top of page

Hamilelik Sırasında Kayropraktik Bakım Almalı Mısınız?


Hamilelik Sırasında Kayropraktik Bakım Almalı Mısınız?

Alt sırt ve kalça ağrısı hamilelik sırasında duyulmamış değildir. Aslında, bunların hepsi deneyimin bir parçası olarak kabul edilir. Çoğu hamile kadın, doğumlarının çeşitli aşamalarında şiddetli sırt ağrıları yaşar. Zor olan kısım ise, bebeklerine zarar verme korkusundan dolayı ağrıyı hafifletmek için ilaçlara gerçekten güvenememeleridir.


Neyse ki, hamilelik sırasında sırt ağrıları ve benzeri sorunlar, bir kayropraktik uzmanı yardımı ile oldukça etkili bir şekilde ele alınabilir. Evet, hamileliğinizin sorunsuz geçmesini ve gereksiz ağrılara katlanmak zorunda kalmamanızı sağlamak için bir kayropraktik hizmetinden yararlanabilirsiniz.


Hamilelikte Kayropraktik Bakımı Almak Güvenli mi?


Doğal olarak, hamileliğinizi tehlikeye atacak hiçbir şey yapmak istemezsiniz. Bu nedenle, her annenin ilk endişesi, kayropraktik bakımın gerçekten güvenli olup olmayacağı olacaktır.


Her şeyden önce, kayropraktik bakım tam olarak nedir? Omuriliğin sağlığının korunmasını ifade eder. Yanlış hizalanmış eklemler bu tedavi sırasında düzeltilir. Tedavi yöntemi, sizi semptomlarınızdan kurtarmak için ilaçlara veya cerrahi müdahaleye dayanmaz. Bunun yerine, daha çok, omurilik sinirleri üzerindeki stresin azaltıldığı ve böylece tüm vücudun iyiliğini desteklediği bir fizik tedavidir.


Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, ağrıyı hafifletmek ve duruş sorunlarını düzeltmek için kayropraktik ayarlamaları tercih ediyor. Ve neyse ki, komplikasyonlar son derece nadirdir. Hamilelik sırasında kayropraktik bakım bir istisna değildir. Bununla birlikte, belirli durumlarda tedavi kursundan kaçınmak en iyisidir. Tabii ki, hamilelik sırasında bir kayropraktik uzmanı görmeden önce doktorunuzun onayını almak her zaman en iyisidir.


Tipik olarak, yakında anne olacakların büyüyen karınlarının seanslar sırasında iyi bir şekilde yerleştiğinden emin olmak için ayarlama tabloları kullanılır. Uygulanan teknikler, karın üzerine aşırı baskı uygulanmayacak şekildedir. Ek olarak, kayropraktik uzmanları, gerginliği gidermek ve rahatsızlığı hafifletmek için kendi başınıza yapabileceğiniz esneme hareketleri de önerir.


Hamilelikte Kayropraktik Bakımın Faydaları


Vücudunuz hamilelik sırasında birçok fiziksel ve hormonal değişiklik yaşar. Doğal olarak, bu değişiklikler konforunuzu ve daha da önemlisi duruşunuzu da etkiler. Hamileliğiniz çeşitli aşamalardan geçerken, bebek ağırlaşır. Bu, yerçekiminde bir kaymaya yol açar ve bu da postüral ayarlamalara neden olur. Bu nedenle, hamilelik sırasında omurga ve eklemlerin yanlış hizalanması riski vardır.


Hamilelikte kayropraktik bakım ile bu sorunlar kolayca çözülebilir. Bir araştırma, kayropraktik bakım alan hamile kadınların yaklaşık %75'inin ağrılarının azaldığını ortaya koydu. Ayrıca, ağrı ve rahatsızlığınızı daha da hafifleten kayropraktik bakım ile omurga ve pelvisin dengesi ve hizası da yeniden kurulur. Üstüne üstlük, kayropraktik bakım da bebek için faydalıdır. Hamilelik sırasında kayropraktik bakımın temel faydaları şunlardır:

  • Daha sağlıklı bir hamilelik,

  • Azaltılmış bulantı belirtileri,

  • Sırt, boyun ve eklem ağrısını hafifletir,

  • Düşük potansiyel sezaryen riski.

Yanlış hizalanmış bir pelvis, gelişmekte olan bebeğe kısıtlı alan sunar. Dış kuvvet bebeğin normal hareketlerini engellediği için, doğumsal engellerle sonuçlanabilen rahim içi kısıtlama gelişir. Ayrıca, yanlış hizalanmış bir pelvis de doğumunuzu karmaşık hale getirebilir. Pelvis hizada olmadığında bebek ideal doğum pozisyonuna geçemez. Yani kadın normal doğum yapamaz.


Dengeli bir pelvisiniz varsa, bebeğin arka pozisyona geçme şansı daha düşüktür. Bununla birlikte, diğer doğum pozisyonları doğumunuzu zorlaştırabilir ve emeğinizi uzatabilir. Gerçekten de kayropraktik bakım, doğumda geçirilen süreyi azaltmada çok değerli olabilir.


Masöz

Kayropraktik Bakım ve Pelvis Arasındaki Bağlantı


Kayropraktik bakımda hamilelik sırasında kadının pelvisi arasındaki dengenin bozulmamasını sağlamak için teknikler geliştirilmiştir. Bu, uterus ve destekleyici bağlar üzerindeki stresi önemli ölçüde azaltır. Dengeli pelvis, fetüsün doğum için en uygun pozisyona girmesini kolaylaştırır.


Kayropraktik bakım, hamileliğinizi daha kolay ve ağrısız hale getirmede çok değerli olabilir. Aşırı rahatsızlık yaşamadığınızdan ve bebeğinizin de gelişmesi için tam alana sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Bazı kontrendikasyonlarınız olmadıkça bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmamak için hiçbir neden yoktur.

Comments


bottom of page