top of page

Harika Bir Masaj Genel Ruh Sağlığınıza Yardımcı Olur


Harika Bir Masaj Genel Ruh Sağlığınıza Yardımcı Olur

İnsanların yeni bir terapistle masaj terapisi randevusu almalarının en yaygın nedenlerinden biri, hayatlarında bazı değişiklikler yapmak istemeleridir. Belki de hayatınızda nereye gitmek istediğinizden emin olmadığınız ve geleceğe yönelik büyük adımlar atmak için yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir dönemdesiniz. Ya da belki sadece zihinsel olarak yorgun hissediyorsunuz ve günlük streslerinizden biraz rahatlamaya ihtiyacınız vardır.


Terapistinizle ilk randevunuzu hangi sebeple aldıysanız, size söyleyecekleri bir şey var: düzenli olarak masaj yaptırmayı deneyin. Bu zihinsel farkındalık için, zihinsel sağlık üzerinde olumlu bir etki yaratırken birbirimizi ve kendimizi desteklemenin en iyi yollarından biri olan masaj terapisi önerilmektedir. Uzmanlara göre düzenli olarak masaj yaptırmanın faydalarından bazıları aşağıdadır.


Masaj Terapisi Depresyonu Azaltır ve Pozitif Düşüncelerin Üretimi Arttırır


Depresyonla uğraşan biriyseniz, o zaman kesinlikle yatağınızdan mutlu bir şekilde çıkmak istemezsiniz, her zaman değil, belki bazen. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, masaj terapisi ile depresyon belirtilerini azaltmak arasında yüksek bir ilişki vardır. Çoğu durumda, masaj vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahip olma eğilimindedir. Depresyonu arttırmada rol oynayan nörotransmiterleri aynı anda azaltarak serotonini artırdıklarına yol açar.


Depresyon, bireye kendilerini yalnız kalmaya zorlarken, kendilerini izole etmeleri için güçlü bir his verme eğilimindedir. Her anlamda insani bağlarını kaybederken ailelerinden, arkadaşlarından ve toplumdan kopmalarına neden olur. Masaj ile oksitosin yükselme eğilimi gösterir ki bu da bir bireyde bulunan aşk hormonu olarak kabul edilir.


Düzenli Masaj Kaygıyı Azaltır


Endişeli hissediyor musun? O halde rahatlatıcı ama yatıştırıcı bir masaj seansına ne dersiniz? Kulağa zaman alıcı gelebilir ama gerçekte öyle değil. Bir masaj seansına sahip olmak, endişenizi ve stresinizi en iyi şekilde azaltırken sizi mutlu edebilir. Uzmanlar, masajın kortizol seviyesini veya stres hormonu seviyesini %35'e kadar azalttığını söylemektedir.


Aslında masaj, vücudunuzda biriken ve damarlarınızda endişeye neden olma eğiliminde olan stresi azaltabilir. Masaj ile stres hormonunuzu azaltırken vücudunuzun kaygıyla en iyi şekilde savaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bir grup uzman, sürekli masaj seansları ile gerginlik, korku ve uykusuzluk dahil olmak üzere endişe ve stres semptomlarını %50'ye kadar azaltabileceğinizi göstermiştir.


Masaj

Masaj Terapisi Konsantrasyonu Arttırmaya Yardımcı Olur


Konsantre olmakta zorlanıyorsanız, profesyonel masaj terapistleri ile bir masaj sizin için mutlu bir seçim olabilir. Masajın benzersiz anları ve baskı noktaları, bireyin bir göreve daha fazla konsantre olma yeteneğini artırmaya yardımcı olur. Masaj, gerilimi azaltma eğilimindedir ve gerilim bir kez ortadan kalktığında, beyninize giden kan akışı başlangıçta diğer tedavilerden çok daha fazla iyileşir.


Yakın zamanda yapılan bir araştırma, vücudunuzu 15 dakikalık bir masajla uyaran frontal alfa ve beta gücünde bir azalma olduğunu göstermiştir. Masaj terapisi bireyin kontrolünü ve performansını arttırırken özellikle matematikle ilgili problem çözme hızlarında ve doğruluğunda artış gösterme eğilimindedir.

コメント


bottom of page