top of page

İç Organ Chi Masajı Nedir?


İç-Organ-Chi-Masajı-Nedir-?

İç organ chi masajı, köyü beslenme, toksik atıklara maruz kalmaz, hareketsiz yaşam şartları, duygusal stres ve diğer türlü faktörler nedeni ile zarar gören ve görevlerini yerine tam anlamıyla getiremeyen organları masaj benzeri manipülasyonlar ile ve enerjitik çalışmalar İle yeniden fonksiyonel bir hale getirmeyi amaçlayan beden terapisidir. Özellikle karın kısmındaki ve bağırsak bölgelerindeki fiziksel tıkanıklar, düğümler ve blokajlar seans esnasında keşfedilir ve tamamen eriyinceye denk üzerinde çalışmalar sürer.


İç Organ Chi Masajının En Belirgin Faydaları


Mide - bağırsak rahatsızlıklarında gözlenir. Kabızlık, ishal, huzursuz bağırsak problemleri, geçirgen bağırsak ve benzeri rahatsızlıklarda olumlu olan etkileri hemen fark edilir. Bunun yanı sıra stres, takıntılar, anlamsız korkular, konsantrasyon problemleri, odaklanma sorunları gibi duygusal ve zihinsel olan problemlerde de çok faydalıdır.

Bağırsak, İkinci Beynimiz


Sindirim sisteminde iki katman halinde yerleşmiş, yaklaşık yüz milyon kadar sinir hücresi içeren bir sinir sistemi ağı bulunur. Enterik sinir sistemi denilen bu sistemdeki sinir hücre sayısı, beyindeki sinir hücre sayısına yakındır. Enterik sinir sistemi tıpkı beyin gibi, davranışlarımızı ve duygularımızı etkileyen nörotrasmitter denilmekte olan maddeleri salgılamaktadır. Yani sindirim sistemi için ikinci bir beyin de diyebiliriz.Bağışıklık sistemi hücrelerimizin yaklaşık %70’i bağırsaklardır. Bu sebeple bağırsak sağlığı hastalıklara karşı bağışıklığı geliştirmede hayati bir önem taşır. Serotoninin tahminen %80-%90’ının sindirim sisteminde üretilmesi bağırsakları ve genel psikolojik sağlığı arasındaki bağı açıklıyor. Serotonin, bağırsak hareketleri de dahil türlü vücut faaliyetlerini etkileyen bir tür kimyasaldır. Aynı zamanda psikiyatrik rahatsızlıklar İle de ilişkilidir. Uzun süre stres altında kalmak, serotonin seviyelerini azaltır ve duygusal durumu etkiler. Sindirim sisteminin daha sağlıklı ve mutlu olması demek bütün vücudun da sağlıklı ve mutlu olması demektir.


Hamilelikte Yer Değiştiren İç Organlar


Hamilelik süresince rahmin ağırlığı yaklaşık olarak 20 kat daha büyür. Rahmin bu büyümesi ile beraber iç organların yerleri çok büyük ölçüde yer değiştirir. Doğum sonrasında karın kısmında ve boşaltım kaslarındaki aşırı gerilimden dolayı, hemoroid, kabızlık, aşırı gaz, şişkinlik, hazımsızlık, mide yanması, rahimde kramp ve ağrılar gibi problemler görülebilir. Hamilelikte ortaya çıkan dolaşım, boşaltım, endokrin gibi diğer sistemlerde olan farklılıklar 6 hafta gibi bir süre sonunda normal haline geri döner.


Bu süre lohusanın psikolojik ve fizyolojik sürecinde zorluklar ortaya çıkarır. Bebeğine bakım İle geçen yorgun, uykusuz gün ve gecelerde bir yandan da iç organların eski haline tekrardan geri dönme sırasında oluşan rahatsızlık hissi ve ağrılar İle baş etmeye çalışmak lohusayı yorar ve yıpratır. İç organların eski yerlerine gelmesindeki sürece destek olmak adına İç organ chi masaj uygulaması, oluşabilecek olan problemleri en aza indirger ve problemlerin tamamen geçmesine büyük bir ölçüde destek sağlar.

Comments


bottom of page