top of page

İsveç Masajı ile Derin Doku Masajı Arasındaki Fark Nedir?


İsveç Masajı ile Derin Doku Masajı Arasındaki Fark Nedir?

Yaşam tarzınıza bağlı olarak en fazla faydayı sağlayacak masaj terapisi deneyimini oluşturmak için tek tek veya kombine olarak kullanılabilecek birçok farklı modalite türü vardır. Bazıları diğerlerinden daha iyi bilinir. Hepsinin ağrı kesici veya basit rahatlamada rol oynayabilecek benzersiz faydaları vardır.


İsveç Masajı


İsveç masajı, masaj terapisinde açık ara en yaygın kabul gören tekniktir. Bu modalite, basınç ve hız olarak diğerlerinden daha fazla esneklik sunar ve bağ dokusunun yüzeysel katmanlarında çalışan basınç oluşturmak için parmakları, eklemleri ve avuçları kullanır. Birçok masaj terapisti, dokuları ısıtmak için İsveç tekniğiyle bir masaj terapisi seansına başlayacak ve bu da onları bir seansta kullanılabilecek diğer tekniklere daha duyarlı hale getirecektir.


Kimler İsveç Masajı Almalı?


Her şeyden önce, İsveç masajı yeni başlayanlar için harikadır. Ne tür bir baskının size iyi geldiğinden veya sizi en çok rahatlattığından emin değilseniz, İsveç masajı yaptırmak, tercihlerinizi belirlemenize yardımcı olacak çeşitli dokunuşlara maruz kalmanızı sağlayacaktır. Ek olarak, bu teknik, masaj terapistinizin, en fazla faydayı sunan bir tedavi planını daha iyi oluşturmak için vücudunuzun ihtiyaçlarını keşfetmesine yardımcı olacaktır.


İsveç masajı, kesinlikle rahatlamayı teşvik etmek için masaj yaptıranlar için de harikadır. Teknik öncelikle yüzeysel doku katmanlarında çalıştığından, ağrıyı gidermek için masaj tedavisi arayanlar, daha hedefe yönelik bir yöntemle daha iyi sonuçlar görebilirler.


Derin Doku Masajı


Derin doku masajının tam olarak ne olduğu konusunda birçok yanlış anlama vardır. Bu sadece ilave basınçla yapılan bir masaj değildir. Aslında derin doku masajı, masaj terapistinin bağ dokusunda oluşan yara dokusunu ve yapışıklıkları düzeltme adı verilen bir işlemle parçalamasına olanak tanıyan benzersiz bir yaklaşımdır.


Stripping, derin kas katmanlarını serbest bırakmak ve uzatmak için yavaş, derin basınç kullanan özel bir türdür. Amaç, ağrıyı azaltmak için belirli bölgeye kan akışını arttırmaktır. İyileşmeyi ve iyileşmeyi görmeye başladığınız, bu derin, hedefli doku manipülasyonu yoluyladır.


Derin Doku Masajını Kimler Almalı?

Kronik kas ağrısı çekenler derin doku masajı için ideal adaylardır. Derin doku masajınızdan en iyi şekilde yararlanmak için uzun vadeli bir tedavi planı düşünmek isteyeceksiniz. Bağ dokusunun en derin katmanlarında çalışmak ve onları manipüle etmek yavaş bir süreç olabilir, bu nedenle bu tür masaj terapisini uzun bir süre boyunca gerçekten fayda sağlamak için deneyimlemek isteyeceksiniz.


Masaj

Kraniyo-Sakral Masaj

Genellikle hastalar tarafından gözden kaçan son derece nazik bir tedavidir. Kraniyo-sakral masaj, baş, omurga ve sakrumdaki merkezi sinir sistemine odaklanır ve ağrıyı hafifletmek için az miktarda basınç kullanır.


Bu teknik, bağ dokusunun aksine beyin omurilik sıvısının manipülasyonuna odaklanmıştır. Bu sıvı, merkezi sinir sisteminizi yastıklayan şeydir, bu nedenle beyin omurilik sıvısının sınırlı hareketliliği sinir sisteminde aşırı gerginliğe yol açabilir.


Kraniyo-Sakral Masajı Kimlere Yaptırmalı?

Bu teknik, diğer masaj terapisi yöntemlerine göre çok daha naziktir, bu nedenle dengelerinde değişikliğe yol açan bir travma yaşamış hastalar için idealdir. Omurilik yaralanmaları, migren, fibromiyalji ve diğer kronik ağrı bozukluklarından muzdarip hastalar kraniyo-sakral masajdan yararlanabilir.


İster rahatlamak ister sürekli ağrı kesici ihtiyacınız olsun, masaj terapisi düzenli kişisel bakım rutininizde çok önemli bir rol oynayabilir. Masaj terapistlerimiz, sizin için en iyi tedavi planını oluşturmak için İsveç masajı, derin doku masajı ve diğer yöntemler arasındaki farkı belirlemenize yardımcı olabilir.


Comments


bottom of page