top of page

Kupa Terapisi Nelere Yardımcı Olabilir?


Kupa Terapisi Nelere Yardımcı Olabilir?

Kupa terapisi, bir terapistin emme etkisi oluşturmak için birkaç dakika boyunca cildinize özel kaplar koyduğu eski bir alternatif tıptır. Emme, kan damarlarını yüzeye çeker ve kan akışına, ağrının giderilmesine ve gevşemeye yardımcı olabilir. Farklı kupa çekme teknikleri vardır ve bardaklar ihtiyaçlarınıza göre farklı vücut bölgelerine yerleştirilebilir. Kupa tedavisinin ağrı, kaygı, kan dolaşımı sorunları ve sindirim sorunları gibi birçok duruma faydalı olduğu söylenir.


Kupa terapisinin kökleri eski Çin geleneklerine dayanan alternatif bir ilaç veya tedavidir. Uygulamanın arkasında temel bir öncül yatmaktadır - İyileştirilmiş dolaşım ile iyileşmeyi teşvik ederek ve iltihabı azaltarak vücudumuzu iyileştirebilir ve ağrıyı hafifletebiliriz.


Kupa terapisi, Çin sağlık sisteminde popülerdir ve dünyanın geri kalanı yavaş yavaş alternatif tıp uygulamalarına uyarlanır, çünkü araştırmalar hastaları olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Kupa terapisi hakkında bir şey duymadıysanız ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Nasıl çalıştığını, yan etkileri olup olmadığını ve denemeden önce bilmeniz gereken her şeyi gözden geçireceğiz.


Kupa Terapisi İşe Yarar Mı?


Bir terapist, bir vakum oluşturmak için cildinizde bir bardak kullanır. Bu emme, kanı yeniden yönlendiren, iltihabı azaltan, kaslarınızı ve genel olarak vücudunuzu rahatlatan ve ağrıyla başa çıkmanıza yardımcı olan yeni bir akış yaratır.


Kuru veya ıslak olmak üzere iki tür kupa terapisi seansı vardır - Hangi türü yaptıracağınızdan bağımsız olarak, terapistiniz şifalı otlar ve yanıcı maddeleri ateşe verir. Ateş sönerken bardağı cildinize yerleştirirler, bir vakum oluştururlar ve kan damarlarınızın genişlemesine neden olurlar. İşlem genellikle üç dakika kadar sürer.


Ardından terapist, ikinci bir emme gerçekleştirmek için cildinizde küçük kesikler açar. Bu süreç biraz kan çeker ve vücudunuzu iyileştirecek olandır. Çünkü oksijen kaynağı artar, iltihaplanma ve alan geriliminin azalmasına neden olur. Bazen terapistiniz tedaviyi akupunkturla da birleştirir.


Kullanılan malzemeler, ziyaret ettiğiniz terapiste ve özel ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Hatta bazı bardaklar cildinizde bir yerden bir yere hareket ettirilebildiğinden masaj benzeri bir etki bile sağlayabilir.


Masaj

Kupa Terapisinin Faydaları


Bilimsel araştırmalara göre, kupa terapisi yaptırdığınızda sağlanan bazı faydaları şunlardır:

 • Dolaşımın artmasına yardımcı olur,

 • Ağrı eşiklerini arttırır ve genel rahatsızlığı azaltır,

 • Metabolizmayı iyileştirir,

 • Bağışıklık sistemini uyarır ve geliştirir,

 • Kolesterol ve ürik asidi düşürür.

 • Kupa terapisinden yararlanabilecek özel koşullar şunlardır:

 • Ağrı (sırt ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı vb.),

 • Bronşit,

 • Hipertansiyon,

 • Romatizmal eklem iltihabı,

 • Karpal tünel sendromu gibi kas-iskelet sistemi sendromları,

 • İrritabl bağırsak hastalığı,

 • Baş ağrısı, migren vb.

Tedavi bittikten sonra bazı geçici olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Yine de, doğal iyileşme süreci, birkaç gün veya hafta içinde vakumların yarattığı herhangi bir cilt rengi değişikliği veya cilt hasarının kaybolmaya başladığını görebilirsiniz. Rahatsız hissediyorsanız veya başka şüpheleriniz varsa doktorunuza veya terapistinize sormanız önerilir.


Kupa Terapisi Siyatik İçin İşe Yarar Mı?


Kupa terapisinin siyatik için işe yarayıp yaramadığını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bazı insanlar siyatik ile ilişkili ağrı ve iltihaptan kurtulabilirken, diğerleri olmayabilir. Ağrı kesici sağlayabilecek alternatif terapiler vardır.

Commentaires


bottom of page