top of page

Hamileliği Kolaylaştıran Masajlar


Hamileliği Kolaylaştıran Masajlar

Hamile kadınların her gün yüzleşmesi gereken farklı zorluklar vardır. Hamilelikte, zaten kabızlık, çatlak izleri, ağrılı meme uçları ve mide bulantısı ile uğraşıyorsunuz. İşte burada hamilelik masajı devreye giriyor. Hamile kadınların masaj seansını tercih edip edemeyeceklerini düşünüyor olabilirsiniz.


Doğum Öncesi Masajı


Geleneksel masaj terapisi sırasında çoğu zaman yüzüstü yatarsınız. Ve diğer sefer yüz yüze gelebilirsiniz ancak her iki pozisyon da hamile kadınlar için uygun değildir. Bir bebek göbeği ile karnınıza yatmak imkansızdır. Yukarı bakma pozisyonu kan damarlarına baskı yapma eğilimindedir. Bu nedenle kan akışı engellenebilir. Sonuç olarak, siz ve bebeğiniz mide bulantısı hissedebilirsiniz.


Hamilelik sırasında kadınların şekli ve duruşu değişmeye devam eder. Bu anatomik değişiklikler tek bir terapi ile uyarlanabilir bu, prenatal masajdır. Bu masaj formunda, masaj terapisti güvenli bir seans geçirmeniz için gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Terapistiniz özel yastıklama tekniklerini benimseyerek güvenliğinizi sağlayacaktır. Masözünüz bir yastık veya minder desteği alabilir ve göğüsleriniz veya göbeğiniz için yeterli alana sahip olabilir.


Hamilelik Sırasında Doğum Öncesi Masaj Güvenli Midir?


Hamileyseniz, attığınız her adımın içinizdeki küçük çocuğunuzla ilgili olduğunu anlıyoruz. Geleneksel bir masaj formu sırasında oluşan yoğun baskı sizi derin düşüncelere sevk edebilir. Bununla birlikte, hamilelik masajı geleneksel masaj formundan çok farklıdır.


Hamileliğin ilk üç ayından sonra, doğum öncesi masaj güvenli ve etkili bir seçimdir. Yine de hamileliğinizin ilk üç ayında masaj seanslarından kaçınmanız gerekir. Çünkü rutininize sabah bulantısı eklerken vücudunuzda baş dönmesini tetikleyebilir. Yine de, daha güvenli bir masaj seansı için izlemeniz gereken bazı güvenlik kuralları vardır.


Güvenli Bir Masaj İçin Ne Yapılması Gerekir?


İlk üç aylık dönemde büyük bir düşük riski vardır. Çoğu profesyonel terapistin, ikinci trimesterinize ulaşana kadar beklemenizi önerdiği için. Yine de masajlar ve düşükler arasında kanıtlanmış bir kayıt veya bağlantı yoktur. Bununla birlikte, kan akışının artması vücuttaki bazı hassas noktaları tetikleyebilir.


Deneyimli bir masaj terapisti seçmeniz gerekir. Jinekoloğunuzun en büyük endişelerinden biri masaj terapistinizin uygun sertifikaya sahip olup olmadığı olacaktır. Her eyalette değişen yasalar nedeniyle. Çünkü bireyin eğitimini ve sertifikasyonunu buna göre etkileyebilir. Bu nedenle, her masaj merkezi hamile kadınları etkili bir şekilde tedavi edemez. Bir terapist için standart bir sertifika olmadığı için doktorunuzdan öneri veya yönlendirme alabilirsiniz.


Bacaklara baskı yapmaktan kaçının. Hamile kadınlar arasında kan pıhtısı oluşması için büyük bir risk vardır. Özellikle, pelvik bölge ve bacaklarda. Masaj seansı sırasında bu pıhtılaşmış kan yerinden çıkar. Pulmoner emboliye yol açar. Kan pıhtısının akciğerlerinize doğru hareket etme eğiliminde olduğu bir durumdur. Ayrıca, ciğerlerinizdeki önemli arterleri bloke eder.


Hamileliğinizde çok uzak olmayan bir zamanda, vücudunuzda gözle görülür değişiklikler görmeye başlayacaksınız. Bu nedenle geleneksel masaj pozisyonları güvenli ve rahat değildir. Pelvisiniz, rahminiz ve sırtınızdaki stresin altında yatan sebep olabilir. Doğum öncesi masajınız sırasında terapistinizin yastık ve minderlerden destek aldığından emin olun.


Evde Masaj

Doğum Öncesi Masajın Faydaları

Doğum öncesi masaj, üçüncü üç aylık döneme harika bir katkı olabilir. Hamilelik masajı sadece anne adayı için değil aynı zamanda büyüyen bebek için de oldukça faydalı olabilir. Bunun yanı sıra, doğum öncesi masajın muazzam faydaları vardır. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Sırt Ağrısı

Doğum öncesi masaj seansını tercih etmenin en yaygın nedenlerinden biri, sürekli sırt ağrısından kurtulmaktır. Hamileliğin yaygın semptomlarından biri olmasına rağmen, yine de çok acıtır. Ağrı yukarıdan aşağıya herhangi bir yerde olabilir. Bu iğne hamileliğin başlangıcında başlayabilir ve doğumdan sonra da devam edebilir.

  • Dolaşım

Hamilelik sırasında, iyi ve sağlıklı kan dolaşımına sahip olmak çok önemlidir. Ancak hamilelikte kan hacmi önemli ölçüde artma ve azalma eğilimindedir. Böyle zamanlarda masaj teknikleri vücuttaki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olabilir. Bu arada vücutta kan pıhtılarının oluşma ihtimalini engeller.

  • Şişme

Hamilelik sırasında vücudun çeşitli bölgelerinde çok fazla şişlik olur. Kan ve kan sıvılarının birikmesi nedeniyle oluşur. Bununla birlikte, hamilelik sonrası daha sık görülür. Üçüncü üç aylık döneme atladığınızda, ayak bileklerinde ve ayaklarda şişlik görebilirsiniz. Masaj, vücudumuzdaki sıvıların yeniden dağıtılmasına yardımcı olurken, bacakların etrafında birikmesini de engeller. Ayrıca şişme nedeniyle oluşan acıyı azaltır.

  • Baş Ağrısı

Hemen hemen her hamile kadın migren veya baş ağrısı çekme eğilimindedir. Bu, hormonlardaki değişikliklerle veya vücuttaki kas gerginliği nedeniyle olabilir. Hamilelik sırasındaki yeni ve gelişmiş vücut duruşu, kaslara çok fazla baskı yapma eğilimindedir. Bu gibi durumlarda masajlar ağrıyı azaltırken baş ağrılarını da azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Uyku

Hamilelik sırasında, neredeyse her 9 kadından 10'u yetersiz uykudan muzdariptir. Hormonlardaki değişiklik de uykusuzluğa neden olabilir. Kadınların uykudan muzdarip olması nedeniyle başka faktörler de vardır. Bu faktörler karın, sırt ağrısı, bacak krampları vb. Masaj yardımı ile insan vücudu serotonin seviyesini artırma eğilimindedir. Sonuçta rahatlamayı artırırken daha iyi uykuya yol açar.

  • Depresyon

Birçok kadın doğum sonrası depresyondan muzdariptir. Bu genellikle hamileliğin başlangıcında gerçekleşir. Vücudunuzdaki her değişiklik, stresi artırabilirken hormonlarınızla ilgilidir. Bir masaj seansını tercih etmek, hormonlarınızda meydana gelen dengesizliklerin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda, depresyon şansını azaltır.


Comments


bottom of page