top of page

Kuru Masaj Garshana


Kuru-Masaj-Garshana

Ayurveda’nın mevsimsel etkileri kapsamında kendinize ilkbahar aylarında uygulayarak yaşam kalitenizi arttırmanızda yardımcı olabilecek birçok yöntem bulunuyor. Bunların başında akla ilk gelen beslenme konusu olsa da bahar detoksunun da önemli bir parçası olduğunu düşündüğümüz günlük rutininize eklenmesi yararlı olabilecek olan uygulamalardan Garshana’ya değinmek istedik.


Garshana, sanktrikçe anlamı ile kuru fırçalama, ham ipek ya da keten kese yardımı ile cilde uygulanan masaj uygulamasıdır. Bu masaj tekniği vücutta bulunan ama denilen toksinlerin atılması ve lenf sisteminin de sağlığı için önemlidir. Kan dolaşımına olan uyarıcı etkisi ile hareket daha derin dokulara ulaşarak, lenflerdeki tıkanıklıkların giderilmesine katkı da bulunur. Bu uyarıcı etkiyi uygulamaya başladığınız andan itibaren fark edebilirsiniz. Bir kolu önce tamamlayıp diğer kola geçtiğinide sağ ve sol kolun arasındaki renk, ısı, dolaşım, his farkı sizi şaşırtabilir.

En büyük organımız olan cildin, vücudun her hücresi ile bağlantısı olduğu söylenir. Bu sayede de hareketin enerjisi ile birlikte bir makinanın çalışmaya başlaması gibi lenf sistemi de çalışmaya başlar. Kuru fırçalama yani garshana bedende birikmiş olan Kapha’yı uyararak, oluşan ödem, toksin, mukus ve hatta belki biriken stresin bile atılıma doğru yönlendirilmesini teşvik eder.Aynı zamanda metabolizmanın çalışmasını destekler ve bununla birlikte fazla kiloların atılımına da yardımcı olduğu, ölü derinin atılımını sağlayarak cilde bir yumuşaklık, esneklik ve parlaklık kazandırdığı, dolaşımın ve lenf sisteminin uyarılması ile birlikte de selülitlerin atılımında etkili olduğu da söyleniyor.


Garshana masajının nasıl uygulanacağına gelecek olursak, tercihen sabahları banyo öncesi kuru cilde, ipek ya da keten kese, eldiven yardımı ile;

  • Eklem bölgelerine dairesel kalp yönüne hareketler ile

  • Kollara ellerden omuzlara doğru hareketler ile

  • Bacaklara aşağıdan yukarı, kalbe doğru düz hareketler ile

  • Karın ve kalça bölgelerine dairesel saat yönünde hareketler ile

  • Yüz, göğüs, kalp bölgesi hariç ortalama olarak 5 - 10 ovma hareketi yeterli olacaktır, cildi aşırı kızartmadan ihtiyacınız olduğu kadar


Eğer kuru ve hassas bir cilt yapısına sahipseniz, fırçalama sonrasında banyo, duş ve ardından Abhyanga (geleneksel ayurvedik yağlı masajı) önerilmektedir. Zira uygulamadığınız takdirde kabarma, kızarma ve kuruma gibi problemler ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu iki masaj uygulamasının hissi birbirinden çok farklıdır. Abhyanga daha yumuşatıcı ve daha rahatlatıcı iken, Garshana masajı ise daha uyarıcı ve daha canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Masaj uygulamasının uygulama sıklığı farklı vücut, beden tiplerine, farklı davranılmasına inanan Ayurveda’ya göre yine farklılık gösteriyor.


Sert masajdan stimüle olacak, ince ve hassas cilt yapısına sahip (yani vata tipi) bireyler haftada yaklaşık 2 - 4 ker, metabolizması hali hazırda hızlı, nispeten normal cilt yapısına sahip (pitta tipi) bireyler haftada 4 ila 5 kere, yavaş metabolizmaya, kalın ve yağlı bir cilt yapısına sahip (kapha tipi) bireyler ise günlük olarak uygulama yapabilir. Bedendeki uyuşukluk ve ağırlık hissinin atılımına yardımcı olarak sizi daha canlı ve daha enerjik hissetmenizi sağlar. Ödem dolu, tıkanık hissettiğiniz zamanlarda, daha sağlıklı, daha dinç ve açık hissetmenizi sağlayabilecek bu garshana masajı uygulamasını denemenizi ve uygulamayı da sürdürmenizi öneririz.


תגובות


bottom of page