top of page

İlk Masajınızdan Ne Beklemeli ve Ne Yapmalısınız?


İlk Masajınızdan Ne Beklemeli ve Ne Yapmalısınız?

Tepeden tırnağa bir masaj, fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olan, derinden yatıştırıcı bir deneyim olmalıdır. Bununla birlikte, çoğu insan hiçbir zaman profesyonel bir tam vücut masajı almamıştır, bu nedenle ne bekleyeceğini veya ne yapacağını bilememek aslında çok yaygındır.


İlk masajınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için, başından sonuna kadar dahil olan her şeyi dahil ettik. Masajınız için nasıl hazırlanacağınız konusunda tavsiyelerle başlıyoruz, ardından tipik bir klasik tam vücut masajı sırasında neler beklemeniz gerektiğine dair dakika dakika ayrıntılı bir açıklama izliyoruz ve ardından tedaviniz bittikten sonra ne yapmanız gerektiğine dair ipuçlarıyla bitiriyoruz.


İlk Masajınız için Hazırlık


Kendinizi ilk masaj için hazırlamak genel olarak iki bölüme ayrılabilir: zihinsel hazırlık ve pratik konular. Daha önce hiç masaj yaptırmadıysanız, muhtemelen birkaç farklı şeyden emin değilsinizdir. Unutmayın, sorularınızın çoğunu önceden yanıtlamak harika olsa da, terapistinizin rolünün bir parçası da onların yanında kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olmaktır. Bu nedenle, herhangi bir nihai endişe için en iyi çözüm terapistinize sormaktır. Arkadaş canlısı ve kibar olun ve tedavi ettikleri kişilere karşı profesyonel deneyimlerinden ve doğal empatilerinden yararlanmanın keyfini çıkarın.


Masaj Sırasında Ne Olur?


Daha önce hiç masaj yaptırmadıysanız, bir masajın ne kadar sürmesi gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Profesyonel bir masaj, sadece 5 dakika kadar kısa olabilir (örneğin, sandalyeye dayalı bir ofis masajı) veya iki saatten fazla sürebilir (örneğin, Hawaiian Lomi Lomi gibi tüm vücut derin gevşeme stili). Aşağıda, en popüler stillerden ve sürelerden biri olan 90 dakika boyunca gerçekleştirilen Klasik tam vücut masajını ayrıntılı olarak tanımladık.


Terapistiniz size kendini tanıtarak ve seçtiğiniz masajın türünü ve süresini onaylayarak başlayacaktır. Giriş aşaması, aynı zamanda tedavinizin sizin için güvenli ve keyifli olmasını sağlamak için, terapistinizin sizin durumunuzda masaj yapmak için herhangi bir kontrendikasyon olmadığından emin olacağı aşamadır. Bu, herhangi bir nihai soru sormanız ve daha fazla odaklanmanın uygulanmasını veya tamamen önlenmesini istediğiniz belirli alanları belirlemeniz için en uygun zamandır.


Pek çok terapist, ellerini ayaklarınıza, sizi zaten örten havlunun üzerine nazikçe koyarak ve orta derecede bir basınçla sakince bastırarak başlar. Bu pozisyon, yavaşça kaldırmadan ve ellerinizi gövdenizden biraz daha yukarıya yerleştirmeden önce birkaç saniye tutulur. Basma, tutma ve kaldırma rutini, omuzlarınıza ulaşılana kadar tekrarlanır. Bu, sizi daha yeni tanıştığınız başka bir kişinin dokunuşuyla tanıştırmanın harika bir yoludur. Ayrıca doğrudan cilt teması olmadan önce vücudunuzu ve terapistin ellerini ısıtmaya yardımcı olur. Çoğu terapist, tüm vücut masajına alt bacakla başlar ve yukarı doğru çalışır, ancak bazı terapistler omuzlardan ayaklara doğru çalışmayı tercih eder.


İlk baldırlarınıza tam olarak masaj yapmak için bir dizi masaj tekniği kullanılacaktır. Terapistiniz kaslarınızı ısıtmak için parmak uçlarının, avuçlarının ve ellerinin yanlarının etli kısımlarını kullanacaktır. Kasınızın daha derinde çalışmasını istiyorsanız, terapist daha yoğun baskı uygulamak ve yumuşak dokuya daha uzağa nüfuz etmek için ön kollarını ve dirseklerini de kullanabilir.


Tipik bir 90 dakikalık masajda, terapist ayaklardan başlayıp kalçalarla bitirerek tek ayak üzerinde yaklaşık 15 dakika geçirecektir. Daha sonra sıcak tutmak için ilk ayağı tekrar havluyla örterler ve ikinci ayağa geçerler ve işlemi tekrar ederler. Ayakların ve bacakların masajı tamamlandıktan sonra terapistiniz sırtınıza, boynunuza ve omuzlarınıza doğru hareket edecektir. Bu, tedavi için en popüler alanlardan biridir, bu nedenle burada yaklaşık 30 dakika daha harcanacaktır.


Her iyi terapist, masajın sonuna ani bir sürpriz anonsla değil, yumuşak ve yatıştırıcı bir şekilde ulaşılması gerektiğini bilir. Bu nedenle tedavinizin sonuna doğru dokunuşun biraz daha yumuşak olduğunu hissedebilirsiniz. Bu, seansın bitmek üzere olduğunu bildirmek ve ayrıca daha derin bir çalışmadan sonra kaslarınızı ısıtmak için iyi bir yoldur.


Masöz

Masajdan Sonra Ne Yapmalı?


Sağlıklı yaşam tedavinizden en iyi şekilde yararlanmak için birkaç basit şey yapmayı düşünmenizi öneririz. İlk önce, iyi nemli kaldığınızdan emin olun. Bir masajdan sonra su içmek önemlidir, çünkü iyi uygulanan bir tedavi kan dolaşımını hızlandırabilir, lenfatik ve sinir sistemini harekete geçirebilir ve ayrıca çeşitli organların daha hızlı pompalanmasını sağlayabilir. Tüm bunlar, vücudunuzun mevcut malzemeleri normalden daha hızlı tüketebileceği ve bu nedenle bazı ek hidrasyondan yararlanabileceği anlamına gelir.


Tedavinizden sonraki günlerde, özellikle ilk defa masaj yaptırdıysanız ve bazı derin doku çalışmaları söz konusuysa, kaslarda ağrı veya ağrı hissedebilirsiniz. Genellikle profesyonel bir masajın zarar vermemesi gerekir ancak sonrasında bir veya iki gün bazı kaslarda hafif geçici ağrılar yaşanması oldukça normaldir. Bu, gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı olarak bilinir ve birkaç gün içinde ortadan kalkmalıdır.

Comments


bottom of page