top of page

Konnektif Doku Masajı

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Konnektif-Doku-Masajı

Konnektif doku, hücreler ve dokular arasında bulunan, vücudumuzu, bedenimizi koruyan bir yapıdır. Bağ dokusu olarakta isimlendirilir. Konnektif doku masajı ise bu doku üzerinde uygun olan teknikler ile uygulanan masaj yöntemini ifade etmektedir. Konnektif doku masajında, masaj uygulanan böyle ile ilişikli iç organlara etki edilmesi hedeflenir. Masaj uygulanan bölgelerde yer alan ve sağlıklı fonksiyonları bozulan iç organların, sistemlerin faaliyetleri, bu yol ile tekrardan düzenlenir. Masaj, kas dokusuna uygulanmış olsa da etkisi otonom sinir sistemi üstünde kendini gösterir. Uygulanan manipülasyon yöntemleri ile beraber, vücuttaki dolaşımın arttırılması sağlanır. Dolaşımın artması sayesinde de masaj uygulanan bölgedeki doku gerginliği azalmış olur. Böylelikle iyileşme süreci hızlandırılır.


Konnektif doku masajı 1929 yılında Almanya’da keşfedilmiştir. Bunun ardından Avrupa ve Amerika ülkelerinde de kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Uygulanan teknikler, tanı ve tedavi süreçlerine fayda, yarar sağlar. Vücudun, bedenin yüzeyinde yer alan deri ve kaslara uygulanan bu masaj yönteminin, çeşitli hastalıkların, rahatsızlıkların tedavisinde olumlu bir etki yarattığını gösteren bir çok bilimsel çalışma bulunur.


Konnektif Doku Masajı Hangi Durumlarda Uygulanır?


Konnektif doku masajı, iç organlarda ortaya çıkan çeşitli hastalıklar, rahatsızlıklar ve vücudun önemli fonksiyonlarında ortaya çıkan problemler, sorunlar için uygulanabilir. Bu yöntemin uygulama alanları genel olarak şöyledir;

 • Kas rahatsızlıkları

 • Parkinson gibi bazı nörolojik hastalıklardan kaynaklı doku setlikleri

 • Baş ağrısı ve migren

 • Bel fıtığı ve bel ağrıları

 • Konnektif doku rahatsızlıkları

 • Jinekolojik hastalıklar

 • Omuz bölgesi rahatsızlıkları

 • Anksiyete ve depresyon

 • Midede ve onikiparmak bağırsağında görülen ülser ve gastrit gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları

 • Boşaltım sistemi problemleri

 • Hormonal bozukluklar

 • Dolaşım problemleri


Konnektif Doku Masajı Etki Mekanizması Nedir?


Vücudumuzda, bedenimizde konnektif masajın vücut fonksiyonlarına etki etmesine yarayan bazı alanlar vardır. Bu alanlar konnektif doku bölgeleri olarak isimlendirilir. Bu alanlarda doğru teknikler ile uygulanan masaj hareketleri, vücudun iç sistemlerinde olumlu etkinin görülmesini sağlar. Hastalık geliştiren organlar, bu alanlarda ağrı oluşmasına sebep olabilir. Bu yöntem ile ağrıların ve organlarda ortaya çıkan işlev bozulmalarının tedavisi hedeflenir. Konnektif doku masajı yöntemi ile vücudun bazı sistemlerini ve organları üstünde etki sağlanabilir. Bu alanlar; akciğer, bağırsak, kalp, mesane, karaciğer, böbrek, mide, pankreas ve üreme sistemidir.


Konnektif Doku Masajı Nasıl Uygulanır?


Konnektif doku masajı, vücuttaki problemlere ve meydana gelen ihtiyaçlara göre çeşitli şekillerde uygulanabilir. Uygulama yöntemi çoğunlukla, kas dokusu olan alanlarda uygulanan çekme tekniğini içermektedir. Bağ dokusuna ve deri altındaki dokulara etki etmekte olan yöntem, bu bölgelerde uygulanan çekme hareketleri ile gerçekleştirilir. Çekme ile ağrıların azalması ve iyileşmesinin hızlanmasını sağlar.


bottom of page