top of page

Kraniosakral Terapi: Eksiksiz Bir Kılavuz


Kraniosakral Terapi: Eksiksiz Bir Kılavuz

Kraniosakral terapi, yapısal faktörlerden ziyade nörofizyolojik faktörlere odaklanan vücuda alternatif bir yaklaşımdır. Tüm organizmayı tek bir işlevsel birim olarak dikkate alır. Sistemin farklı bölümlerinin olması gerektiği gibi çalışmadığı durumlarda özellikle yararlıdır.


Kraniosakral Terapi Nedir?


Kraniosakral terapi, kraniyal ritmin düzgün işleyişini yeniden sağlamaya yardımcı olarak vücudu kendi kendini iyileştirmeye teşvik eder. Kraniosakral ritim, miyofasyal bellek ve telafi edici hareket kalıpları ile çalışarak, gerilim serbest bırakılır ve vücut yeniden amaçladığı gibi işlev görebilir.


Nazik dokunuşların yardımıyla bu masaj terapisi, kafatası, pelvis ve omurgada bulunan eklemleri manipüle etme eğilimindedir. Bu terapi, sağlık hizmetlerine nazik, uygulamalı bir yaklaşımdır. Bu, vücudun doğuştan gelen kendini iyileştirme yeteneğini geliştirmek için vücudun doğal hareketleriyle birlikte çalışır. Merkezi sinir sisteminde gelişmiş işlevselliğe yol açar. Hafif dokunuşlarla vücuttaki ağrıları ve vücuttaki herhangi bir işlev bozukluğunu gidermeye çalışır. Bu masaj formu bağımsız bir terapi olarak kullanılabilir veya alternatif olarak diğer terapilerle birlikte kullanılabilir.


Kraniosakral Terapinin Faydaları


Kraniosakral terapi, denge ve destek için hafif dokunuş kullanarak vücudun doğuştan gelen bilgeliğine ve iyileştirme yeteneğine nazik, somatik (vücut odaklı) bir yaklaşımdır. Kraniosakral terapi, vücudun doğal kendi kendini organize etme, denge ve bütünsel iyileşme sürecini destekler. Bu nedenle vücudu muazzam şekillerde etkiler. Bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Fiziksel Etkileri

Vücudumuzun en önemli parçalarından biri sinir sistemidir. Hem beden hem de zihin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kraniosakral terapi yardımı ile her türlü rahatsızlık giderilirken beyninizin ve vücudunuzun durumu iyileştirilir. Uzmanlar, kronik yanlış hizalama ve akut yaralanma gibi belirli koşullar altında bunu tercih etmeyi bile öneriyorlar. Bu terapinin tipik olarak herhangi bir yan etkisi yoktur.

  • Zihinsel Etkileri

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, kraniosakral terapinin bir bireyin öğrenme becerilerini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Yıllardır bu teknik otizmi tedavi etmek için kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu terapi bireyler arasında hem biliş hem de sosyal becerileri geliştirmiştir.

  • Duygusal Etkileri

Her hastalanmanızın fiziksel koşullardan kaynaklanmadığını fark etmiş olmalısınız. Bazen, içinde bulunduğumuz duygusal durumdan kaynaklanır. Uzmanlar, duygusal acının vücutta depresyona, kaygıya veya travmaya da yol açabileceğine inanıyor. Genellikle gerilim şeklindedir. Bu terapinin yardımıyla, vücudunuzdaki gerginlik, depresyona girme olasılığını azaltırken serbest kalma eğilimindedir.

  • Sağlık Etkileri

Tıpkı diğer beden çalışması yaklaşımları gibi, kraniosakral yaklaşım da bedeninizin ve zihninizin sağlığını koruma eğilimindedir. Vücutta özellikle merkezi sinir sisteminde herhangi bir kronik sağlık durumunun gelişmesini engeller.Kraniosakral Terapi Güvenli Midir?


Kraniosakral terapi, dünya çapında mevcut olan en güvenli masaj terapilerinden biridir. Spesifik olarak, neredeyse sıfır yan etkisi vardır. Uygulayıcı tarafından uygulanan düşük basınçtan kaynaklanmaktadır. Bu terapi masaja duyarlı kişiler için faydalı olabilir. Bu terapinin en büyük esnekliklerinden biri, küçük çocuklar veya bebekler tarafından tercih edilebilmesidir. Ağır kafa travması veya kanaması olan kişilerde kraniosakral tedavi tercih edilmez.

bottom of page