top of page

Kranial Yüz Gevşetme Size Nasıl Fayda Sağlayabilir?


Kranial Yüz Gevşetme Size Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Kranial yüz gevşetme nedir ve sağladığı faydaları öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Tekniği detaylandıralım ve bu konuda bilinmesi gereken her şeyi öğrenelim.


Kranial Yüz Gevşetmesine Giriş


Kranial yüz gevşetme, gelişmiş bir endonazal kraniyal prosedürdür. Çoklu yapısal ve nörolojik bozuklukların tedavisinde etkinliğini kanıtlamıştır. Bu teknik, kranial sistemdeki hareketliliği iyileştirmek ve böylece kranial solunum fonksiyonunu geliştirmek için tasarlanmıştır. İşlem sırasında burun içine, daha sık olarak nazofarenkse minik balonlar yerleştirilir. Bunlar daha sonra kranial kemiklerin hareketliliğini arttırmak için hızla şişirilir. Kranial yüz gevşetme insanlara çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı ve bunu da minimum yan etkilerle sağlar.


Kranial Yüz Gevşetme Nasıl Çalışır?


Kranial yüz gevşetme etki mekanizmasını gerçekten anlamak istiyorsanız, kafatasının anatomisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir. Genel algının aksine, kafatası aslında tek bir katı kemik değildir. Her nefesinizle birlikte hareket eden 22 ayrı kemikten oluşur. Her kemik kendi yönünü takip eder, ancak hareket genellikle fleksiyon/ekstansiyon tipindedir. Bu hareket, yalnızca normal vücut fonksiyonunu sürdürmek için değil, aynı zamanda genel sağlığınız için de kritik öneme sahiptir.


Tüm vücut işlevleri sinir sisteminin işleyişine bağlıdır. Kafatası hareketlerinde herhangi bir sorun varsa, beyne ve omuriliğe anormal basınç uygulanır ve bu oldukça zararlı olabilir. Etkileri vücudun her fonksiyonunda hissedilir. Tipik olarak, hastalıklar fonksiyonel bozukluklar olarak başlama eğilimindedir. Disfonksiyon zamanında tedavi edilmezse, problem ağırlaşarak kronik hastalığa yol açar. Genellikle, bu bozukluklar ya endokrin ya da nörolojik ya da her ikisinin bir kombinasyonudur. Mesele şu ki, endokrin ve nörolojik sistemler tüm vücudu kontrol etmektedir. Dolayısıyla bu sistemlerdeki herhangi bir problemin yaygın etkileri vardır.


Bu iki sistemin birincil yapısal bileşeni sfenoid kemiktir. Vücudun ana bezi olan hipofiz bezi, sfenoid kemiğin tepesinde bulunur. Doğal olarak, sfenoid kemiğin solunum hareketi, hipofiz bezinin normal çalışması için zorunludur. Bu seviyedeki herhangi bir anormallik, tüm vücut üzerinde şiddetli etkilere sahip olabilir ve birçok hastalığa yol açabilir.


Ne yazık ki, kraniyal sistemdeki sapmalar sandığınızdan daha yaygındır. Sistemin ne kadar kolay bozulabileceğine şaşıracaksınız. Gerçekten de, servikal travma, doğum sırasında aşırı güç, kafa veya yüzdeki çarpmalar, ilaç kullanımı ve kamçı yaralanmalarından kaynaklanabilir.


Neyse ki, kranial yüz gevşetme, kranial disfonksiyonun yansımalarının çoğuyla başa çıkabilir ve size ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlayabilir. Kranial yüz gevşetme test prosedürleri, kranial sapmaları oldukça kolay bir şekilde tespit edebilir. Ayrıca evinizde birkaç basit testle bir şeylerin yolunda gitmediğini de belirleyebilirsiniz. Herhangi bir yüz asimetrisi için aynaya yakından bakın. Burun sapmalarını ve burun deliği asimetrisini tespit etmeye çalışın. Bunlar kranial problemlerin belirtileridir. Erken tespit edilirse, sorun daha kapsamlı hale gelmeden düzeltilebilirler.


Kranial yüz gevşetme tekniği, aynı anda kranial fiksasyonların kilidini açarken kranial sistemde hareketliliği indüklemek için tasarlanmıştır. Birincil hedef sfenoid kemiktir. Yöntem, normal solunum fonksiyonunu kolaylaştırmayı ve aynı zamanda kranial fonksiyonu iyileştirmeyi amaçlar.


Kranial Yüz Gevşetmenin Faydaları


Öyleyse neden kranial yüz gevşetme tedavisini düşünmelisiniz ve size nasıl fayda sağlayabilir? Birincisi, güvenli ve hızlı. Sonuçlar için uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız. En fazla on gün içinde farkı hissedeceksiniz.


Ayrıca non-invaziv bir yöntem olduğu için cerrahi işlemlerden farklı olarak endişe etmeniz gereken herhangi bir komplikasyon yoktur. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda ilaç bağımlılığını da azaltmaktadır. Üstüne üstlük, aynı zamanda oldukça uygun maliyetlidir. Testler, ilaçlar ve diğer prosedürler için çok fazla harcamak zorunda kalmazsınız. Kranial yüz gevşetme, çeşitli koşullarda son derece fayda sağlayabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Solunum bozuklukları,

 • Sinüzit,

 • Horlama,

 • Uyku apnesi,

 • Sapmış nazal septum,

 • Migren,

 • Baş dönmesi,

 • Yüz ağrısı,

 • Yüz felci,

 • Sarsıntı sonrası sendrom,

 • Diğer nörolojik bozukluklar.

Tedavinin infantil kafatası deformiteleri olan bebeklerde de oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.


Masaj

Kranial Yüz Gevşemesinin Yan Etkileri

Doğal olarak, tekniğin size herhangi bir şekilde zarar verip vermeyeceğini bilmek istersiniz. Sonuçta, bahsettiğimiz kranial fonksiyondur ve hiçbir risk alınamaz. Neyse ki, kranial yüz gevşetme oldukça güvenli bir tekniktir. Minimum risk içeren non-invaziv bir prosedürdür. Yapmanız gereken tek şey, bunu yapması için yalnızca lisanslı bir profesyonele güvendiğinizden emin olmaktır ve endişelenmeniz için hiçbir neden yoktur.


Herhangi bir kanama bozukluğunuz varsa veya herhangi bir uzun süreli ilaç kullanıyorsanız, masaj terapistinize bunu bildirdiğinizden emin olun. Daha sonra bu tedavi sizin için uygunsa size rehberlik edebilir. Tüm ilaçların yan etkileri vardır, bazıları diğerlerinden daha belirgindir. Bununla birlikte, kranial yüz gevşetme ile vücudunuza herhangi bir olumsuz reaksiyon hakkında endişelenmenize gerek yoktur.


Herkes kranial fonksiyonun öneminin farkındadır. Ancak, çok az kişi herhangi bir sapmaya zamanında müdahale etmemenin sonuçlarını fark eder. İşlevsel bozuklukların sonuçlarını sınırlayabilecek ve yaşam kalitenizin bozulmamasını sağlayacak basit bir yöntem vardır.


Comments


bottom of page