top of page

Hamilelikte Masaj Siyatik Tedavisine Yardımcı Olabilir mi?


Hamilelikte Masaj Siyatik Tedavisine Yardımcı Olabilir mi?

Bel, kalça ve bacakları etkileyen siyatik sinirindeki ağrıyı ifade eden siyatik, hamile kadınları etkileyen sağlık sorunlarından biridir. Çoğu durumda, siyatik vücudun bir tarafında oluşur ve şiddetli veya hafif olabilir. Bu sağlık sorununun belirtilerinden bazıları, uyuşukluk, bacakta güçsüzlük veya vücudun etkilenen kısmında karıncalanmadır.


Hamile olmak, günlük işlerinize devam edememeniz için yeterlidir ve siyatiğiniz olduğunda durum daha da kötüleşir. Yürümekte, ayakta durmakta ve hatta oturmakta zorlanırsınız. Masaj, siyatikten kaynaklanan ağrıyı gidermenin tıbbi olmayan en etkili yollarından biridir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, masaj, ağrıyı gidermede anti-inflamatuar ilaçlar kadar etkilidir. Gergin kasları gevşetecek ve bunu yaparken siyatik siniri üzerindeki baskı azalacaktır veya tamamen ortadan kalkacaktır. Basınç artırıcı ve ağrı giderici hormonlar olan endorfinler masaj sonucunda salgılanacak ve bu da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.


Hamilelikte Siyatik İçin En İyi Masaj Türü Nedir?


Siyatik ağrınızdan kurtulmak için en iyi masaj türünü bile düşünmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Sizin ve bebeğiniz için neyin güvenli olduğunu bilen, eğitimli ve deneyimli bir hamilelik masaj terapisti aramak da önemlidir.

  • İsveç Masajı

İsveç masajı, hamileyken yapabileceğiniz en güvenli masaj türlerinden biridir. Sıkı kaslarınız üzerinde sizi tüm baskıdan kurtarmaya yardımcı olacak uzun, yumuşak vuruşlar içerir. Masaj terapisti, destek yastıkları sağlayarak rahat kalmanızı sağlamalıdır. Masaj sırasında sırt üstü yatmak, doğmamış bebeğinize kan ve besin sağlayan kan damarlarına baskı yapacağından güvenli değildir.


Masaj sırasında kontrolü elinizde tutmalı ve baskı çok fazlaysa veya kendinizi rahatsız hissediyorsanız masaj terapistinden durmasını istemelisiniz. Masajın özü, ağrıdan kurtulmak ve durumunuzu zorlaştırmamaktır. Sizinki yüksek riskli bir hamilelikse veya ani şişme ile karakterize hipertansiyonunuz varsa, profesyonel bir masaj yaptırmadan önce doktorunuzla konuşun.

  • Sıcak Taş Masajı

Sıcak taş masajı, siyatik ve diğer hamilelik rahatsızlıklarından kurtulmak için kullanabileceğiniz en rahatlatıcı terapilerden biridir. Masaj terapisti, destek yastıkları sağlayarak masaj sırasında rahat olmanızı sağlamalıdır. Hamileliğiniz ikinci veya üçüncü trimesterdeyse, karnınıza yatmanız mümkün olmayacaktır.


Bazen masaj terapisti, masajı daha etkili hale getirecek sıcak taşlarla birlikte uçucu yağlar kullanabilir. Masaj sırasında kullanacağınız masaj yağının güvenli olduğundan ve erken doğum eylemine yol açmayacağından emin olmalısınız. Profesyonel bir masaj terapisti hamilelik masajı için en gerekli olanı bildiği için bunun için endişelenmenize gerek yoktur.


Masoz

Hamilelik Masajının Ek Faydaları Var Mı?


Siyatik ağrısından kurtulmanın yanı sıra hamilelik masajından elde edeceğiniz diğer faydalar şunlardır:

Geliştirilmiş kan dolaşımı: Bir masaj yaptırdığınızda, vücudun yeterli kana sahip olmayan kısımlarında bile daha fazla kan akışı olacaktır. Sonuç olarak, vücudunuzun tüm bölgelerine ve bebeğinize de yeterli miktarda besin alabileceksiniz. Ayrıca, yaralanmalardan hızlı bir şekilde kurtulabilecek ve gelecekteki yaralanmaları önleyebileceksiniz.

Gelişmiş hareketlilik: Masaj yaptırmak, sertlikten kurtulacağı için eklemlerinizi daha esnek hale getirmenize yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, kolaylıkla hareket edebilecek ve sizi dünyaya bir bebek getirmek gibi büyük bir göreve hazırlayabileceksiniz.

Stres ve kaygıyı azaltın: Masaj, hamilelikte yaygın olan zihinsel ve fiziksel stresin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Kas gerginliği veya ağrılarından kaynaklanan stres artık olmayacak ve bu da hamilelik yolculuğunuzu kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Masaj, duygusal stresten kurtulmanın yanı sıra, ağırlık taşıyan eklemlerdeki stresin azaltılmasına da yardımcı olacaktır. Kendinizi güzel hissettirmek ve hamileliğin bir sonucu olarak meydana gelen değişiklikleri takdir etmek için bir terapi şekli olacaktır.

Masaj sadece ağrı ve uyuşukluktan kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda kendinize olan sevginizi de geri kazandıracaktır. Hamile kalmanın getirdiği stresin üstesinden geleceksiniz ve bu, sağlıklı bir bebek doğurmanızı sağlamada uzun bir yol kat edecektir.

Hamilelik masaj terapisinin tüm faydalarından yararlanmak için doğru masaj terapistine gittiğinizden emin olmanız gerekir. Masaj terapistinin hamilelik masajı yapmak için eğitildiğinden ve aynı konuda geniş deneyime sahip olduğundan emin olun. Masaj randevunuzu almadan önce doktorunuzun size izin vermesini sağlamak da önemlidir.


Comments


bottom of page