top of page

Hamile Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021Hamile-Masajı-Nedir-?


Hamilelikte Masaj Güvenli Midir?

Masajın hamilelik dışındaki dönemlerde, gebelikte ve doğum sonrasında da faydalı olduğu bilinir ve iyi bir şekilde kanıtlanmıştır. Masaj işe rahatlama yöntemleri neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir döneme dayanır. Kişilere kendilerini biraz gergin hissetiklerinde, kaslarında yorgunluk, gerginlik gibi rahatsızlıklar yaşadıklarında doğal masaj yöntemleri önerilir. Gebelik döneminde de anne adayının fiziksel ve ruhsal gerginlikleri çok daha yoğun ve sık yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda masajın rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi de tartışılamaz.


Hamilelik sürecinde özellikle vücudun bazı bölgelerinde oluşan şişkinliklerin verdiği rahatsızlık, yorgunluk fiziksel ve duygusal açıdan sıkıntılara sebep olabilir. Uygun şartlarda ve gerektiği gibi uygulanan hamilelik masajı da anne adayının duygularını canlandırır, kendilerini daha iyi ve neşeli hissetmesine yardımcı olur. Masaj sırasında yapılan hızlı basınçlar bedeni ve zihni canlandırır, yavaş hareketler ise vücudu gevşetip rahatlatır. Fakat hamilelik masajı yapılırken özellikle pelvis bölgesine darbe ya da herhangi bir uygulama yapılmamalı, bunun dışında bütün vücuda, özellikle de bacaklara masaj yapılmalıdır. Bacaklara uygulanacak olan masaj zaman zaman yavaş, bazen de hızlı hareketlerle rahmin damarlar üzerinde yaratmış olduğu baskı sonucu yavaşlayan kan dolaşımını hızlandırır ve böylelikle gebelikte sıklıkla farklı rahatsızlıklara yol açan duygusal gerilim de ortadan kalkar.


Hamile masajı konusunda özellikle hamileliğin ilk beş ayında anne adayları masaj öncesi biraz bazı ısınma hareketleri yapıp ardından masaja geçmelidirler. 5. aydan sonra da pelvis bölgesi hariç bütün vücuda özellikle de bacaklara ve sırta uygulanan masajla bu bölgelerde hissedilen ağrıları hafifletmek, rahatlatmak ve dindirmek mümkündür.


Doğum Sonrasında Masaj


Hamilelik süresi boyunca anne adayları fiziksel ve ruhsal açıdan çok fazla değişim yaşar ve bu değişimler sonucunda çoğu anne adayları olumsuz etkilenir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak isteyen anne adayları için bu değişimler kabul edilebilir, daha da kolay katlanılabilir bir hal alır. Fakat doğum gerçekleştikten sonra ruhen ve bedenen gebelik öncesi sağlıklı bir hale dönme isteği çok yoğun bir şekilde hissedilebilir. Böylelikle anne adayları bir an önce kilo verip vücudun eski haline dönmesi için hem de ruhen daha dingin hissetmek oldukça büyük önem taşır. Bu sebeplerle doğum sonrasında hamile masajı yaptırmak anne adayı için oldukça çok faydalıdır.


Düzenli hamile masajı yaptırmak anneye bebekle ilgilenmenin verdiği yükü hafifleterek, gerginliği azaltır. Bunun yanı sıra doğum sonrası uygulanan masaj ruhsal açıdan daha hızlı düzelmeyi sağlamaktadır. Bununla beraber doğumdan sonra anne adayları bebeği kaldırıp taşımak durumunda olabilir ve bu sebepten dolayı da zorlanabilir. Anne adayının vücudunda hissedeceği ağrıları da masajla hafifletmek mümkündür. Özellikle de bir anda hayatına giren ve neredeyse 24 saat ilgilenilmesi gereken bir bebekten en azından bir saat kendine vakit ayırmak anneyi rahatlatır ve dinlendirir. Kendini daha iyi hissedecek olan anne bebeğine daha sağlıklı ve daha iui bakar, evde mutlu bir ortam oluşur.

Comments


bottom of page