top of page

Kadınlar İçin Masajın Faydaları


Kadınlar İçin Masajın Faydaları

Herkes biraz kendine zaman ayırmayı hak eder. Gevşeme, sağlığımızın her yönünün önemli bir bileşenidir. Günlük yaşamın ekstra stresleri, öz bakımı genel refahımız için daha da hayati hale getirir. Özellikle kadınlar için masaj tedavi amaçlı rahatlamaya odaklanır. Açıklanamayan pelvik ağrı, doğum sonrası depresyon, istenmeyen bebek ağırlığı veya menopozdan kaynaklanan hormonal dalgalanmalar olsun, kadınların özel dikkat gerektiren benzersiz sağlık sorunları vardır.


Yaşamın her aşamasında kadınlar benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır ve bu nedenle öz bakım ve gelişmiş sağlık için ekstra zaman ayırmaları gerekir. Ve kadınların dikkat etmesi gereken sadece fiziksel rahatsızlıklar değil. Kadınlar üzerinde böylesi bir toplumsal baskı varken, zihinsel esenliğin de beslenmesi çok önemlidir.


Kadınlar İçin Masaj


Kan akışını teşvik eden bir alt sırt ve bacak masajı, PMS'yi ve dönemle ilgili ağrıları, ağrıları ve krampları hafifletme avantajına sahiptir. Ayrıca beyninizdeki ağrı sinyallerinden önce geçici bir barikat kurma yeteneğine de sahiptir.


Aylık döngü ile gelen ekstra kaygıyı unutmayalım. Anksiyete fiziksel yollarla kendini gösterebilir, bu nedenle her ay aldığınız gerilim tipi baş ağrısının nedeni normal kaygı seviyelerinden daha yüksek olabilir. Bir masaj yaptırın ve stres hormonu seviyeleriniz önemli ölçüde düşebilir.


Biraz daha stres ve kaygıdan bahsedelim. Yoğun, dolu programlar ve zorlu işler, kişisel bakımı her zamankinden daha zor hale getiriyor. İster evde ister ofiste çalışıyor olun, sorumluluklarınız ve dinlenme zamanınız arasındaki dengesizlik stres seviyenizi yükseltmek için yeterlidir. Beyindeki kimyasalların aşırı üretimi, özellikle de bizi olumsuz etkileyenler, sadece stresten daha fazla yan etkiye sahiptir. Yaygın stres belirtileri şunları içerebilir:

  • Uykusuzluk veya aşırı yorgunluk,

  • Yüksek kan basıncı,

  • Hızlı kalp atışı,

  • Kilo alımı veya kaybı,

  • Baş ağrısı,

  • Mide bulantısı,

  • Mide sorunları.

Bu semptomlardan birkaçını yaşıyorsanız, stresli olmanız çok muhtemeldir ve bu durum masajla hafifletilebilir. Haftada sadece bir saat veya ayda bir masaj masasında bir seans, yalnızca ruh halinizi değil, vücudunuzun sağlığını da büyük ölçüde iyileştirebilir.


Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya yakın gelecek için düşünüyorsanız, masaj yardımcı olabilir. Yüksek stres düzeylerinin gebe kalma şansının azalmasına yol açabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Masaj ayrıca adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olabilir ve doğurganlığınızı izlemenizi kolaylaştırır.


Hamile kadınlar 13 hafta sonra masaj yaptırabilir. Hamilelik masajı, hamilelikle gelen yaygın rahatsızlıkları hafifletmek için tasarlanmıştır. Bir masaj, sırt ve pelviste rahatlama sağlayabilir ve ayrıca çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlayabilir. Doğum öncesi masajı kaçıran anneler, doğum sonrası masajın faydalarından yararlanabilirler. Stres ve yorgunluktan kurtulmanın yanı sıra doğum sonrası iyileşmeye yardımcı olabilirler. Sezaryen gibi herhangi bir cerrahi müdahaleniz varsa, prosedürünüzü ve masaja uygunluğunuzu doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Tıbbi olarak alakalı olduğunu düşündüğünüz her şeyi masaj terapistinize her zaman açıklamalısınız.


Evde Masaj

Rahim miyomları rahim içindeki iyi huylu tümörlerdir ve her yaştan kadında büyük rahatsızlıklara neden olabilir. Tedavi edilmediğinde sırt ağrısına, ağır dönemlere ve genel bir şişkinlik hissine neden olabilirler. Tedavi edilmeyen ciddi miyom vakalarında tam histerektomi yapılır. Bu, tüm rahmin çıkarılmasını içerir ve çok invaziv ve kalıcı bir prosedürdür. Diğer durumlarda, kadınlar intrauterin ilaçları veya oral ilaçları tercih ederler. İlaç yoluna gitmeden önce doğal bir şeyler denemeyi tercih ederseniz, miyomlar için masaj yaptırabilirsiniz. Anatomik bilgilerini ve benzersiz masaj tekniklerini kullanan masaj terapistiniz, miyomlardan tamamen kurtulma şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.


Masajlarla ilgili belki de en iyi şey, denemenin çok az dezavantajı olmasıdır. Eğitimli profesyoneller tarafından yapıldığında masajlar, genel konforu ve sağlığı artırmak için güvenli, rahatlatıcı ve müdahale gerektirmeyen bir seçenektir.

Comments


bottom of page