top of page

Lenfatik Drenaj Masajının Faydaları Nelerdir?


Lenfatik Drenaj Masajının Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudu kemikler, kaslar, dokular ve liflerden oluşan büyüleyici bir ekosistemdir. Kan pompalamak, yiyecekleri sindirmek, enerji yaratmak ve toksik atıkları uzaklaştırmak için aynı anda çalışır.


Diyet ve egzersiz yoluyla vücudumuzu mutlu ve sağlıklı tutmanın birçok yolu vardır. Ancak sağlıklı yaşam tedavileri, vücudunuzun atıkları ve toksinleri etkili bir şekilde uzaklaştırmasına da yardımcı olabilir. Lenfatik drenaj masajı tam olarak bununla ilgilidir. Lenfatik drenaj masajının nasıl çalıştığını, lenfatik masajın faydalarını ve ilk seansınızdan sonra neden kendinizi enerjik, rahat ve genç hissedeceğinizi açıklayalım.


Lenfatik Drenaj Masajı Nedir?


Sağlıklı yaşam rutininize masaj uygulamalarını dahil etmeyi mi düşünüyorsunuz? Bir seans rezervasyonu yapmadan önce, sizin için en iyisini seçmek için farklı masaj türleri arasındaki farkları bilmek önemlidir.


Lenfatik drenaj masajı, atıkları uzaklaştırmak için lenf sıvısının hareket etmesine ve toksinleri daha büyük organlarınıza yönlendirmesine yardımcı olan çok hafif basınç ve uzun, ritmik vuruşlar kullanır. Deneyimli bir masaj terapisti, lenfatik sisteminizin doğal kasılmalarını yeniden canlandırmak için lenf düğümlerine hafif dokunuşlar gibi özel teknikler kullanacaktır.


Derin doku masajı gibi bir şey değildir ve bunun yerine vücudunuzun doğal drenaj süreçlerini desteklemeye yardımcı olan yatıştırıcı ve rahatlatıcı vuruşlar ve hafif basınç kullanır.


Lenfatik Drenaj Masajının Faydaları


Lenfatik sisteminiz, nihayetinde vücudunuz için geri dönüşüm kutusu olan güzel bir doku ağıdır. Bu sistem sürekli hareket etmelidir ve işler durgunlaşırsa şişme ve aşırı sıvı birikimi fark edebilirsiniz.


Bu rahatlatıcı, nazik masaj sıvıları hareket ettirmek için fazla baskı gerektirmediğinden her yaş için harika bir masajdır. Lenfatik drenaj masajı ağrılı bir tedavi olarak kabul edilmez, ancak vücudun ağrılı veya dokunmaya duyarlı bölgelerini hedef aldığından bu masajı alırken bir miktar rahatsızlık olabilir.


Lenfatik sistem, cildimizin nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğini doğrudan etkilediğinden, cilt problemlerinin iyileşmesi, lenfatik drenaj masajından büyük fayda sağlar. Yüzde veya vücutta sivilce sorunu olanlar için, bu masaj türü nazik vuruşlar kullandığından, ciltteki iltihaplanmayı azalttığından ve lenf sıvısını enfeksiyon alanlarından uzaklaştırdığından harikadır.


Su tutmanın azaltılması ve sindirimin iyileştirilmesi, sıvının bağırsağınızdan boşaltılması ve büyük lenfatik sistem tarafından yeniden emilmesiyle sağlanır. Bu da kilo kaybını artırabilir ve kilo alımına neden olan bağırsakla ilgili sorunları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Lenfatik drenaj masajı;

  • Kilo kaybını teşvik eder,

  • Enfeksiyonla savaşır,

  • Soğuk algınlığı ve gripten iyileşmeyi hızlandırır,

  • Egzersiz sonrası toparlanma ile ilgili yardımcı olur.

Lenfatik drenaj masajı, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıktan daha iyi kurtulmanıza ve gelecekteki enfeksiyonlarla savaşmanıza olanak tanır. Lenfatik sistem vücutta enfeksiyona karşı ilk savunma olduğundan, lenf sıvısının yeniden emilmesi için boşaltılması vücudun daha hızlı savaşmasını sağlar. Bu, kasların aşırı kullanımdan hızla iyileşmesini sağlayan egzersiz sonrası toparlanma ile aynıdır.


Evde Masaj

Lenfatik Drenaj Masajından Yararlanabilecek Sağlık Koşulları

  • Lenfödem,

  • Romatizmal eklem iltihabı,

  • Fibromiyalji,

  • Kronik venöz yetmezlik,

  • Lipödem.

Masaj yaptırmak için birçok neden vardır, ancak belirli kronik sağlık sorunları olanlar için, ağrı yönetimi veya genel lenfatik sistem gençleştirme için lenfatik drenaj masajı en iyi tip olabilir.


Lenfatik Drenaj Masajı Türleri

İki ana lenfatik drenaj masajı türü vardır, manuel lenfatik drenaj ve basit lenfatik drenaj. Manuel lenfatik drenaj masajı, tıkanıklıkları gidermek ve lenfatik sisteminizin sağlıklı akışını desteklemek için özel vuruşlar, basınç ve hareket kullanan eğitimli bir terapisti içerir. Basit lenfatik drenaj masajı ise hastanın kendisi tarafından yapılabilir.

Commenti


bottom of page