top of page

Hamilelikte Masaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Hamilelikte Masaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte masaj çeşitli şekillerde uygulanabilir, ancak fikir basittir. Hamile kadının vücudunda eğitim almış uzmanlar, hamile kadınların aşina olduğu ağrı ve sızılarla baş ederek rahatlama hissi verir ve sonunda vücudunuzdaki herhangi bir stres veya baskıdan kurtulmanızı sağlar.


Masaj terapistleri, belinizdeki herhangi bir baskıyı hafifletmek ve ekstremitelere giden kan dolaşımını kesmeyi önlemek için hamile kadınlara rahatça uyum sağlamak için özel olarak hazırlanmıştır. Doğum öncesi masajlarda kullanılan en yaygın teknikler arasında derin doku masajı, İsveç masajı ve Shiatsu vardır, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok başka teknik vardır.


Yaygın Gebelik Masaj Teknikleri Nelerdir?


İyileştirici derin doku masajı, derin, sert vuruşlarla kaslardaki gerginliği gidermeyi amaçlar. Bu, ekstra ağırlık nedeniyle bel ağrısı çekenler için mükemmel bir seçenektir. İsveç gevşeme masajı, kaslara ve eklem hareketliliğine çok dikkat eder. Eklem ağrıları özellikle hamilelik döneminde, özellikle ayakları üzerinde çok fazla zaman geçirenlerde sık görülür.


Shiatsu masajı akupunktura odaklanır; başka bir deyişle, enerjinin serbest bırakılmasını teşvik etmek için basınç noktalarına dokunmak. Shiatsu, yorgunluğun hamileliğin ortak bir yan etkisi olduğu mükemmel bir gençleştirme şekli olabilir. Her masaj farklıdır, ancak her birinin sizi rahatlatıp tazelenmiş bırakarak herhangi bir acıyla başa çıkacağından emin olabilirsiniz.


Hamilelikte Masajının Faydaları Nelerdir?


Sırtınızdaki gerginliği gidermekten diz eklemlerinizdeki ağrıları kaldırmaya veya zayıf kan dolaşımının neden olduğu şişliği azaltmaya yardımcı olmak için hamilelikte masaj sağlığınız üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir. Doğum öncesi masajın ardından kas ve eklem iyileşmesi lehine güçlü kanıtlar olmakla kalmaz, bunların duygusal ve psikolojik sağlığınız üzerinde önemli bir olumlu etkisi olabilir.


Gerçekten de masajlar, mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin salınımını harekete geçirir. Daha yüksek bir serotonin salınımı oranı ile saf ve katkısız mutluluk gelir. Ayrıca, harika bir gece uykusuna yol açarlar ki bu kulağa bariz geliyor, ancak hamilelik geliştikçe gelmesi daha zor olabilir.


Özetlemek gerekirse: doğum öncesi masajlar ağrıyı hafifletir, mutluluk hormonunun salınımını uyarır, uykuyu iyileştirir ve rahatlamaya yol açar. Ayrıca bağışıklık sisteminizi uyarabileceğini ve potansiyel virüsler ve bakterilerle savaşmanıza yardımcı olur.


Evde Masaj

Hamilelik Masajı Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Hamilelik Masajı Bebek İçin Güvenli Midir?

Çoğu tıp uzmanı ilk üç aylık dönemde bunlardan kaçınılması gerektiği konusunda hemfikir olsa da, hamilelik masajlarıyla ilgili rapor edilmiş bir risk yoktur. Çoğu masaj terapisti en yüksek standartlarda eğitilmiştir ve profesyonellikleri, emin ellerde olduğunuz bir rahatlama deneyimi yaşayabileceğiniz anlamına gelir.

  • Hamilelikte Masaj Benim İçin Güvenli Midir?

Daha önce bahsedildiği gibi, her teknik, bireysel sorunlu alanların dikkatle ele alınacağı şekilde uyarlanmıştır. Örneğin, bacaklarda şişlik şikayeti olan kadınlarda derin doku veya Shiatsu masajı yapılmayacaktır. Kan hacminde %50'ye varan bir artışla, ekstremitelerde (genellikle bacaklarda) kan akışının azlığı gibi bazı problemler ortaya çıkar. Derin doku masajının sert ve derin vuruşları, hamile kadınları kan pıhtılaşması riskine sokar. Hamileliğinizin yan etkileri konusunda açık ve dürüst kaldığınız sürece, doğum öncesi masaj sizin ve neşe kaynağınız için tamamen güvenli kalır.

  • Hamilelik Masajlarının Kontrendikasyonları Nelerdir?

Her ilaç veya prosedürün kontrendikasyonları vardır. Yani, tedaviden geçmenin tavsiye edilmediği durumlar olabilir. Aynı şekilde, sabah bulantısı nedeniyle halihazırda mide bulantısı veya kusma yaşayan, düşük yapma riski yüksek veya yüksek riskli gebelik (doktorunuz tarafından teşhis edildiği şekilde) olan kadınlara da dikkatli olunması (ve tıbbi rehberlik) önerilir.Comments


bottom of page