top of page

Her Tür Masajın Faydaları


Her Tür Masajın Faydaları

Çoğu insan herhangi bir masaj türünü düşündüğünde, bunu bir ihtiyaçtan çok lüks olarak sınıflandırır. Bununla birlikte, bir lüks olarak etiketlemeden önce masaj yaptırmanın tüm faydalarını göz önünde bulundurmalısınız, çünkü masajın sağladığı genel esenlik duygusuyla birlikte gelen çok sayıda sağlık faydası vardır. Profesyonel bir masaj terapisti, ağrıyı azaltırken, esnekliğinizi arttırırken ve hatta uyku alışkanlıklarınızı iyileştirirken (artı daha fazlasını) stres duygularınızı azaltma yeteneğine sahiptir. En çok tercih edilen masaj terapileri arasında:

  • Derin doku masajı,

  • Refleksoloji,

  • İsveç masajı,

  • Kupa masajı,

  • Miyofasyal,

  • Shiatsu.

Her masaj türü farklıdır; Hepsi stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olurken, aynı zamanda çeşitli başka faydaları da vardır. Aşağıda en iyi altı masaj türü ve faydaları bulunmaktadır.


Derin Doku Masajı


Kronik kas ağrısı yaşayanlar veya sporla ilgili yaralanmalara maruz kalanlar için derin doku masajı popüler bir seçimdir. Masaj terapisti parmaklarıyla yoğun baskı uygular ve doğru uygulamayı elde etmek için yavaş vuruşlar kullanır. Derin doku masajları genellikle tüm vücuda odaklanır ve 90 dakikaya kadar sürer. Uygulanan daha fazla baskı olmasına rağmen, kişiler düzenli bir masaj seansından sonra hissedeceğinden daha fazla rahatsızlık veya ağrı hissetmemelidir.


Refleksoloji


Tam masaj deneyimi yaşamayı tercih etmeyenler için refleksoloji iyi bir seçenektir. Bu masaj türü, ellerinizdeki, ayaklarınızdaki, kulaklarınızdaki ve diğer bölgelerinizdeki basınç noktalarına odaklanır. Bu basınç noktaları baş ağrılarını en aza indirebilir, kan dolaşımını artırabilir, sinirlerinizi gevşetebilir ve enerjiyi artırabilir. Bu bölgelerdeki sinir uçları vücudun her yerine, hatta organlara bağlıdır. Refleksoloji iyi hedeflenmiş bir masaj sunar.


İsveç Masajı


Genel bir rahatlama ve esenlik duygusu arayanlar için bu en iyi seçenektir. Kaslardaki ve sırttaki rahatsızlığı gidermek için çeşitli sıralarda beş farklı masaj vuruşu kullanılır.


Evde Masaj

Kupa Terapisi

Ağrıdan geçici olarak kurtulmak isteyenler kupa masajı yaptırır. Masaj terapisti vücuda bakar ve sıkı veya ağrılı bölgelere vantuz yerleştirir. Kupa, kan bölgeye hücum edene kadar orada tutulur. Bu ağrıyı giderir. Üç farklı kupa masajı türü vardır: Kuru, ıslak ve ateş kullanılır. Bardakların yerleştirildiği yerde morarma olabilir.


Miyofasyal

Gerginlik yaşayanlar için bu masaj türü cildin hemen altındaki lifli bağ dokularına odaklanır. Doku parçalanır ve müşterinin daha rahatlamış hissetmesini sağlar. Ellerine ek olarak, bir masaj terapisti, müşterinin tam etkiyi almasını sağlamak için bir köpük rulo veya başka bir alet kullanabilir.


Shiatsu

Sinüs koşulları, uyku bozuklukları veya kronik ağrıları olanlar refleksolojiye yönelme eğilimindedir. Masaj seansları genellikle tüm vücudu kapsar, ancak endorfin salınımını tetiklemek için parmaklara, başparmaklara ve ellere özel önem verilir. Bu daha az ağrı, daha düşük kan basıncı ve hormonal denge ile sonuçlanacaktır. Koordinasyon ve enerji artışı sağlar.


Mevcut birçok başka masaj tekniği vardır ve hedeflerinize ulaşmak için hangi masaj türlerinin en iyi sonucu vereceğini görmek için profesyonel bir masaj terapisti ile konuşmak en iyisidir.


bottom of page