top of page

Hint Baş Masajı ile Gerilim Baş Ağrılarını Yatıştırın


Hint Baş Masajı ile Gerilim Baş Ağrılarını Yatıştırın

Hint baş masajı, baş, boyun, omuzlar ve bazen de yüz kaslarını hedef alan, binlerce yıl öncesine dayanan geleneksel bir terapidir. Tamamen giyinik olarak deneyimlenebildiğinden, ideal bir ilk tedavidir. Tipik olarak seanslar, uzman bir masaj koltuğunda veya normal bir şekilde oturarak 10 dakika – 1 saat arasında sürer.


Stres, gerginlik, yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı, migren ve sinüzit ağrılarında rahatlama için uygulanan en yaygın masaj türlerinden biridir. Daha önceden Hint baş masajı yaptıran kişiler enerjik, stresten arınmış, canlanmış ve daha iyi konsantre olma duygusu bıraktığını, derinden sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğunu belirtmişlerdir. İlk baş masajınıza hazırlanırken bol giysiler giydiğinizden emin olun. Bu, kendinizi kısıtlanmış hissetmemeniz ve terapistinizin boynunuza ve omuzlarınıza erişebilmesi içindir.


Baş Masajının Potansiyel Faydaları Nelerdir?


Sadece bir bölgeye odaklanmanıza rağmen, bu tip masajın karıncalanma etkilerini tüm vücudunuzda hissedebilirsiniz. Çakralarınız arasındaki enerji dengesini yeniden düzenlediğinden, derinden rahatlatıcı ve hatta ruhsal bir deneyim olabilir. Şunlara da yardımcı olabilir:

  • Ağrıları gidermek,

  • Boyun, sırt ve omuzlarınızdaki gerilimi azaltmak,

  • Saç büyümesini teşvik etmek için foliküllerinizi güçlendirmek,

  • Sinüslerinizi temizlemek,

  • Uyku kalitenizi artırmak,

  • Baş ağrısı semptomlarını yönetmek,

  • Konsantrasyonu artırmak.

Terapistiniz, tedaviniz sırasında tipik olarak, saçınızı ve cildinizi nemlendirmenin yanı sıra rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilecek kokulu yağlar kullanacaktır. Nane, lavanta ve okaliptüs yağları, sinüslerinizi temizlemeye ve baş ağrılarından kurtulmaya yardımcı olabileceğinden Hint baş masajı uygulanırken en çok tercih edilen yağlar bunlardır.


Terapistinize neden masaj yaptığınızı anlattığınızdan emin olun, böylece dikkatlerini belirli bir alana odaklayabilirler. Ayrıca, stresi azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapabilmeniz veya çalışma günü boyunca sadece duruşunuzu ayarlayabilmeniz için en fazla nerede gerginlik hissedebileceklerini size söyleyebilirler.


Hint Baş Masajı Nasıl Yapılır?


Kendinizi profesyonel bir masajla şımartmaya değer, ancak zamanınız yoksa kendiniz veya bir arkadaşınızla birkaç teknik denemek istiyorsanız, aşağıdaki teknikler başlamak için iyi bir seçenek olabilir:

  1. Kafa derisini manipüle edin: Bir elinizle alnınızı, diğer elinizle de başının arkasını kavrayın. Elleri yerinde tutarak, cildi kafa derisi üzerinde hareket ettiren büyük daireler çizin.

  2. Şakaklarını ovalayın: Parmak uçlarınızı gözlerinin dış köşesine yerleştirerek saç çizgisine doğru küçük, orta basınçlı daireler çizin.

  3. Saçlarını okşayın: Ön saç çizgisinden başlayarak parmaklarınızı açın ve çok sert çekmemeye dikkat ederek kafa derisi boyunca ve saçlarının uzunluğu boyunca dikkatlice sürükleyin.


Evde Masaj

Baş Ağrısını Hafifletmek İçin Basınç Noktaları


Baş ağrıları çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, ancak kafa ve kafatasının etrafındaki tetik noktalarını hedefleyerek rahatlama bulabilirsiniz. Başparmaklarınızı veya parmaklarınızı bu alanlara sıkıca yerleştirin ve gerilim noktasını bulana kadar başınızı, boynunuzu ve ellerinizi yavaşça hareket ettirin. Başınızın arkasında, kafatasının tabanında ve omurganın her iki tarafında bulunur. Yaralanmayı önlemek için profesyonel bir masaj terapistinin uzman anatomi bilgisi gerektiğinden, omurgadan tamamen kaçının. Bu alanların her birinde, biraz rahatlama hissedene kadar derin nefes almak için birkaç dakikanızı ayırın.

Kommentare


bottom of page