top of page

Kraniyosakral Terapiden Ne Beklenmeli?


Kraniyosakral Terapiden Ne Beklenmeli?

Masajın sağlayabileceği faydaları hepimiz biliyoruz, peki ya özellikle kraniyosakral terapi? Kraniyosakral terapi, kafa, sakrum ve omurgadaki kompresyonu azaltmak için vücutla birlikte çalışan invazif olmayan bir tekniktir. Kraniyosakral terapi, boyun, omuz veya kafada herhangi bir kafa travması veya kronik ağrı yaşayan herkese fayda sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Nazik, sakinleştirici baskı yoluyla kraniyosakral terapi, çok sayıda durumu tedavi etmek için mükemmel bir terapötik yöntemdir. Bu size çekici geliyorsa, o zaman kraniyosakral terapiden büyük ölçüde faydalanabilirsiniz.


Kraniyosakral terapi ile ilgili harika bir şey, herkes için nazik ve hoş olmasıdır. Aslında, bu yenilikçi terapi sadece basınç ağırlığını kullanır. Kraniyosakral terapi terapistiniz baş, boyun ve sırtın hafif manipülasyonunu yaparak beyin omurilik sıvısının akışını artıracaktır. Basit bir ifadeyle bu, merkezi sinir sisteminizin normalleşmeye başlayacağı anlamına gelir. Migren, boyun ağrısı, travma yaralanması ve daha fazlasıyla mücadele edenler bu tedavi için mükemmel adaylardır. Herkes masajı farklı şekilde deneyimlese de kraniyosakral terapi almaktan bekleyebileceğiniz birkaç şey var.

  • Derin Gevşeme

Derin doku veya spor masajının aksine, kraniyosakral terapi çok rahatlatıcı ve gençleştirici bir deneyimdir. Kraniyosakral terapi gördüğünüzde, terapi sırasında veya sonrasında derin bir rahatlama durumuna düşebilirsiniz. Yatıştırıcı dokunuştan gelişmiş dinginlik durumuna kadar, çok sakin ve rahat hissetmek kolaydır.


Kraniyosakral terapinin sağladığı rahatlama eşsizdir; hatta çoğu kişi o kadar rahatlamış hisseder ki seans sırasında uykuya dalar. Bunu akılda tutarak, önceden plan yapmalı ve ciddi dikkat gerektiren her şeyi minimum bir masaj sonrası için tutmalısınız. Sonunda sağlığınıza öncelik vermenin her zaman kolay olmadığını biliyoruz, bu nedenle gün boyunca kendinizi şımartmak için bir kraniyosakral masajı bahane olarak kullanın. Seansınızdan sonra bol su içmenizi, biraz sessiz zaman bulmanızı ve yorucu aktivitelerden kaçınmanızı öneririz.


Daha sıkı baskı ile daha yoğun masaj seanslarının da büyük faydaları olsa da diğer terapi seçenekleriyle gevşemek için zaman ayırmayı unutmayın. Belirli koşulları hedeflerken rahatlamayı kolaylaştıran bir masaj tekniği arıyorsanız, bu terapi tam size göre.

  • Azaltılmış Stres

Kraniyosakral terapi gören danışanlar genellikle önemli bir stres rahatlaması hissederler. Vücudun sinir sistemini düzenlemenin ek yararı ile, birçoğu vücudun kortizol seviyelerinde doğrudan bir düşüş yaşayabilir. Böylece genel stres seviyeniz düşürülebilir.


Kraniyosakral terapi seansınız boyunca, terapistiniz baş ve boynunuzdaki kasları gevşetmek için çalışacaktır. Birçoğumuz kafa derinizde ve kafatasınızın tabanında ne kadar gerilim tuttuğunuzun farkında değiliz. Terapiniz sırasında bir ağırlık ve dinginlik hissederseniz endişelenmeyin. Birçok danışan, terapilerinin bir sonucu olarak bu duyguları yaşayacaktır. Düzenli kraniyosakral masajlara yatırım yaparsanız, günlük stresinizi atmaya hazır olursunuz.


Masaj

  • Artan Farkındalık

Kraniyosakral terapinin doğası gereği, birçok danışan süreç boyunca artan bir farkındalık duygusu hissetmeyi bekleyebilir. Belirli basınç noktalarının hafif manipülasyonu ile kraniyosakral terapi, gevşemeyi destekler ve kaygıyı azaltır. Bu eşsiz terapinin düzenli seansları, duygusal ve zihinsel sorunları kaynağında hedefleyerek genel farkındalığı desteklediğini göstermiştir. Zihinsel veya fiziksel rahatsızlığınız olsun, kraniyosakral terapinin zihniniz ve bedeniniz üzerinde çok olumlu bir etkisi olabilir.


Comments


bottom of page