top of page

İsveç Masajı Nasıl Yapılır?


İsveç Masajı Nasıl Yapılır?

Genellikle yeni başlayanlar masajı olarak kabul edilen İsveç masajı, aynı zamanda Derin doku veya spor masajı gibi daha gelişmiş Batı masaj tekniklerinin de temelini oluşturur. Birçok Uzak Doğu masaj tekniğinin dayandığı Chi (veya Qi) olarak da bilinen yaşam gücü enerjisi ilkelerinden ziyade vücudun fiziksel anatomisi ve fizyolojisi disiplinlerine odaklanır. Basınçta diğer birçok masaj türünden daha yumuşak ve daha hafif olan İsveç masajı, üç yönlü bir dokunma sistemi kullanır: efleurage, petrisaj ve tapotement.

  • Efleurage

Hafifçe dokunmak anlamına gelen Fransızca kelimeye dayanarak, alıcıyı terapistinin dokunuşuyla tanıştırmak ve aynı zamanda vücudunu tedavinin geri kalanı için ısıtmak ve hazırlamak amacıyla, birincil vücut bölümlerinin her biri boyunca zarif yumuşak basınçlı vuruşlar gerektirir.

  • Petrisaj

Fransızca pétrir kelimesinden gelir, yoğurmak, sıkmak ve ovmak anlamına gelir ve derin doku terapisinden daha hafif bir kuvvetle yapılan İsveç masaj tedavisinin özünü oluşturur.

  • Tapotement

Fransızca tapoter fiilinden türetilmiştir ve normalde terapistin ellerinin ve parmaklarının veya avuç içlerinin kenarlarını kullanarak hızlı, tekrarlanan, hafif perküsyon benzeri hareketler dizisi olarak yürütülür.


İsveç masajı genellikle yağlayıcı olarak masaj yağı kullanılarak tüm vücut bakımı olarak yapılır. Alıcı normalde tamamen çıplaktır ve üzerinde çalışılan alanları ortaya çıkarmak için terapistin tedavi sırasında uygun şekilde hareket ettirdiği yumuşak çarşaf veya havlularla örtülüdür. Havlu altında tamamen çıplak olmaktan rahatsızsanız, tedaviyi iç çamaşırınızla almanız oldukça normal ve kabul edilebilir. Çoğu terapi tekniği gibi, yukarıdaki açıklayıcı kelimeler İsveç masajının görsel bir temsili ile bakıldığında daha kolay anlaşılır.


Neden İsveç Masajı Deniyor?


Kökenlerinin 150 yıl öncesine dayandığına inanılan bu en popüler masaj stilinin tam olarak kim, nerede ve ne zaman yaratıldığı ve aslında İsveç'te icat edilip edilmediği konusunda çeşitli teoriler var. Aşağıdaki gözlemler dikkat çekicidir:

  • Birleşik Krallık ve Amerika'da yukarıda anlatılan tekniklere genellikle İsveç masajı denir.

  • Ancak eflöraj, petrisaj ve tapotementin ana bileşenleri Fransızca kelimelere dayanmaktadır.

  • Fransa'da İsveç masajı terimi kullanılmaz, bunun yerine en karşılaştırılabilir klasik masajı olarak adlandırılır.

  • İsveç'te bu stile klasik masaj denir.


Masoz

İsveç Masajının Diğer Stillerden Farkı Nedir?


Başta da belirtildiği gibi İsveç masajı, derin dokudan spora veya hamilelik masajına kadar birçok Batılı terapi stilinin temelini oluşturur. Birincil fark, vurgusunun, diğer bazı tekniklerin odaklandığı kas ilaçları veya yaralanma rehabilitasyonu yerine genel gevşeme üzerinde olmasıdır. İsveç masajında, yumuşak aydınlatma, hafif müzik ve lüks, sıcak bir ortam gibi rahatlatıcı ruh hali arttırıcılar, dokunma yöntemleri kadar önemlidir.


İsveç masajı, sağlık problemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olan bir tedavi yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Son dönemde modern hayatın getirdiği stres ve yorgunluk yüzünden gerilen vücudun rahatlaması, kasların yumuşaması, zihinsel yorgunluğun azalması için fiziksel ve zihinsel rahatlama hedeflenerek uygulanan bir masaj haline gelmiştir. İsveç masajı, bağ ve dokularda yumuşama sağlar ve esnekliğini korur. Cilde ve sinir sistemine etki eder, yatıştırılmasını sağlar.

Komentar


bottom of page