top of page

İyileştirici Masaj Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


İyileştirici Masaj Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Zaman zaman, vücudunuz kaçınılmaz olarak yıpranacak veya aşırı yorgunluğun etkilerinden muzdarip olacaktır. Böyle istenmeyen bir etki kesinlikle sağlığınıza ve esenliğinize zarar verecektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, kesinlikle durumu bir şekilde düzeltmek isteyeceksiniz. İyileştirici masajın devreye girdiği yer burasıdır.


İyileştirici Masaj Nedir?


Başlangıç ​​olarak, iyileştirici bir masaj, vücudun çeşitli anatomilerinin tedavisini içeren bir terapidir. Bunlara bağlar, tendonlar, kaslar ve bağ dokuları dahildir. Çoğunlukla yorgunluk, yoğun egzersiz, yaralanmalar veya çıkıklardan sonra vücudu orijinal veya mükemmel durumuna döndürmek için kullanılır. Nadir durumlarda, bu yaklaşım düzenli bir fitness rejimi veya egzersiz olarak da hizmet edebilir.


İyileştirici Masaj Uygulamaları


Bu masaj şekli, aşağıdaki faaliyetlerde ve koşullarda uygulama bulur:

 • Genel Sağlık

Diğer tüm fitness rutinlerinde olduğu gibi, vücudun sağlığını ve refahını arttırmak için kullanılabilir. Bu amaçla, bu terapi şekli, spor salonu antrenmanları gibi diğer fitness aktiviteleriyle birlikte kullanılabilir. Bu rolü başarması için deneyimli bir terapistin doğrudan gözetimi altında gerçekleştirilmelidir. Bu ayrıca bir spor salonuna veya fitness kulübüne kaydolmayı gerektirebilir.

 • Kronik Durumların Azaltılması

Tekrarlayan bazı fiziksel rahatsızlıklardan muzdarip olursanız, belirtilen koşulları hafifletmenin bir yolu olarak iyileştirici masajın müthiş gücünden yararlanmayı düşünün. Bu tür durumların örnekleri sırt ağrıları, baş ağrıları, migren ve boyun ağrılarıdır. Bu egzersiz şekli vücudu canlandırır ve stresi büyük ölçüde serbest bırakır.

 • Atletik Performansların Geliştirilmesi

Bir sporcuysanız, bu iyileştirici masajı egzersiz veya fitness rutininize de dahil etmek isteyebilirsiniz. Bunun nedeni, vücudu canlandırmada ve nefes alma ve kan dolaşımı gibi çeşitli fakülteleri gençleştirmede hayati bir rol oynamasıdır. Ayrıca kasları en iyi şekilde çalışabilecek şekilde tonda tutar.

 • Stres Giderme

Masajın endorfin hormonlarının salınımını tetiklediği göz önüne alındığında, stresin giderilmesine yardımcı olur. Bunun nedeni, bu hormonların kan dolaşımına salındıklarında 'iyi hissetme' hissini uyandırmasıdır. Böyle bir egzersizin nihai sonucu, ağrıların ve stresin ya bastırılması ya da basitçe ortadan kaybolmasıdır. Bu terapiyi düzenli olarak uygulayarak depresyondan veya diğer zihinsel sorunlardan neredeyse hiç acı çekmezsiniz.

 • Rehabilitasyon

Aşırı duygusal gerilemeden kurtulmanızın bir parçası olarak, yine iyileştirici masajı dahil etmek isteyebilirsiniz. Diğer müdahale önlemleriyle birlikte kullanıldığında, iyileştirici masaj vücudun rehabilitasyonuna büyük katkı sağlayabilir. Özellikle yetersizlik veya aşırı yaralanmalardan kurtarma sırasında kullanışlıdır.

 • Ağrı ve Yaralanma Yönetimi

Son olarak, bu masaj şekli ağrı ve yaralanma yönetimi için de harikadır. Kasları esnetmedeki rolü, kanın engellenmeden akmasını sağlar. Ayrıca, masajın etkinliği, kendi başına, ağrı hissini azaltan kas kramplarını da yatıştırır. Ayrıca doğal ve zararsız doğası gereği masaj, tüm süreci daha rahat hale getirir.


İyileştirici Masajın Faydaları


Genel olarak konuşursak, aşağıdakiler iyileştirici masajdan elde etmeyi beklemeniz gereken başlıca faydalardan bazılarıdır.

 • Bedensel Sorunları Düzeltir

Bu masaj şekli, birkaç bedensel sorunu düzeltme yeteneğine sahiptir. Bunlara kan dolaşımı, duruş, kas tonları, ağrı ve eklem sorunları dahildir. Diğer alternatif müdahalelerin çoğundan farklı olarak, bu masaj kimyasalların veya son derece gelişmiş fitness ekipmanlarının kullanılmasını gerektirmez. Bu nedenle, kullanımı daha güvenlidir. Buna rağmen, etkileri ve sonuçları açısından da kapsamlıdır.

 • Stresi Azaltır

Yukarıda belirtildiği gibi, bu iyileştirici masaj stresi önemli ölçüde azaltabilir. Masaj gerçekten daha fazla sakinlik ve rahatlama hissi uyandırır. Bunun başlıca nedeni, 'kendini iyi hissetme' duygusunu indükleyen endorfin hormonlarının salınımını tetiklemesidir. Ayrıca strese neden olan başlıca sorumlu olan kortizol, adrenalin ve norepinefrini de baskılar. Rahatlamak veya stresle mücadele etmek için gücünden yararlanmak isteyebilirsiniz.

 • Bedensel Bağışıklığı Artırır

Bu masaj şeklinin stres hormonlarını azalttığı ve endorfin hormonlarının salınımını artırdığı göz önüne alındığında, vücudun bağışıklığını artırma özelliğine sahiptir. Bu prosedürü sık aralıklarla uygulayarak, vücudunuzu daha etkili ve minimum hasarla çalışması için güçlendirirsiniz. Ayrıca, masaj, bağışıklığın artmasına katkıda bulunan lenf drenajını arttırır.

 • Zihinsel Uyanıklığı Yükseltir

Yorgun olduğunuzda genellikle gerçeklikten kopuk ve belirli bir aktiviteye çok uzun süre odaklanamayacak gibi hissedersiniz. İşte bu noktada iyileştirici masaj da devreye giriyor. Daha önce de açıklandığı gibi kasları gevşettiği ve stresi azalttığı düşünüldüğünde, zihinsel zindeliğin artmasına da katkı sağlıyor.

 • Kas Gerginliklerini ve Ağrıları Rahatlatır

Uygun masaj, çeşitli basınç ve tetik noktalarında oluşan gerilimleri ve stresi azaltmanın mükemmel bir yoludur. Bunun nedeni, kardiyovasküler sistem içinde kanın düzgün akışını tetiklemesidir. Bunun sonucu, ağrının ortadan kaldırılmasının ötesinde, herhangi bir ağrının hafifletilmesidir. Bu nedenle, bu terapi şeklini düzenli olarak alarak uzun süre taze kalabilirsiniz.

 • Eklemlerin Hareketliliğini Destekler

Belirtildiği gibi, bu masaj şekli eklemlerin etrafındaki kas gerginliğini serbest bırakma yeteneğine sahiptir. Bununla ilgili olarak, söz konusu alanların etrafındaki hareket aralığını artırabilir. Ayrıca, ortaya çıkarsa ve ne zaman ortaya çıkarsa eklemlerin sertliğini de ortadan kaldırır. Bu, eklem hareketlerini önemli ölçüde desteklemek için kasların işleyişini sağlar.

 • Duruşu İyileştirir

Omuz bölgeleri çevresinde ve omurga boyunca yapıldığında, bu masaj duruşunuzu güçlendirmeye de yardımcı olabilir. Zamanının çoğunu bilgisayar masasında oturarak geçiren bir insansanız, bakmanız gereken terapi budur. Kasları uzatır ve gelişmiş postural hizalamalara yol açmak için vücudu dengeler.


Evde Masaj

Sağlıklı Cilt İçin İyileştirici Masaj

İyileştirici masaj, sağlıklı görünen bir cildin korunmasına yardımcı olabilir.

 • Cilt Tonunu İyileştirir

Masajın belki de en önemli faydası, tüm vücuttaki gerilimi serbest bırakmasıdır. Bu faydalar vücudun hemen hemen her bölümünü etkiler; cilt dahil. Cilt bu şekilde etkilendiğinde ve etkilendiğinde, elde edilen sonuç iyileştirilmiş bir cilt tonudur. Aynı zamanda sebum üretimini uyarır, esnekliği artırır ve kuru cildi yumuşatır.

 • Adet Öncesi Sendromu Yönetmede Yardımcı Olur

Adet görürken, kadınların esas olarak adet öncesi sendromunun bir sonucu olarak rahatsızlık hissetmeleri nadir değildir. Adetin başlamasından önce karnınıza iyice masaj yaparak, bu özel sorunları proaktif olarak hafifletirsiniz. Kasları gevşetir, kan akışını hızlandırır ve normalde bu tür yerlerde hissedilen ağrıları giderir.

 • Uyku Düzenlerini Kolaylaştırır

Son olarak, bu iyileştirici masajın uyku düzenini düzene sokma etkisi de vardır. Bu, tüm egzersizin birleşik yararlarından ve etkilerinden kaynaklanmaktadır. Rahatlamış bir vücut, daha az ağrı, artan kan akışı ve rahatlamış kaslar ile kesinlikle mükemmel uyumamak için hiçbir nedeniniz yok. Uykuya neden olan tabletlerin aksine, kimyasallardan yoksundur ve bu nedenle nispeten daha az zararlıdır.

Comentários


bottom of page