top of page

Kupa Masajının İnsan Vücuduna Olan Etkileri


Kupa Masajının İnsan Vücuduna Olan Etkileri

Kupa masajı, antik kupa sanatını günümüz masaj terapisi uygulaması ile birleştirir. Bu modalite, fasya ve vücut sıvılarına benzersiz bir yaklaşım sağlar. Kupa masajı ile daha derin dokuları etkileme, fasyal kısıtlamaları kaldırma ve hareket aralığı artırma yeteneği vardır.


Kupa Masajı Nedir?


Kupa masajı, bir kapta bir vakum oluşturularak, cildi kap içine çekerek ve yüzeysel fasya katmanlarını ayırarak uygulanan bir tekniktir. Emme, kanı cilt seviyesine çekerek cildin altında bir vakum (negatif basınç) oluşturur. Bu, durgunluğu ortadan kaldırarak yeni kanın aşağıya akmasına neden olur. Hastalar bir ekimozla (damarın yırtılmasının neden olduğu deri katmanları arasında kan) kalmış olabilir ve muhtemelen öyledir.


Kupanın Masajının Etkileri


Kupa masajı, ekstrasellüler sıvıyı ve fasya katmanları arasındaki madde grubunu tam anlamıyla arttırır ve hastaları yüz kısıtlamalarına karşı hareket aralığında ani bir artış hissetmesini sağlar.

  • Kaslar

Bölgeye gelen taze kan artışına ve gevşemeye aynı şekilde yavaş ve sürekli masaj basıncına tepki verirler.

  • Yapışmalar ve Yara İzleri

Mekanik olarak bir kupa masajı, doku katmanlarını ayırır ve ayrıca daha fazla hareketlilik sağlayan yapışma içine sıvı çeker ve fibrin ağını yumuşatır.

  • Eklemler

Yeni kan damarlarındaki artış ve fasyal tabakaların ayrılması hareket aralığında ani artış sağlar. Kupa masajı, özellikle eklemin barometrik basınç değişikliklerine tepki verdiği görülüyorsa, kronik eklem sorunları için de etkilidir.

  • Omurga

Omurga eklemleri boyunca ve çevresinde sıvının geniş hareketine izin verir. Taze kanın fasyal kısıtlı alanlara hareketi ve interstisyel sıvıdaki artış, omurilik eklemlerinin dekompresyonuna yardımcı olur. Güçlü emiş etkisi, yırtıklar arasındaki fasyal ve kas katmanlarını sıkıştırmadan ayırmaya yardımcı olur.

  • Sindirim Sistemi

Karın üzerinde uygulanan kupa masajı, peristalsis'i (gıdayı sindirim sistemindeki farklı işleme istasyonlarına taşıyan dalga benzeri kas kasılmaları serisi) arttırdığı ve sindirim sıvılarını uyardığı uzun zamandır bilinmektedir.

  • Akciğerler

Kupanın yarattığı negatif basınç, akciğerlerin içinde ve çevresinde daha fazla boşluk ve sıvı hareketi yaratma eğilimindedir. Bu genellikle konjestif akciğer problemleri sırasında ani bir rahatlama hissine neden olur.

  • Kan

Çok güçlü bir dolaşım tepkisine neden olur. Eski kan damarları yok edilir ve yenileri oluşturulur. Bu süreçte vücut histamin tepkisini ve lökositozu arttırır. Bu süreç, kanın asitliğini ve bileşimini değiştirerek, vücudun homeostazı yeniden yaratması için bir meydan okuma yaratır - buna saflaştırma denir.


Masaj

  • Sinir Sistemleri

Masaj gibi, kupa terapisinin de duyusal sinirler üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır. Aynı zamanda güçlü bir analjezik etkiye sahiptir; Bardaklar bir süre bırakılırsa birçok hasta uykulu hisseder. Birçok çalışma, yüksek tansiyondan mustarip hastalarda kupa masajının etkili olduğunu da göstermiştir.

  • Kronik İltihap

Kronik çözülmemiş inflamasyon, kupa masajına çok iyi yanıt verir. Neovaskülarizasyon süreci (kırmızı kan hücresi perfüzyonu ile fonksiyonel mikrovasküler ağların oluşumu), dokudaki durgunluğun giderilmesine ve daha etkili yeni bir kan kaynağı sağlanmasına yardımcı olur. Kronik aşırı kullanım nedeniyle matlaşan alanlar, yeni kılcal büyüme ve sıvı hareketi için alan sağlayan interstisyel sıvı ile dolar.

bottom of page