye kadar bekleyin ve süre bitiminde kaşlarınızı 3 saniye kadar dinlendirin. Bu şekilde masajı 5 kere tekrar edin.


Masaj Aletlerini Kullanarak Gözlerinizi Rahatlatabilirsiniz


Gözlerinize masaj uygularken göz çevresi için masaj aleti de kullanabilirsiniz. Bu aletler sayesinde göz çevrenize kullanma kılavuzlarında yazan talimatlar doğrultusunda masaj uygulayarak kaslarınızı da rahatlatabilirsiniz. Tabii ki masaj aletlerini seçerken iyi bir araştırma yapmanın önemini de unutmamak lazım.

Comments


bottom of page