top of page

Kronik Yorgunluk Sendromu İçin Masajın İnanılmaz FaydalarıKronik yorgunluk, çoğu insanın hayatının bir noktasında muzdarip olduğu bir rahatsızlıktır. İyice dinlendikten sonra yorgunluğunu atacak insanlar vardır. Ancak bazıları için yorgunluk daha da kötüleşebilir ve kronik yorgunluk sendromu ile sonuçlanabilir. Geçerli bir sebep olmaksızın aşırı derecede yorgun hissedersiniz ve biraz dinlenmeye çalışsanız bile durum düzelmez. Diğer semptomların yanı sıra kas ağrıları, uykusuzluk, baş ağrısı ve boğaz ağrısı da yaşayabilirsiniz. Maalesef günümüzde kronik yorgunluk sendromunun bilinen bir tedavisi yoktur ve yapabileceğiniz tek şey semptomları tedavi etmektir.

Masaj, herhangi bir yan etkisi olmayan kronik yorgunluk sendromu semptomlarını tedavi etmenin en çok önerilen yollarından biridir. Profesyonel bir masaj ağrıyı hafifletmeye, kaygıyı veya huzursuzluğu en aza indirmeye ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Yorucu fiziksel egzersizler yapmanıza izin vermeyen bir durumunuz varsa, profesyonel bir masaj yaptırmak, fiziksel egzersizden elde edeceğiniz tüm faydaları sağlayacaktır. Masaj terapistinin kronik yorgunluktan kurtulmak için kullanacağı tekniklerden bazıları şunlardır:

  • Derin Doku Masajı

Bu masaj türünde terapist, cildinizin yüzeyinin altındaki kas dokularına ulaşacak teknikler kullanacaktır. Yumuşak dokularınızdaki her kılcal damarı uyarabilmesi için yoğun baskı ve yavaş hareketler uygulayacaktır. Ayrıca vücudunuzdaki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacak ve bu da yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olacaktır. Derin doku masajı sadece bir profesyonel tarafından yapılması gereken yoğun bir masaj tekniğidir. Masaj sırasında vücudunuzda herhangi bir yaralanmaya neden olmaması için fiziksel sağlığınıza göre doğru basıncı uygulayacaktır. Daha önce yara izi ile sonuçlanan bir kazaya karıştıysanız, derin bir doku masajı yara dokularını parçalayacaktır ve zamanla aldatmaca tamamen iyileşebilir.

  • İsveç Masajı

Daha önce masaj yaptırmadıysanız hafif bir masajla başlamanız doğru olacaktır. İsveç masajı gibi. Yorgun kasları yatıştırmaya ve elastikiyetlerini geri kazanmaya yardımcı olacaktır. Mevcut bir yaralanmanız varsa, İsveç masajı kaslarınızı gevşetmenize ve bükülmelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Masajdan elde edeceğiniz bir diğer fayda ise stres seviyenizi düşürmesi ve vücudunuzdaki kan akışının daha iyi olmasıdır. Masajınızdan sonra daha rahat ve ağrısız olacağından iyi bir gece uykusu çekebileceksiniz.

  • Aromaterapi Masajı

Kronik yorgunluk sizi duygusal ve hatta bazen fiziksel olarak daha hassas hale getirecektir. Nazik, yavaş ve rahatlatıcı bir aromaterapi masajı almak, kaygılarınızdan ve kronik yorgunluk komplikasyonunun fiziksel belirtilerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Profesyonel masaj terapisti, kronik yorgunluk semptomlarından tamamen kurtulacak en iyi esansiyel yağları kullanacaktır.

Evde Masaj

Kronik Yorgunluk Sendromu İçin Masajın Faydaları

  • Kas Gerginliğini Azaltır

Kronik yorgunluktan muzdarip olduğunuzda, vücudunuzu sürekli strese sokan kas gerginliğinden muzdarip olmak alışılmadık bir durum değildir. Gerginlik, görevlerinizi yerine getirmenizi imkansız hale getirecek yorgunluğa yol açacaktır. Profesyonel bir masaj yaptırmak, kasları gevşetmeye yardımcı olacak ve sizi her türlü gerginlikten kurtaracaktır. Yorgun ve çaresiz hissetmek yerine daha rahat ve daha enerjik olacaksınız.

  • Uykusuzluğun Üstesinden Gelmeye Yardımcı Olur

Kronik yorgunluğun bir sonucu olarak yaşayacağınız en büyük rahatsızlıklardan biri de düzgün uyuyamamaktır. Sizi sürekli strese sokacak olan kaslarınızı gevşetemeyecek ve bu nedenle uyuyamayacak kadar yorgun olacaksınız. Masaj yaptırdığınızda, kronik yorgunluk belirtileri büyük ölçüde azalacaktır ve bu da yeterince uyumanızı sağlayacaktır. Daha iyi bir uyku çekebilmek için iyi bir masaj yaptırmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

  • Toksinlerin Serbest Bırakılmasına Yardımcı Olur

Yemek yemek de dahil olmak üzere günlük işlerinize devam ederken, vücudunuz bir kısmı vücudunuza girecek çok sayıda toksine maruz kalacaktır. Zamanla, vücudunuz bu toksinleri atmaya çalışırken, toksinler çok fazla hale gelecek ve bitmeyen yorgunluğa yol açacaktır. Masaj yaptırmak, toksinlerin kaslarınızdan atılmasına yardımcı olacak ve daha sonra vücudunuzdan atılacaktır. Toksinlerin atılmasına yardımcı olmak için masajdan önce ve sonra bol su içmelisiniz. Bunu yapmazsanız, bu toksinler kan dolaşımına girerek daha ciddi yan etkilere yol açar.

  • Daha Aktif Olmanızı Sağlar

Profesyonel bir masaj sadece ruh halinizi hafifletmekle kalmayacak, aynı zamanda sizi daha enerjik yapacaktır. Kronik yorgunluğun bir sonucu olarak sıkı egzersizler yapacak gücünüz olmayabilir ancak masaj yaptırmak, egzersiz yaparak elde ettiğiniz faydaları elde etmenizi sağlayacaktır. Vücudunuzdaki acı eksikliği ve aydınlanmış ruh hali, daha önce çok zor olduğunu düşündüğünüz şeyi elde etmenizi mümkün kılacaktır. Kronik yorgunluk sendromunun şu anda tedavisi olmayabilir, ancak bu, durumunuzu iyileştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez. Profesyonel bir masaj diğer kronik yorgunluk belirtilerinin yanı sıra yorgunluk, ağrı ve uykusuzluğun hafifletilmesine yardımcı olacak en iyi ilaçlardan biridir. Masaj terapisti, ruh halinizi yükseltecek ve sizi daha enerjik yapacak teknikler kullanacak ve bunun sonucunda kronik yorgunluk belirtilerinden uzak yaşayabileceksiniz.

Opmerkingen


bottom of page