top of page

Hint Baş Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Hint-Baş-Masajı-Nedir-?

Hint Baş Masajı


Hint baş masajı 5000 yıllık tarihi kökü ile Hindistan da uygulanan bir masaj çeşididir. Hint baş masajı, sinir uçlarına denk gelen refleks noktaları üzerinde yoğunlaşır ve parmak baskılarının da fazlasıyla kullanıldığı bir masaj türüdür. Ayurveda masajı ile alakası olduğu bilinir. Ancak arasındaki en büyük farklardan biri ayurveda masajı bol yağ kullanımıyla yapılırken, Hint baş masajı, yağ kullanılmadan da yapılabilir. Günün yorgunluğunu ve stresini atmak için tercih edilir. Yüz ve kafa bölgesinde ki kan dolaşımının artmasını sağlar. Hint baş masajının asıl amacı, baş, yüz, boyun ve omuz dokuları, kas ve eklemlerde biriken stresi dağıtarak ortadan kaldırmaktır. Bunun yanı sıra hücre ve dokuların beslenmesi, bedenin toksinlerden arınmasını da sağlar.


Hint Baş Masajının Etkileri Nelerdir?


Stres, gerginlik, yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı, migren ve sinüzit ağrılarında rahatlama için uygulanan en uygun masaj türlerinden biridir. Daha önceden Hint baş masajı yaptıran kişilerin deneyimlerinde enerjik, stresten arınmış, canlanmış ve daha iyi konsantre olma duygusu bıraktığı, derinden sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğunu dile getirmişlerdir.


Hint Baş Masajı Nasıl Yapılır?


Masaj yaptıran birey, kıyafetleri tamamen giyinik bir şekilde, bir sandalyeye oturur. Masaj terapisti boyun, omuz ve kafa derisi alanları üzerinde derin yoğurma ve sıkıştırma hareketleri dahil olmak üzere farklı hareketler de kullanarak masaja başlar. Buna ek olarak, terapist refleks noktalarına hafif ve yavaş bir şekilde basınçlar uygulayarak masaj yaptıran kişilerde rahatlama sağlar.


Hint Baş Masajının Süresi Ne Kadardır?


Hint baş masajı, genellikle yirmi beş ya da kırk beş dakika sürecek şekilde uygulanır. Hint baş masajı, uygulama süresi boyunca masaj yaptıran ve yapan terapist arasında konuşma diyaloğunun olmaması ve ortamın olabildiğince sessiz olması daha yüksek verim sağlar. Meditasyon ya da rahatlatıcı müzikler eşliğinde uygulama yapılır.


Hint Baş Masajının Faydaları Nelerdir?


Hint baş masajı, boyun ve omuzlar, eklem hareketliliğinde artış ve esnekliği sağlar. Kan dolaşımını ve lenfatik akımını arttırır, kas gerginliğini ortadan kaldırarak gevşeme ve rahatlama sağlar. Bağ dokusu gevşer ve birikmiş toksinlerin vücuttan atılmasına neden olur. Hint baş masajı, stres ve gerginlik etkilerini azaltmada oldukça etkili, özellikle seçilen ve tavsiye edilen bir masajdır.


Hint Baş Masajının Yan Etkileri Var Mıdır? Uygulanmaması Gereken Durumlar Nelerdir?


Bazı bireylerde yorgunluk, baş dönmesi veya kas ağrısı, vücut toksinleri ve atık maddelerin ortadan kalkması ile idrar yapma arzusunu doğal olarak arttırabilir. Bütün bu etkiler masajdan birkaç saat sonra tamamen ortadan kalkar. Bu etkiler, kötü anlamda yan etkiler değildir. Bilinmesinde de fayda sağlayan ek bilgilerden ibarettir.


Masaj yaptıracak kişi, eğer son zamanlarda kafa ya da vücudun herhangi bir yerinde ameliyat geçirmiş ise, baş ve boyunda yaralanma varsa Hint baş masajı uygulamasından kaçınmalıdır. Bunun yanı sıra tromboz ya da emboli öyküsü, spondilit veya spondiloz, yüksek ya da düşük olan kan basıncı, şeker hastalığı varsa, kalp rahatsızlığı, kanser ve osteoporoz gibi hastalıklarda doktora danışılmalıdır. Doktor izini dışında masajın yapılması mümkün olmayacaktır.

Comments


bottom of page