top of page

Karın Masajının Faydaları

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Karın Masajının Faydaları

Masaj yaptırmayı düşündüğünüzde, aklınıza karın masajı yaptırmak gelmeyebilir ancak, karın masajının birçok sağlık yararı vardır. Karın masajı yüzyıllardır var olan bir uygulamadır. Sindirimi ve mide rahatsızlıklarını iyileştirdiği ve vücudun bağışıklık fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir.


Karın masajı, bağırsakla ilgili ağrı ve sindirim sorunlarını hafifletmeye ek olarak, zayıf karın kaslarını güçlendirmek için de kullanılabilir. Duruşu iyileştirir ve yaralanmayı önler. Karın masajı genellikle ihmal edilen bir masaj türüdür. İşte bir uygulamaya dahil edilmesinin nedenlerinden bazıları.


Karın Masajı Nedir?


Karın masajı, karın çevresindeki kasları gevşetmeye ve iyileştirmeye odaklanan nazik bir masaj şeklidir. Bir masaj terapisti tarafından tümü ağrısız ve invaziv olmayan bir dizi teknik kullanılabilir. Kabızlık, şişkinlik ve kas gerginliği gibi bir dizi semptomu tedavi etmek için karın masajı yaptırabilirsiniz.


Karın masajı, hem fiziksel hem de zihinsel sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir ve müşterilerin mide, sindirim sistemi ve pelvik taban da dahil olmak üzere üreme organları ile ilgili ağrı ve endişeden kurtulmalarını sağlar.


Karın Masajının Faydaları Nelerdir?

  • Sindirim Fonksiyonunu İyileştirir

Karın masajının kökleri eski Çin tıbbına dayanmaktadır. Vücudu detoksifiye etmek ve sindirim sağlığını iyileştirmek için asırlık bir uygulama olarak kullanılmıştır. Duygusal stres bağırsakta tutulduğundan, karın bölgesine masaj yapmak gerginliği azaltmaya ve duygusal bedeni iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu da daha az sindirim şikayeti ile sonuçlanır.


Midedeki kaslar gevşedikçe, sindirim uyarılır ve müşteriler gaz, şişkinlik ve kramp gibi mide rahatsızlıklarından daha az muzdarip olurlar. Midenin etrafına saat yönünde uygulanan hafif basınç, ciddi sindirim sorunları olanlara ve endotrakeal tüpe sahip olanlara yardımcı olabilir.

  • Kabızlığı Giderir

Karın masajı yapmak kabızlığı giderebilir ve bağırsak hareketlerini ve sıklığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Mide kasları hafif, sürekli bir basınçla gevşerken, sindirim sistemi uyanır ve her şeyi harekete geçirir. Karın masajı ve kabızlık üzerine yapılan araştırmalar, mideye masaj alan grubun kabızlıkta azalma ve düzenli, sağlıklı bağırsak hareketlerinde artış olduğunu bulmuştur. Nane gibi esansiyel yağların eklenmesi de karın masajının faydalarını artırabilir.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemimizin önemli bir kısmı bağırsakta bulunur. Sağlıklı bir bağırsak, daha iyi genel sağlık ve bağışıklığa katkıda bulunur, vücudumuzun virüsler ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Karın masajı yaptırarak, lenfatik sistem uyarılır, bu da detoksifikasyona ve vücudun doğal savunma sisteminde bir artışa yol açar.

  • Duruşu İyileştirir

Karın kasları çekirdek kas grubunuzu oluşturur. Çekirdekteki kaslar zayıf veya çok sıkıysa, kötü form ve kötü duruşa neden olabilir ve bu da yaralanmaya neden olabilir. Karın masajı, karın kaslarını gevşeterek ve esnekliği artırarak bunu düzeltebilir.

  • Fiziksel Gerginliği ve Duygusal Stresi Serbest Bırakır

Çoğu insan stresli veya endişeli olduklarında bağırsakta düğüm hissetmiştir. Bu huzursuzluk hissine, pelvik taban disfonksiyonu dahil, hapsolmuş gaz ve kas spazmları eşlik edebilir. Karın masajı eyleminin hem psikolojik hem de fiziksel faydaları vardır. Birincisi, masaj gevşemeye neden olur, sinir sisteminin zihinde ve bedende bir dinginlik hissini düzenlemesine ve indüklemesine izin verir. İkinci olarak, mideye uygulanan fiziksel baskı, duygusal stresle bağlantılı herhangi bir düğümü veya fiziksel gerilimi serbest bırakır.


Evde Masaj

  • PMS Ağrısını Hafifletir

PMS yaşayanlar, ağrı, kramp, şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi mide ile ilgili sorunlara yabancı değildir. Adet kanamasından yumurtlamaya ve PKOS ve endometriozis gibi üremeyle ilgili sorunlara kadar, kadınların vücutları karın ve pelvik bölgelerde ağrı ve hassasiyetlere karşı hassastır. Karın masajı, kas spazmlarını azaltarak, mide ve pelvik taban kaslarını gevşeterek ve genel ruh halini iyileştirerek PMS ve ilgili semptomlar için doğal bir ağrı kesici işlevi görebilir.


Karın Masaj Terapisini Uygulamanıza Dahil Etmek

Karın masajının nazik, iyileştirici faydaları, onu herhangi bir masaj uygulamasında veya tedavi planında bir zorunluluk haline getirir. Hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı destekleyen karın masajı, yaşam kalitesini iyileştirir ve optimum sağlık ve canlılık için önemli vücut fonksiyonlarını düzenlemenin harika bir yoludur.


コメント


bottom of page