top of page

Hamilelik Masajı Size Nasıl Fayda Sağlayabilir?


Hamilelik Masajı Size Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Hamilelik yolculuğu genellikle zorlu olabilir. 9 ay boyunca yaptığınız her şey, ne yediğiniz ve kendinize nasıl baktığınız da dahil olmak üzere bebeğiniz etkilenir. Gelecekteki çocuğunuzun sağlığını sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz, ancak büyük olasılıkla doğum öncesi masajın büyük sağlık faydalarını kaçırıyorsunuz. Hamilelik masajı fetüsünüzün sağlığını iyileştirebilir ve birkaç seansta sağlığınız üzerinde de büyük etkiler yaşayabilirsiniz.


Hamileliğiniz boyunca rahatsızlık, tekrarlayan ağrılar, aşırı kaygı yaşıyorsanız veya aşırı hareketli bir bebeğiniz varsa, doğum öncesi masajı, genel hamilelik deneyimini geliştirmek için tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir.


Gebelik Masajı ile Hayatınızı İyileştirme


Sağlığı iyileştirmek, stresi azaltmak ve kas gerginliğini azaltmak için terapötik masaj teknikleri defalarca gösterilmiştir. Hamilelik masajı bir istisna değildir. Kapsamlı araştırma çalışmaları sayesinde, doğum öncesi masajın faydaları uzun yıllardır belgelenmiştir. Ve bu faydalar sadece anne veya bebek ile sınırlı değildir; hamilelik masajı her iki tarafın sağlığına da fayda sağlayabilir. İşte doğum öncesi masajın sadece birkaç faydası:

  • Azalan Kaygı

Araştırmalar, masaj tedavisinin annelerde kortizol düzeylerini düşürdüğünü ve bunun da aşırı fetal aktiviteyi azalttığını ve erken doğum oranını düşürdüğünü göstermiştir.

  • İyileştirilmiş Ruh Hali ve Azaltılmış Depresyon

Hamile kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, kadınların haftada birkaç 20 dakikalık masaj terapisi seansından daha yüksek seviyelerde dopamin ve serotonin yaşadığını ve daha iyi neonatal sonuçların olduğunu bildirdi.

  • Azaltılmış Ağrı

Yukarıda bahsedilen çalışmaların yanı sıra, diğerleri hamile kadınların doğum öncesi masaj terapisi seanslarından nasıl daha az sırt ağrısı ve bacak ağrısı yaşadığını belgelemiştir.


Masöz

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse: doğum öncesi masaj, fiziksel ve psikolojik sağlığınızı iyileştirir ve doğum komplikasyonlarını azaltır, bu da hamileliği kolaylaştırır. Ve kim daha kolay bir hamilelik istemez ki?


Her şeyden önce sağlığınız önceliğinizdir. Doğum öncesi masaj seansı rezervasyonu yapmadan önce, almanız gerekebilecek önlemleri tam olarak anlamak için hem doktorunuz hem de masaj terapistinizle konuşmalısınız. Doğum öncesi masajın faydaları çoktur ve artmaktadır, ancak sizin ve bebeğinizin güvenliği ve sağlığı her şeyden önce gelir.


Her birey farklı ve her hamilelik benzersiz olsa da tipik bir doğum öncesi masaj seansı 30-60 dakika arasında sürebilir. Seansın büyük bir bölümünde, vücudunuzu vücut tipinize ve hamileliğinize göre ayarlanmış bir yastığa yaslarken yan yatarsınız.


Masaj terapistleri, ağrı alanlarınızı gidermek için çeşitli teknikler kullanabilir. Bu nedenle, hamileyken boyun ağrılarınız ve migreniniz varsa, masaj terapistleri kraniyal-sakral bir yaklaşım benimseyebilir. Ya da sürekli şişmiş ve hassas ayaklarınız varsa, belki de en iyi sonucu bir İsveç masajı tekniği olacaktır. Her şey ağrı noktalarınıza ve konfor seviyenize bağlıdır.


Elbette masajın hızı, vücut pozisyonları ve masaj basıncı kişiden kişiye değişecektir. Hamilelik masajlarında rahatlık çok önemlidir ve masaj terapistiniz masajınız boyunca konforunuzu ilk sıraya koymalıdır.


İster hamile olduğunuzu yeni öğrenmiş olun, ister üçüncü trimesterde gün sayıyor olun, size en iyi sonuçları vermek için kişiselleştirilmiş bir masaj terapistiniz size uygun bir masaj planı geliştirebilir. Doğum öncesi masajın faydalarını ve neler sunabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için masaj terapistlerimizle iletişime geçin.


Comments


bottom of page