top of page

Huzurlu Bir Gece Uykusu için Masaj Terapisi


Huzurlu Bir Gece Uykusu için Masaj Terapisi

Uykusuzluk, yaşamın her dönemindeki insanlar için ortak bir sorundur. Uykusuzluk belirtileri yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü ve duygudurum bozukluklarını içerebilir. Kronik uykusuzluğun genel sağlığınız üzerinde de olumsuz bir etkisi olabilir. Herhangi bir kronik ağrı yaşayan bireyler için, ağrı sadece uyanık olduklarında günlük yaşamlarını etkilemez. Kronik ağrı bir sorundur ve iyi bir gece uykusunu göz korkutucu ve zor bir ihtimal haline getirebilir. Kronik ağrınız uyumakta güçlük çekiyorsa, hayatınızı daha huzurlu hale getirmek için yapabileceğiniz şeyler vardır.


Uykusuzluk ve Ağrı


Uyku ve ağrının ilişkili olduğunu gösteren çeşitli kanıtlar vardır. Kronik ağrı nedeniyle işten izinli olan kişilerin çoğu aynı zamanda uyku bozukluğu yaşar ve uyuyamamak, işlev görme yeteneğinizi önemli ölçüde etkileyebilir. Uykusuzluk özellikle kronik ağrı durumları ile ilişkilidir ve uykusuzluk, kronik ağrı durumları olanlar için ağrı yönetiminin önemli bir bileşeni olarak ele alınmalıdır. Uyku ve kronik ağrı arasındaki spesifik ilişkiler değişebilse de, kronik ağrıyı etkili bir şekilde tedavi etmek için uyku problemlerini ele almak önemlidir.


Ağrınız ister uykuya dalmada ister uykuda kalmada zorluk çektiğiniz anlamına gelsin, biraz daha kolay uyumak için yapabileceğiniz şeyler var. İyi bir uyku için uyarlayabileceğiniz ve yardımcı olabilecek birkaç unsur vardır. Kendinizi sağlıklı ve tazelenmiş hissetmek için ihtiyacınız olduğu kadar uyuyun, ancak fazla uyumamaya çalışın.


Ne kadar uyuduğunuzdan bağımsız olarak, sabahları düzenli bir uyanma saatine sahip olmak, düzenli bir uyku programı sürdürmenize de yardımcı olur. Asla uyumaya çalışmamalısınız, bu nedenle kendinizi yatakta yatarken uyuyamaz bulursanız, ışığı açıp tekrar yorgun hissedene kadar başka bir şey yapmak yardımcı olabilir. Son olarak, yatak odasını sadece uyumak için kullanarak gece dikkatinizi dağıtan şeyleri ortadan kaldırma şansınız daha yüksektir.


Evde Masaj

Masaj Terapisi ve Uyku


Masaj terapisi, daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olmak için harika bir seçenektir. Masaj terapisi, bebeklerden yaşlılara kadar hayatın her evresindeki insanlarda yorgunluğu azaltabilir ve uyku kalitesini iyileştirebilir.


Masaj terapisinin, uyku ve uyanıklık döngülerinizi kontrol eden hormon olan melatoninin öncüsü olan serotonin düzeylerini arttırdığı gösterilmiştir. Masaj terapisi sadece rahatlatıcı hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda olumlu bir uyku tetikleyici seçenek olabilir.


Masaj terapisinin ayrıca kanser, psikiyatrik bozukluklar, fibromiyalji, migren ve kronik ağrı gibi sizi uyanık tutabilecek rahatsızlıkları olanlara fayda sağladığı gösterilmiştir.

Çoğu zaman kronik rahatsızlıklar da uyku güçlüğü ile birlikte gelir ve masaj terapisi bu hastalar için uyku kalitesini iyileştirmek için harika bir seçenektir. Masaj terapisi, daha iyi bir gece uykusu ile yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olabilecek çeşitli koşullarla ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.


Uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte zorluk çekmenizin nedeni ne olursa olsun ve neden kötü uyku kalitesi yaşıyor olursanız olun, masaj terapisi biraz dinlenmenize yardımcı olmak için harika bir seçenektir.

Comments


bottom of page