top of page

Hamilelikte Doğum Öncesi Masaj: Yararları ve Riskleri


Hamilelikte Doğum Öncesi Masaj: Yararları ve Riskleri

Masaj terapisinin, hamile kadınlar için son derece faydalı olan zihni ve vücudu rahatlattığı bilinmektedir. Doğum öncesi masaj, hamilelik sırasında meydana gelen anatomik değişikliklerinize hitap edecek şekilde uyarlanmıştır. Örneğin, geleneksel bir masaj sırasında genellikle yüzüstü ve sırt üstü yatarak zaman geçirirsiniz. Doğum öncesi bir masaj sırasında, masaj terapistiniz destek için özel minderler veya yastıklar kullandığından, güvenlik ve rahatlık için büyük olasılıkla yan yatıyor olacaksınız.


Doğum Öncesi Masajın Faydaları Nelerdir?


Terapötik masajın birçok sağlık yararı sağladığı kanıtlanmıştır ve aynı şey anne adayları için de geçerlidir. Doğum öncesi masaj terapisi kas ağrılarını ve eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı olur ve depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltır, bu hiç beklemeseniz bile doğrudur. Bununla birlikte, bu faydalar özellikle, genellikle uykusuzluk ve esneme ve şişme nedeniyle yeni ağrılar ve ağrılar yaşayan hamile kadınlara yardımcı olur. Prenatal masaj, hormon düzenlenmesi, şişliğin azalması, sinir ağrısının azaltılması ve uykunun iyileştirilmesi gibi hamile kadınlara özgü birçok fayda sağlar.

  • Hormon regülasyonu - masaj terapisinin, kortizol ve norepinefrin gibi stresle ilişkili hormonları azalttığı ve düşük seviyelerde depresyonla ilişkili olan serotonin ve dopamin gibi hormonları arttırdığı kanıtlanmıştır.

  • Şişmede azalma - Kadınlar genellikle büyük kan damarları üzerindeki artan basınç ve azalan dolaşımın neden olduğu ödem veya eklem şişmesi yaşarlar. Doğum öncesi masaj, şişmiş eklemlerde sıvı toplanmasını azaltan yumuşak dokuları uyarmaya ve ayrıca vücudun lenfatik sisteminin doku atıklarını uzaklaştırmasına yardımcı olur.

  • Sinir ağrısında azalma - Birçok kadın, rahmin alt sırt ve pelvik taban kaslarına artan baskı uyguladığı için hamileliğin sonlarında siyatik sinir ağrısı yaşar. Prenatal masaj, siyatik sinir ağrısındaki iltihabı azaltmaya yardımcı olan yakındaki kaslardaki gerginliği gidermeye yardımcı olur.

  • Uykuda iyileşme - Bekleyen birçok kadın, artan fiziksel rahatsızlık, stres ve kaygı ile uykuda zorluk yaşar. Prenatal masaj, uykusuzluk çeken hamile kadınlar için uykuyu iyileştirmeye yardımcı olur.

Doğum öncesi masaj, deneyimli bir doğum öncesi masaj terapisti tarafından ve doktorunuzun onayı ile yapıldığında hamile kadınlar için bu ve daha birçok faydaları sağlar.


Evde Masaj

Doğum Öncesi Masaj ile Güvenlik Önlemleri Var mı?


Hamile kadınlar, hamilelik sağlığına yönelik herhangi bir terapötik yaklaşımla birlikte doğum öncesi bakım sağlayıcıları ile doğum öncesi masajı tartışmalıdır. Birçok doktor, ilk üç aylık dönemin sonuna kadar beklemenizi ve herhangi bir komplikasyon veya yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa ekstra dikkatli olmanızı önerir. Pıhtılaşma bozukluğunuz varsa veya kan pıhtıları yaşıyorsanız, erken doğum riskiniz yüksekse veya plasenta previa gibi plasentanızla ilgili herhangi bir sorununuz varsa (plasentanın annenin serviksini kapladığı bir durum) doktorunuzla konuşmak isteyeceksiniz. Her zaman doğum öncesi masaj terapisinde deneyimli bir masaj terapisti istemeli ve doğum öncesi masajınızı planlamadan önce tıp pratisyeninize danışın.

ความคิดเห็น


bottom of page