top of page

Hamilelik Masajı Nedir ve Neden Denemelisiniz?


Hamilelik Masajı Nedir ve Neden Denemelisiniz?

Hamilelik masajı, hamilelik sırasında meydana gelen fiziksel değişikliklerle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Hamilelik masajı, hamile bir kadın ilaç veya diğer tıbbi tedavileri alamadığında ağrının giderilmesinde önemli bir rol oynar. Prenatal masaj, hamile kadınların rahatlamasına yardımcı olur, kas ve eklem ağrılarından kurtulmayı sağlar.


Hamilelik Masajı Tam Olarak Neleri İçerir?


Sırt, boyun, omuzlar ve karın kasları hamilelik sırasında çok fazla baskı altındadır. Hamilelik masajı, hamileliğe bağlı genel ağrı ve sızıların bir kısmını hafifletmeyi amaçlar. Eğitimli bir masaj terapisti hangi alanlardan kaçınacağını veya hangi alanlara odaklanacağını bilecektir.


Terapist, masaja başlamadan önce süreci anlatacaktır. Anne adayının, hamile bir kadın için özenle tasarlanmış ve sıcak tutmak için havlularla kaplı bir masaj masasına uzanması gerekecektir. Büyük olasılıkla cilde pürüzsüzce masaj yapmak için kremler veya yağlar kullanacaklardır. Hamileliğin ikinci yarısında sırt üstü yatmak iyi bir fikir olmadığı için rahat bir yastık verilecektir. Bunun nedeni, bacaklardan kalbe giden damara çok fazla baskı uygulayabilmesidir.


Neden Hamilelik Masajı Denenmeli?


Hamilelik masajının faydaları nedeniyle birçok terapist veya doktor tarafından hamile kadınlara önerilmektedir. Hamilelik masajı ile sağlanan bazı faydalar şunlardır:

 • Kaygıyı azaltır,

 • Sırt ve bacak ağrılarını azaltır,

 • Uykuyu iyileştirir,

 • Stresi azaltır.

Hamilelik sırasında masajın, rahatsızlığı kontrol etmeye ve doğum eyleminin duygusal deneyimini iyileştirmeye yardımcı olmada oldukça yararlı olduğu kanıtlanmıştır.


Hamilelik Masajı Ne Kadar Güvenlidir?


Uzmanlık alanı bu kadar geniş olduğu için bazı doktorlar hamilelik masajı önermekten çekinmektedirler. İlk üç aylık dönemde, düşük yapma riskleri nedeniyle en iyi şekilde önlenebilir. Doğum öncesi masaj yaptırmadan önce veya aşağıdaki durumlarda daima doktora danışın:

 • Gebeliğin ilk üç ayında,

 • Sabah bulantısı, mide bulantısı veya kusma,

 • Düşük yapma ihtimali,

 • Yüksek riskli bir hamilelik,

 • Derin ven trombozu gibi bir kan pıhtısı,

 • Kramp veya kanama,

 • Bir veya iki bacak şişlik.


Masaj

Hamilelikte Masaj Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Hamilelik masajı yaptırmaya gitmeden önce, terapistin eğitimli, deneyimli ve masaj terapisti olmak için onaylanmış belgesi veya lisanslı olup olmadığı konusunda daima net olun. Doktorunuz da size nitelikli bir masaj terapisti önerebilir. Kısa sürede vücudun susuz kalmasına neden olabileceğinden, masaja gitmeden önce bol su içmek önemlidir. Masaj yapılan ortamının temiz olduğundan emin olun, çarşaflar ve oda da temiz ve hijyenik olmalıdır. Evde masaj yapmak da iyi bir seçenektir. Anne adayı ayaklarını, sırtını, omuzlarını ovabilir ve hatta kafa derisine masaj yapabilir veya karnını losyonla ovalayabilir.


Hamilelik Masajından Sonra Ne Beklemelisiniz?

Büyük olasılıkla, kadınlar bir masajdan sonra daha iyi uykuya dalabilecek ve rahatlamış hissedeceklerdir. Kan dolaşımı düzelir ve kas ağrıları azalır, hamileliği çok daha iyi yönetmelerine yardımcı olur. Bu onlara daha uzun süre tazelenmiş bir his verir. Aynı zamanda kadının kendini rahat ve rahat hissetmesini sağlar. Ancak hamilelik masajı yapılırken çok dikkatli ve doğru olması gerekir.

Commentaires


bottom of page