top of page

Kilo Kaybı İçin Akupunktur


Kilo Kaybı İçin Akupunktur

Geleneksel Çin tıbbı, vücut dengesizliğinin kilo alımının kaynağı olduğunu öne sürer. Geleneksel öğretilere göre hatalı çalışan bir karaciğer, böbrek, tiroid bezi ve endokrin sistemi bu dengesizliğe neden olabilir. Akupunktur kilo kaybı genellikle vücudun bu belirli kısımlarını hedefler.


Kilo kaybı için akupunktur uzmanları, akupunkturun, vücudun enerji akışını uyararak, metabolizmayı artırma, iştahı azaltma, boş hisseden beyin bölgesini etkileme ve stresi azaltma gibi obeziteyi tersine çevirebilecek faktörleri etkileyebileceğine inanırlar.


Bununla birlikte, bazı baskı noktalarının iştahı ve kan şekeri seviyelerini etkilediği ve akupresürü diyet ve egzersiz gibi geleneksel kilo verme yöntemlerine uygun bir destek haline getirdiği düşünülmektedir.


Kilo Kaybı İçin Akupunktur Türleri


Aşağıda belirtilen akupresür noktalarının sindirimi, metabolizmayı ve kilo kaybıyla ilgili diğer faktörleri etkilediği düşünülmektedir. Burada ayrıca kilo kaybı için akupunktura alışmanız ve onu evde yapmayı düşünebileceğiniz basit bir egzersiz haline getirmeniz için vücuttaki üç ana noktayı belirlemenize yardımcı olacak yararlı bir kılavuz bulunmaktadır.


Her nokta aynı zamanda beden ve zihin için belirli avantajları ile birlikte gelir, bu nedenle her noktanın belirli semptomlara yardımcı olmak için nasıl benzersiz bir şekilde uygun olduğunu bilmek için dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

 • Zusanlı

Diz kapağının altındaki ve kemikler arasındaki hafif girinti Zusanlı olarak bilinir. Üst karın organları, (sindirimi düzenleyen) parasempatik sinir sistemi ve vücuttaki genel enerjinin mide meridyeni boyunca yer alan Zusanlı tarafından düzenlendiği düşünülmektedir. Burada meridyenler, vücuttaki akupunktur noktalarını birbirine bağlayan ipler olarak anlaşılmaktadır.

 1. Rahatça oturun ve Zusanlı'nın bulunduğu tam konumu bulun,

 2. Zusanlı noktalarından birinde iki parmağınızı kullanarak 2-3 dakika boyunca saat yönünde sakince masaj yapın,

 3. İşlemi diğer Zusanlı noktasında tekrarlayın.

Yatmadan hemen önce bu noktaya masaj yaparken uyarıcı bir etki hissedebilirsiniz. Sağlıktaki herhangi bir değişikliği fark etmek için bunun günlük bir alışkanlık haline getirilmesi önerilir. Güçlerinizi dengelemenize, ağrıyı hafifletmenize ve çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmenize yardımcı olduğu söylenir. Modern akupunktur, iyileşmeyi ve sağlığı kolaylaştırmak için kullanır. Zusanlı noktasının uyarılmasının faydalarının stres, kaygı ve depresyon düzeylerini düşürdüğü ve astımla ilişkili iltihabı azalttığı bulunmuştur. Araştırmalar ayrıca Zusanlı'nın gastrointestinal fonksiyonu iyileştirebileceğini bulmuştur.

 • Sanyinjiao

Bu nokta, iç ayak bileği kemiğinin üzerinde konumlandırılmıştır. Sanyinjiao'nun alt karın organını ve parasempatik sinir sistemini etkilediğine inanılmaktadır. Uzun süredir Sanyinjiao, rahim ağrısı ile ilişkili adet kramplarının oluşumu olan dismenore tedavisinde kullanılmaktadır. Sanyinjiao noktasına masaj yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Bir veya iki parmağınızı Sanyinjiao noktalarından birine yerleştirin,

 2. Parmak uçlarınızla noktaya hafifçe sıkı bir baskı uygulayın,

 3. En az 2-3 dakika masaj yaparken dairesel hareketler kullandığınızdan emin olun,

 4. Diğer tarafta prosedürü tekrarlayın.

Sanyinjiao nokta stimülasyonunu deneyen üniversite öğrencileri üzerinde yapılan araştırmalar, özellikle kadınların menstrüel kramplarla uğraşması için sağlıkları üzerinde olumlu bir etki buldu. Ağrı yönetimi, dönemleri boyunca daha kolay hale geldi ve yaşam kalitelerini iyileştirdi.

 • Zhongwan

Bu nokta göbeğin yukarısına yerleştirilmiştir. Karın üst organlarının yanı sıra mide ve bağırsaklar gibi sindirimle ilgili organların Zhongwan'dan etkilendiği düşünülmektedir. Zhongwan'a masaj yapmak için sırasıyla aşağıdaki adımları izleyin.

 1. İki parmağınızı Zhongwan noktasına yerleştirin,

 2. Noktaya iki parmağınızla hafifçe sıkı bir baskı uygulayın. Hassas bir bölge olduğu için kuvvetli baskı uygulamaktan kaçının,

 3. Dairesel hareketlerle 2-3 dakika masaj yapın.

Zhongwan noktasına masaj yapmak üzerine yapılan araştırmalar, 30 dakikalık bir iğneleme seansı yapılması şartıyla diyabetik hastalarda kan şekerini düşürebileceğini bulmuştur. İlaçla birlikte, durumu etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olma potansiyeli vardır.


Akupunktur aktivitesini gerçekleştirmek için vücudun belirli bölgelerine yerleştirilen ince temiz iğnelerin enerji akışını artırmak için kullanılması gerekir çünkü aksi takdirde enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Akupunktur, Ghrelin olarak bilinen iştahı artıran hormonun vücut seviyelerini azaltır ve bu nedenle insanlar abur cubur yemezler ve bu da kilo kaybına yol açar. Enerji akışındaki iyileşme nedeniyle, insanlar sağlıklı beslenmeye odaklanma eğilimindedir, bu da egzersize ve dolayısıyla vücudun metabolizmasını etkileyen hormonal uyuma yol açar.


Birkaç akupunktur noktası kan şekeri seviyesini kontrol ettiğinden, vücudun iştahını dengede tutmaya yardımcı olur ve bu nedenle daha az yersiniz. Akupunktur için kullanılan iğneler özellikle kullanıcıya fazla ağrı ve kanamaya neden olmayacak şekilde tasarlanmış temiz ince iğnelerdir. Genellikle iğnelerin seans başına 15-30 dakika bırakılması gerekir.


Evde Masaj

Akupunkturun Yan Etkileri


Akupunkturun çoklu faydalarına rağmen, vücut üzerinde yorgunluk, ağrı ve kas spazmları gibi birkaç yan etkisi vardır. Genellikle akupunkturun neden olduğu sinir gevşemesi iğnelerin çıkarılmasından sonra da devam edecektir. Kas titremelerinin en fazla iki gün içinde kaybolması gerekmektedir.


Akupunktur uygulaması, kilo verme sırasında kişilerin duygularını büyük ölçüde etkiler. Bu süreç, nörokimyasalların hormonların doğal dengesini ve aynı zamanda nörotransmitter seviyelerini geri kazanması için hiçbir geçiş yapmadan nöroendokrin sistemde değişiklikler getirir.


Akupunktur, sayısız sağlık sorunu için güvenli ve etkili bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Herhangi bir ilaç kullanmadan vücudun daha aktif olmasına yardımcı olur. Akupunkturun geleneksel kilo verme yöntemleri ile birleştiğinde, kişilerin daha fazla kilo verme eğiliminde olduğu fark edilir. Bu gibi durumlarda işlemin etkili olması ve amacına ulaşması için sadece 1-2 kilo verme seansı yeterlidir.

Comments


bottom of page