top of page

Hangi Masaj Neye İyi Gelir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Hangi-Masaj-Neye-İyi-Gelir-?

Masajı stresten kurtulmak için mi? Ağrılarınızdan şikayetçi olduğunuz için mi? Duruşunuzda bir problem olduğu için mi yaptırmak istiyorsunuz?

Masajdan en iyi verimi alabilmek için, bireyin yaşadığı sorunlara uygun bir masaj yaptırması gerekir.


Rahatlamak ve ağrılardan kurtulmak için yaptırılan masajın tam 160 farklı türü vardır. Bazı masajların neye iyi geldiğini sizler için bu yazımızda değindik…


İsveç Masajı


İsveç masajı genel bir gevşeme sağlamak, kan ve lenf dolaşımını hızlandırmak, kaslarda oluşan gerginliği azaltmak için uygulanıyor. Bu masajın, masaj yağlarının kullanımı ile terapi süresi 60 dakika olması gerekiyor.


Anti Selülit Masajı


Vücutta selülite yol açan ödem ve toksinlerin atılması, dolaşım sisteminin düzenlenmesi ve selülitin sebep olduğu şekil bozukluklarının onarılmasını amaçlayan bir masaj türüdür.


Thai Masajı


Temel yapısı Hint ve Çin tıbbına dayanır. Vücut bazı özel hareketlerle gerilir. Terapistler belli noktalara baş parmaklarıyla, elleri ve ayaklarıyla basınç uygular ve vücudun enerji akımını canlandırmayı hedef alır. Thai Masajı vücuttaki stresi de azaltır.


Derin Doku Masajı


Kronik ağrılarda, duruş problemlerinde ve kronik kas gerginliklerinde çok iyi etki gösteren masajdır. Derin doku masajı, masaj yağlarıyla uygulanır.


Aromaterapi Masajı


Bitki özlerinden elde edilmiş tamamen bitkisel ve doğal olan karışımlardan hazırlanan masaj yağlarıyla uygulanan bir masaj çeşididir. Bu masajda en önemli dikkat edilmesi gereken nokta; temponun düşük hareket şiddetinin ise hafif olması. Aromaterapi masajı, fiziksel temasın dışında, kullanılan yağların özellikleri de vücuda büyük ölçüde yarar sağlıyor.


Dolaşım Masajları


Bu tür masajlar, deri altında bulunan kan dolaşımını aktive ederek, dokunun canlanmasını sağlar. Özellikle kanın, bacaklardan göğse doğru gitmesi sağlanıyor. Belirli noktalara bastırıldığında da kullanılmış olan lenf atılıp yenilenme sağlıyor.


Baş-Omuz Masajı


Yalnızca baş, boyun ve omuz bölgesine uygulanan bir masaj türüdür. Özellikle baş ağrısı, uykusuzluk, gerginlik, sırt ve boyun ağrıları, tutulmalar gibi rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça etkilidir. Saçın da güçlenmesi ve sağlığını kazanması için de ayrıca çok faydalıdır.


Sırt Masajı


Kamburlaşma, yanlış oturma pozisyonları, uzun süre ayakta durma, kasların gerilmesine ve düğümlenmesine sebep olur. Bu masaj çeşidi, kasları gevşetip, acı ve ağrı hislerini hafifletir.


Refleksoloji Masajı


Ayak tabanında, bedenin bütün organlarına karşılık gelen noktaların olduğu bilinir. Terapistler özel bilinen birtakım tekniklerle, ayaklardaki bu bölgelere basınç uygular. Bu basınç, vücuttaki enerjiyi ve kanın akışını etkiler. Böylece ilgili bölgelerdeki rahatsızlıkların iyileşmesi sağlanır. Bu masaj için en ideal sürenin 30 dakikayı aşmaması bilinir.


En Çok Kullanılan Aromatik Yağlar


Bazı masajlarda yalnızca fiziksel temas yeterliyken, bazı masajlarda ise vücuda yarar sağlayan yağlar da kullanılır. Fakat bu yağların doğru oranlarda uygulanması gerekir. Masaj sırasında terapistlerin sıklıkla tercih ettiği yağlardan bazıları ve faydaları şunlardır;


  • Defne Yağı: Romatizma ve kas ağrılarına iyi gelir.

  • Bergamot Yağı: Rahatlatıcı ve ferahlatıcı özelliği vardır. Uyku bozukluklarında tercih edilir.

  • Gül Yağı: Vücuttaki ağrı, sızı, şişlik ve kabarcıklara iyi gelir. Depresyonda da faydası vardır.

  • Isırgan Yağı: Eklem ağrılarını hafifletir.

  • Kekik Yağı: Sinirleri yatıştırır. Eklem ve kaslardaki kan dolaşımını hızlandırır.

  • Lavanta Yağı: Ferahlatıcı kokusu özellikle uyku problemlerinde yarar sağlar. Ense ve baş ağrılarını giderir.

  • Nane Yağı: Ağrı giderici ve spazm çözücü özellikleri vardır ve kas ağrılarında kullanılır.

Comments


bottom of page