top of page

Lenfatik Drenaj Masajı Yaptırdıktan Sonra Yapılması Gereken 5 Şey


Lenfatik Drenaj Masajı Yaptırdıktan Sonra Yapılması Gereken 5 Şey

Masaj, en eski zamanlardan beri kişinin sağlığının ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmiştir. Özellikle tüm toplumsal değişimlerin gölgelediği günümüz dünyasında, insan bedenleri zorluklar yaşamaktadır. Masaj yaptırmak, bireyin kendi vücudunu biraz rahatlatma, hatta bazı hastalıklardan kurtulma arayışının önemli bir parçası haline gelmiştir. Bir masaj terapisi, diğerlerinin yanı sıra, vücut ağrılarının azaltılması ve ortadan kaldırılması, eklem hareketliliğinin ve kan dolaşımının iyileştirilmesi, lenfatik drenajın iyileştirilmesi, kas gerginliğinin azaltılması yoluyla kişinin sağlığını iyileştirebilir.

Ayrıca artık bir terapi olarak kabul edilebilecek bir masaj, kronik ve akut durumlarda bir tedavi olabilir. Terapistler, farklı masaj tekniklerinde uzmanlaşmış kişiler, fizyoloji ve anatomi bilgilerini danışanların tedavisinde uygular. Bu teknikler değişebilir ve dünyanın her yerinden çok çeşitli masaj terapi teknikleri vardır.


Kayıtlı bir masaj terapisi tarafından gerçekleştirilen bir masaj terapisi, stresli kişiler için çok faydalı olabilir. Masaj terapisi ile hafifletilebilecek bazı hastalıklar; anksiyete, depresyon, artrit ve bursit gibi inflamatuar durumlar, suşlar, burkulmalar, felç, stres ve stresin neden olduğu diğer durumlar, kas gerginliği, uykusuzluk, baş ağrısı, fibromiyalji, gastrointestinal rahatsızlıklar, skolyoz, çıkık, multipl skleroz, spor yaralanmaları, tendinit, kamçı, kanser semptomları, astım ve amfizem, sırt, bacak ve boyun, ağrı ve daha fazlası olabilir.


Masaj terapisi ayrıca palyatif bakımın ve hamilelik ve doğum desteğinin de bir parçası olabilir. Araştırmalara göre, bir insanın cildinde sadece bir parmak ucunda yaklaşık beş milyon veya 3000 dokunma reseptörü vardır. Bir masaj terapistinin sadece iyileştirici bir dokunuşuyla, kişinin kalp atış hızı ve kan basıncında sağlıklı bir düşüş olacaktır. Vücuttaki lenf akışını iyileştirmeye yardımcı olabilecek özel bir masaj vardır, böylece vücut ağrıları ve grip benzeri semptomları giderir. İnsan vücudunun doğal ağrı kesicileri olan endorfinler, dokunma ve masaj terapisi ile uyarılabilir.


Lenfödem Nedir?


Lenfödem tedavisi için tasarlanmış gelişmiş bir masaj türü vardır; lenfatik drenaj masajı. Lenfödem, genellikle kollarda veya bacaklarda ve bazen de her ikisinde birden oluşan bir şişliktir. Lenfödem vücudun tüm birincil kısımlarını, yani dört uzuv ve diğer önemli kısımlarını etkiler. Lenfödemin nedeni genellikle henüz bilinmemektedir.


Bedenimiz, doğal bir atık giderme sistemine sahiptir. Lenf adı verilen vücut sıvıları, atıkları, toksinleri, enfeksiyonları ve vücudun diğer zararlı unsurlarını lenf düğümlerine taşır. Lenf düğümlerinde bu çeşitli zararlı elementler yok edilir. Dehidrasyon, stres enfeksiyonu, yorgunluk vb. nedeniyle durgunlaşır ve bu da su tutulması, kronik ağrı, yağ birikintileri ve hatta selülit ile sonuçlanır. Durgun bir lenf sistemi artık vücudumuzun maruz kaldığı çeşitli hastalıkların nedeni olacaktır. Bu hastalıklar kronik sinüzit, üst solunum problemleri, boğaz sorunları, soğuk algınlığı, zatürre ve hatta şişmiş bezler, ayak bilekleri ve gözlerdir.


Lenfödem semptomları oldukça açık olabilir, çünkü bu semptomlar vücutta ortaya çıkan diğer hastalıkların diğer semptomlarından farklı olarak fiziksel olarak ortaya çıkar ve daha sonra hasta tarafından hissedilir. Bu semptomlar şunları içerir: ayak parmaklarını ve parmakları içeren kolların veya bacakların veya her ikisinin de şişmesi, sıkı ve ağır olma hissi, hareket açıklığının kısıtlanması, vücut ağrıları ve vücut rahatsızlığı, tekrarlayan enfeksiyonlar ve cildin sertleşmesi ve kalınlaşması veya fibroz.


Lenfatik Drenaj Masajı Nasıl Fayda Sağlar?


Lenfödem gibi durumlarda, masaj tedavisi kesinlikle ağrıyı hafifletecek ve tedavisine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, lokalize şişlikte bir artış olduğu ve bazı hastalarda lenfanjit gibi ani bir enfeksiyon başlangıcı olduğu gibi masaj tedavisinin her zaman tavsiye edilmediği bazı durumlar vardır. Lenfatik drenaj masajı, etkilenen bölgeden atık sıvıları hareket ettirmek için hafif basınç kullanan bir tekniktir. Böylece lenfödemden kurtulmak için lenfatik drenaj masajı kullanılabilir.


Masaj

Mevcut araştırmalara göre, lenfatik drenaj masajı yoluyla, tedavinin ilk haftasında bile vücudun etkilenen kısmındaki şişlikte önemli bir azalma olur ve sonunda ikinci haftada stabilize edilir. Lenfatik drenaj masajı almadan önce, tekniği kimin uygulayacağını bildiğinizden emin olmalısınız. Masaj terapistleri için, vücudu stres ve ağrıdan kurtarmak için kasları ve yumuşak dokuları manipüle etmekten sorumludur. Şimdi, bir lenfatik drenaj masajı yaptırdıktan sonra, aşağıdakileri hatırlamanız gerekir:

  • Dinlenin

Seanstan sonra vücudunu dinlendirmek için daha fazla zaman bulmalısınız. Gün içinde vakit geçirmek ve uzanmak ve kaslarınızı gevşetmekten başka bir şey yapmamak daha iyidir. Ayrıca, bol su içmek iyidir, çünkü seanstan sonra birçok kez bazı hastalar susuzluktan şikayet eder. Vücudunuzu tamamen şarj etmek için tüm sıkıntılarınızı ve işle ilgili diğer şeyleri unutun. Ve elektronik cihazlardan uzak durun, çünkü bunlar dikkatinizi dağıtabilir.

  • Ağır Hareketlerden Kaçının

Lenfatik drenaj masajı seansından birkaç saat veya gün sonra, etkilenen bölgedeki sıvı akışında zaten kayda değer bir azalma olduğu için hastanın hafifçe gerilmesi ve kasları hareket ettirmesi beklenir, böylece çok daha iyi bir hizalama olacaktır. Küçük, kademeli hareketler yapın. Ancak kaslarınızı ve eklemlerinizi kötüye kullanmamaya dikkat edin.

  • Hafif Egzersizler Yapın

Hareketler vücuda iyi gelir. Ancak, vücudun sınırlarını zorlamamak en iyisidir. Sadece daha az yorucu egzersizler yapın, terlemeye ve kaslarınızı çalıştırmaya yetecek kadar olmalıdır.

  • Bol Su İçin ve İyi Beslenin

Sık idrara çıkma ve bağırsak hareketleri olacaktır. Bu şekilde, vücut toksinleri ve atıklar dışarı atılacak ve sonunda hastalıklara ve diğer hastalıklara neden olan tüm zararlı unsurlardan kurtulacaksınız. Ayrıca, çok yemek gerçekten cazip gelse de, ne ve ne kadar yediğinize dikkat etmelisiniz. Sağlıklı yiyecekler yiyin ve yağlı yiyecekleri sınırlayın.

  • Detoks Yapın

Lenfatik drenaj masajı, vücudun bir tür detoksifikasyon şeklidir. Detoks, vücutta meydana gelen tamamen doğal bir fenomendir ve sonunda iyi bir vücut performansı ile sonuçlanacaktır. İyi yaşamak, eylemlerinize dikkat edebilmek ve vücudunuzun zarar görme olasılığının yüksek olduğu faaliyetlerde bulunmamaya çalışmak anlamına gelir. Ayrıca spor yapmak vücudumuza iyi şeyler yapacaktır.


Lenfatik drenaj masajı böylece hastalara kronik ağrıların dindirilmesi gibi insanı güçten düşüren hastalıklardan muzdarip olanlara iyi gelen harika faydalar sağlar. Her gün işte, okulda ve hatta evde stresle karşı karşıya kalanlar için rahatlama, enerji seviyelerinin artması, detoksifikasyon, kaliteli uyku ve en önemlisi gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip olursunuz.

Comments


bottom of page