top of page

Gua Sha Masajı Kan Dolaşımını Arttırıyor


Gua-Sha-Masajı-Kan-Dolaşımını-Arttırıyor

Uzak Doğu’nun gizemli dokunuşlarından birisi olan Gua Sha, son zamanların en popüler masaj trendleri arasında yerini alıyor. Yüzyıllar öncesinde Çin’de bir imparatorun tedavisinde kullanıldığı ileri sürülmüş olan masaj tekniği, bugün vücudu, bedeni rahatlatan sistemlerin de kullanılması ile birlikte daha etkili hale getiriliyor. Çince sürtünmek anlamını taşıyan Gua ve kızarmış cilt anlamına gelen de Sha kelimelerinden oluşan sistem tedavi yöntemi olarakta Kullanılıyor.

Gua Sha Kan Dolaşımını Arttırıyor


Geleneksel tedavi yöntemleriyle ünlü Çin de en çok yapılan masaj türlerinden birisi olan Gua Sha, derinin altına giden kan dolaşımını arttırarak iyileşmeyi de hızlandırmasına dayanıyor. Gua Sha taşları birden çok malzemeyle yapılabiliyor. Kristal, kemik, yeşim veya boynuzdan yapılan geometrik şekilli ve kenarları da yumuşak Gua Sha taşı ile uygulanan masaj, vücudun bütün bölgelerine yapılabiliyor. Özellikle göğüs, sırt ve bacaklarda kan dolaşımını arttırarak organlara giden oksijen seviyesini arttıran teknik, daha narin hareketler ile yüz bölgesine uygulanabiliyor. Doğal alternatif bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiş olan Gua Sha masajı Endonezya da Kerokan, Kamboçya ve Vietnam da Cao Gio olarak adlandırılıyor.

Taşlar İle Uygulanan Gua Sha Masajı


Gua Sha masajı, ellerin uyguladığı baskıyı arttırmak adına özel taşlar yardımı ile yapılıyor. Daha modern bir masaj için özel olarak geliştirilmiş olan Gua Sha masaj aleti kullanılıyor. Çoğunlukla kas ve eklem ağrılarını hafifletmek amacı ile kullanılan teknik, bağışıklık sistemine de yararlı olabileceği düşünülerek soğuk algınlığı, karaciğer rahatsızlığı ve ateşli hastalıklarda da kullanılabiliyor. Kuvvetlendirme ve germe egzersizlerine destek amacı ile de kullanılabilen yöntem esnasında masajın uygulandığı cilt üstünde kırmızı ya da mora yakın çürükler oluşuyor.


Vücut bu çürükleri tedavi etmek adına hasar gören alana daha çok besin ve oksijen taşınmasını sağlıyor. Aynı zamanda da burada oluşan enfeksiyonu gidermek adına daha fazla kimyasal ajan üretiliyor ve bu ajanlar alandaki zararlı organizmaların ve bakterilerin vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor. Kan inceltici ilaç alanların, derin ven trambozu hastalığına sahip olanların, diyabet hastalarının, hamilelerin, kalp ve böbrek rahatsızlığı olanların, enfeksiyon riski taşıyanların, yarası ya da tümörü olanların veya kalp pili taşıyanların da Gua Sha masajı yaptırmaları uygun görülmemektedir.Gua Sha Masajı’nın Faydaları

  • Vücut lenf ve kan dolaşımını arttırarak hücrelerdeki tıkanık olan enerjinin serbest bırakılmasına katkıda bulunur.

  • Toksinlerin ve protein mikroorganizmaların kolayca dışarı atılmasını sağlar.

  • Kas gerginlikleri ve ağrılarının şiddetini azaltır, daha rahat ve hafif hissedilmesini destekler.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı olan direnci arttırır.

  • Hücrelerin oksijen alma kapasitesini de arttırarak daha sağlıklı ve zinde hissettirir.

  • Masa üstü çalışanların sırt ve boyun ağrılarını hafifletir.

  • Mutluluk hormonun salgılanmasını arttırır ve stresi önler.

  • Menapozun etkilerini azaltır.


Gua Sha Masajı İle Cilt Bakımı


Gua Sha masaj tekniği, daha düşük baskı ile yüze uygulandığında, cilt hücrelerine giden besin ve oksijen miktarının artmasını sağlıyor. Cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunan masaj yöntemi ile yüzde oluşan gerginlikler ve kırışıklıklar azaltılabiliyor. Yüz için özel olarak tasarlanmış ve farklı keskinliklere, boyutlara sahip olan yeşim veya pembe kuvars kristalleriyle her gün cildinize Gua Sha masajı uygulayabilirsiniz. Uygulamayı daha basit bir hale getirmek adına yüz yağı da kullanabilirsiniz.


Oda sıcaklığında muhafaza edilen Gua Sha taşını yaklaşık 45 derecelik bir açı ile yüzünüzün ortasından dışarıya doğru hareket ettirerek, yumuşak hareketler ile hafif.e bastırıp, şeritler halinde yüzünüze masaj uygulayabilirsiniz. Her gün bir kaç dakika ayırmış olduğunuz Gua Sha masajı ile cildinizdeki sivilcelerden ve siyah noktalardan kurtulabilir, kırışıklıkları da azaltabilirsiniz.

bottom of page