top of page

Hint Baş Masajının Bu Kadar Popüler Olmasının 6 Nedeni


Hint Baş Masajının Bu Kadar Popüler Olmasının 6 Nedeni

Hint baş masajı, sadece yaptırılması değil, öğrenilmesi de en çok aranan masajlardan biri haline gelmiştir. Yeni başlayanlar için arkadaşları ve aileleri üzerinde kullanabilmeleri ve ayrıca becerilerini güncelleyen profesyoneller için düşünülebilir. Kolaylığı ve çok yönlülüğü onu son derece popüler kılmaktadır.


Hint baş masajı, uzun bir yaşamı teşvik etmek için beden, zihin ve ruhun dengelenmesine dayanan Ayurveda adı verilen eski Hint tıp uygulamasının bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Eski Hintliler, şifalı otlar, baharatlar ve yağlarla birlikte kullanılan her türlü masajın, güçlü kasları ve cildi, sağlığı iyileştirdiğine ve vücudun doğal iyileştirme güçlerini teşvik ettiğine inanıyordu.


Hint baş masajı geleneği, yerli Hintli Narendra Mehta'nın 1973'te fizik tedavi okumak için İngiltere'ye gitmesine kadar Hindistan ile sınırlıydı. İngiltere'de baş masajı sunmaya başladı ve daha fazla insan tekniği öğrendikçe diğer Batı ülkelerine hızla yayıldı.


Neden Hint Baş Masajı Yaptırmalısınız?


Hint baş masajının amacı, baş, yüz, boyun ve omuzlardaki kas ve eklemlerdeki gerginliği gidermektir. Hint baş masajı ayrıca yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı ve sinüzitin giderilmesine yardımcı olabilir. Deneyim derinden sakinleştirici ve rahatlatıcıdır ve tüm bunlar bir araya geldiğinde bu kadar popüler olmasının nedeni olabilir. İşte size sunulan avantajlardan bazıları;

  • Migrenin Rahatlamasına Yardımcı Olur

Bazen baş ağrısına ve migrene yol açabilen orta sırt, boyun ve kafadaki gerginliktir. Bu masaj türü, kaslardaki gerilimi azaltmak için orta sırt, kollar ve omuzlara baskı uygulamaya odaklanacaktır. Boyun ve başa masaj yapmak, beyin sıvısının dolaşımını teşvik eder ve tıkanıklığa neden olan baş ağrısını azaltır.

  • Saç Büyümesini Destekler

Saç derisine ve kafaya yapılan masaj, saç folikülünün beslenmesini ve oksijenini artırır, bu da saç büyümesini uyarır. Bu nedenle ne kadar çok masaj yaptırırsanız, saçınızın daha iyi uzaması şansı o kadar artar.

  • Lenfatik Drenajı Uyarır

Lenfatik sistem, atık ürünleri dokulardan ve kalbe geri götürür. Hint baş masajı, dolaşımı uyararak, lenflerin doğal drenajını teşvik ederek bu sürece yardımcı olur. Ayrıca hücrelere yeni besinler ve oksijen getirilmesine yardımcı olur. Hint baş masajı, lenfatik drenaj için kullanıldığında, morarma, kırık veya cerrahi işlem sonrası şişlik ve travma sonrası yüz ödemini tedavi etmek için kullanılabilir.


Masaj

  • Uykusuzluk ve Yorgunluğu Giderir

Hint baş masajı, rahatlamayı teşvik ederek vücuttaki stresi ve gerginliği giderir. Bu, derin bir refah ve rahatlama duygusu sağlar ve bu da uyku döngünüzü etkiler.

  • Enerji Seviyelerini Yeniler

Hint baş masajı, şifanın sınırlarını aşan ve dengeye önem veren Ayurveda konseptiyle çalışır. Hint masajı ile çakralar üzerinde çalışmak, vücudun enerjisini tekrar dengeye getirmede güçlü bir etkiye sahiptir.

  • Hafızanızı Güçlendirir

Beynimiz düzensiz düşüncelerle aşırı yüklendiği için genellikle kısa süreli hafıza güçlükleri yaşarız. Hint baş masajı bizi yavaşlatır, duyusal farkındalık devreye girer, düşünceler sakinleşir ve farkındalık ön plana çıkar.

Comments


bottom of page