top of page

Kış Aylarında Bacak Ağrısı İçin Çözümler


Kış Aylarında Bacak Ağrısı İçin Çözümler

Kış yaklaşırken, bazı insanların karşılaştığı birçok sağlık sorunu vardır ve bunlardan biri, bacaklarda daha az aktif olmaya yol açan aşırı sertlik ve ağrı hissetmesidir. Bu ağrıları ve acıları hissetmek normal mi, yoksa ciddi bir sağlık sorunu mu? Kış aylarında bacak ağrısı neden yaşanır sebebini öğrenelim.


Kışın Neden Ağrı ve Sertlik Hissederiz?


Çeşitli araştırmalara göre soğuk, kaslarınızın ısı kaybetmesine ve kasılmasına, bu da özellikle eklemlerin etrafında gergin hissetmenize neden olur ve sonunda hareket açıklığını kaybetme eğilimindesiniz ve sinirleriniz de kolayca sıkışabilir. Başka bir teori, kış aylarında barometrik basınçtaki bir düşüşün tendonların, kasların ve çevre dokuların genişlemesine neden olduğunu söylüyor. Vücuttaki sınırlı alan nedeniyle, bu özellikle artritten etkilenen eklemlerde ve bacaklarda ağrı olabilir.


Sebep ne olursa olsun, birçok insanın vücudunda, özellikle alt uzuvlarında alevlenmeler veya şiddetli ağrı ve sızı semptomları olduğu bir gerçektir. Bunu ciddi bir sağlık sorunu olarak görmeseniz de, kış aylarında ağrıların şiddetlenmemesi ve hareket kabiliyetinizi kısıtlamaması için kişi onu önlemeye ve tedavi etmeye çalışmalıdır.


Kış Aylarında Bacak Ağrısını Azaltmak İçin İpuçları

  • Uygun Giysilerle Kendinizi Sıcak Tutun

Pamuklu, yünlü veya muflon uzun kollu giysiler kullanın, çünkü bu malzemeler vücut ısısını korumada en iyi sonucu verir. Alt tabakanız için dar giysiler giyin, böylece hacimli görünmezsiniz ve uzuvlarınızı kolayca hareket ettirebilirsiniz. Bacaklarınızı sıcak tutmak için uzun yün çoraplar tavsiye edilir. Bacaklarınızı uyluğun ortasından ayak bileğine kadar kaplayan ve çok rahat olan yünlü termaller mevcuttur. İyi ve rahat hissetmek için kaslarınızı sıcak tutmak önemlidir. Doğru ayakkabı türü, düşme veya kaymadan kaynaklanan her türlü yaralanmayı önleyecektir.

  • Aktif Kalın

Kış aylarında ağrı ve sertliği azaltmak için aktif kalmanız, eklemlerinizi ve kaslarınızı çalıştırmanız önemlidir. Egzersiz kan dolaşımını artırır, eklemlerinizi yağlayan ve hareketi kolay ve rahat hale getiren vücudunuzun sinovyal sıvısının üretimini artırır. Ayrıca, iyi bir egzersiz vücudunuzun doğal iyi hissettiren bileşiklerini (mutluluk hormonları: endorfinler, dopamin ve serotonin) serbest bırakır, bu da ağrı algısını azaltır ve ruh halinizi ve genel olarak iyi olma duygunuzu artırır. Yürümek ve bisiklet sürmek, kan akışını ve bacak gücünü artırmak için düşük etkili seçeneklerdir. Sadece önce biraz ısınmayı ve eklemlerinizi rahatsız ediyorlarsa yüksek etkili egzersizleri atlamayı unutmayın.

  • Günlük Diyetinize Anti-İnflamatuar Bileşenler Ekleyin

Eklem ve kaslardaki iltihaplanmayı, ağrıyı ve sertliği azaltmak için anti-inflamatuar gıdaları günlük diyetinize dahil etmek önemlidir. Zencefil, zerdeçal, acı biber, nane ve sızma Zeytinyağı gibi yiyecekleri dahil edebilirsiniz. Yaban mersini, böğürtlen, kiraz, ıspanak, lahana ve brokoli gibi renkli yiyecekleri seçin. Somon, ton balığı, sardalya, fındık ve tohumları tercih edin. İşlenmiş gıdalardan, aşırı şekerden ve tuzdan kaçının.

  • Yeterince D Vitamini Alın

Kış aylarında, güneş ışığına daha az maruz kaldığımız için D vitamini seviyeleri doğal olarak düşer. Düşük D vitamini seviyeleri ağrıya duyarlılığı arttırır. Somon, ton balığı, uskumru, peynir ve yumurta sarısı gibi D vitamini açısından zengin besinler önemlidir çünkü D vitamini vücudunuzun gıdalardan kalsiyumu emmesine yardımcı olur ki bu da kemik sağlığı için ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek bir diğer önemli mineraldir. Seviyelerinizi kontrol ettirin ve seviyeleriniz düşükse doktorunuza takviyeler hakkında danışın.

  • Masaj Yapın

Bacaklara masaj yapmak, kan ve lenf dolaşımını artırır, sinirleri ve daha derin bağ dokularını serbest bırakan yumuşak dokuları (kas, bağ dokusu, tendonlar, bağlar) gevşetir ve normalleştirir; dolayısıyla kaslardaki spazmı ve genel ağrı hissini azaltır. Lavanta yağı, okaliptüs yağı, nane yağı, biberiye yağı gibi anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahip oldukları için kaslarınıza nazikçe masaj yapmak için kullanabileceğiniz birçok uçucu yağ vardır. Masaj için yaygın olarak kullanılan diğer yağlar arasında hindistancevizi yağı, susam yağı, hardal yağı, badem yağı ve zeytinyağı bulunur.


Evde Masaj

Bacak Ağrısını Azaltmak için Yapılabilecek Egzersizler


Düzenli aralıklarla yapmanız gereken bazı egzersizler şunlardır:


Ayak Bileği Çemberleri: Bu egzersiz, tam bir egzersiz rutinine başlamadan önce alt bacaklardaki kasları ısıtmak için harikadır. Ayak bileği halkaları da eklem esnekliğini artırır. Teknik, otururken veya ayakta dururken ve destek için bir sandalye veya korkuluk tutarken kolayca uygulanabilir.


Baldır Kaldırma: Baldır kaslarını güçlendirerek rahatça merdiven inip çıkabilirsiniz veya yüksek arazide yürüyebilirsiniz. Destek için bir sandalye kullanın ve büyük bir kitap veya küçük bir tabure üzerinde durun. Parmak uçlarında yükselin ve beş saniye tutun, ardından alçaltın, beş ila on kez tekrarlayın. Baldırları germek için topukları yere bırakın. Beş saniye tutun ve rahatlayın.


Ayakta Bacak Kaldırma: Bu egzersiz bel, kalça, kalça ve uyluk kaslarını güçlendirir. Destek için sandalyeyi geride tutarken bir sandalyenin arkasında yan durun. Kalçadan topuğa doğru düz tutarken dış bacağınızı yana doğru kaldırın. Sırtı düz tutarak, beş saniye basılı tutun ve alçaltın. Aynı bacakla düz durun ve düz tutarken bacağınızı geriye doğru hareket ettirin. Beş saniye tutun ve rahatlayın. İşlemi diğer bacakla tekrarlayın. Her bacakla 10 tekrar yapın, ardından tekrarlayın.

Comments


bottom of page