top of page

Lenf Drenaj Masajı

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Lenf-Drenaj-Masaji

Lenf Drenaj Masajı


Lenf drenaj, bir medikal masaj yöntemidir. Bu teknik, vücutta bulunan toksinleri atmak, lenf akışını geliştirmek için oldukça hafif baskılar ile uzun, yumuşak ve düzenli vuruşları kullanır. Lenf sistemi vücutta bulunan bağışıklık sisteminin bir parçası ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olur. Lenf, hafif sarı ve berrak olan bir sıvıdır. Hücrelere besin ve oksijen taşımakta yardımcı olur.


Vücutta bulunan toksinleri toplayarak, bunları lenf bezleri yoluyla dışarıya atmaktadır. Vücuttaki lenf damarlarının sayısı, kan damarları sayısından yaklaşık iki kat daha fazladır. Ancak lenf sisteminde, kanda olduğu gibi bir pompalama gibi işlem, sistem bulunmaz. Lenf sıvısı, kan damarlarındaki basınç ve kaslardaki hareket sayesinde kolayca vücutta dolaşır.


Lenf Drenaj Masajı Tarihçesi


Manuel lenf drenaj, 1930 yılında Danimarkalı çift olan Emil ve Estrid Vodder tarafından lenfoloji adı verilen baskı uygulamaları ile başlamıştır. Bu uygulama Fransa tarafından hızlıca benimsendi ve kemoterapideki radyasyon uygulamalarının neden olduğu lenf ödemi için önerilen bir tedavi şekli haline gelmiştir. Bu tedavi yöntemi için yürütülmüş onlarca çalışma ve makaleler bulunur. 1970 yıllarında Michael ve Etelka Foeldi isimli Alman profesörler kişilere hizmet vermeye ve terapistleri eğitmek için bir klinik kurdular. Alman doktor olan Bruno Chikly Arizona’daki lenf drenaj terapisi okulunda bu tekniği geliştirerek, bu tekniğin etkilerini de lenf sisteminden ileriye taşıdı.


Lenf Drenaj Masajı Nasıl Yapılır?


Lenf akışının gelişmesinde en önemli faktör de sıcaklıktır. Bu nedenle lenf drenaj masajı çoğunlukla sıcak odalarla uygulanmaktadır. Kişinin üşümediği bir ortamda kendisini çok daha rahat hissetmesi sağlanır. Masaj terapistleri bu tedaviyi çoğunlukla bir masaj masasında uygular. Lenf drenaj masajında terapist masaja ayaklardan başlar. Lenf drenaj masajı, lenf bezlerine yönelik, uzun, düzenli vuruşlar ve oldukça hafif baskılar uygulanarak yapılır. Ana lenf bezleri vücudun boyun, koltuk altı ve kasık kısımlarında bulunur.Lenf Drenaj Masajının Faydaları


Lenf drenaj masajının genel sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır. Lenf, bağışıklık sisteminin düzgün çalışabilmesi için en önemli anahtardır. Lenf drenajı ve akışını geliştirebilmek kişilere birçok açıdan büyük faydalar sağlar. Lenf drenaj masajının bazı faydaları şunlardır;


 • Cilt yapısını geliştirir.

 • Basit oluşan soğuk algınlığı ve virüslere karşı koruma sağlar.

 • Vücudun enfeksiyonlar ile savaşmasına yardımcı olur.

 • İyileşme ve toparlanma hızını arttırır.

 • Vücudun su tutmasının önüne geçer.

 • Uzun süre hareketsiz kalan vücutta lenf akışı zorlanır. Zamanla ellerin ve ayakların şişmesinin nedeni budur.

 • Kilo verebilme sürecini hızlandırır. Lenf sisteminin gelişimi, metabolizma hızını da geliştirir. Bu sayede de kalori harcamanın hızını arttırabilir.

 • Lenf ödemin tedavisinde kullanılır.

 • Şişkinlikleri ve vücutta oluşan lekeleri azaltır.

 • Temiz ve sağlıklı gözeneklere sahip olmayı, daha sağlıklı görünmeyi sağlar

 • Yara oluşan dokuların iyileşme süresini hızlandırır. Deri çatlaklarının görüntüsünü düzeltmede etkisi vardır.

 • Selülit oluşumunu azaltır. Lenf drenaj masajının uygulandığı alanlarda kan akışı artar, bu sayede de selülit görünümüne sebep olacak toksinler vücuttan kolayca atılabilir.

Comments


bottom of page