top of page

Lomi Lomi Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Lomi-Lomi-Masaji-Nedir-?-Faydaları-Nelerdir-?


Lomi Lomi Masajı


‘Lomi Lomi’ Hawaii dilinde masaj anlamına gelmektedir. Birden fazla masajcı tarafından uygulanan yumuşak Hawaii masajıdır. Lomi lomi masajı yumuşak dokunuşlar olarak da adlandırılır. Lomi lomi masajı, akupresür ve benzeri masajlardan farklı olarak rahatlamak için uygulanan bir tekniktir. Sırt ve karın bölgesine el ve kol gezdirmedir. Lomi lomi masajı, uzun yıldır pasifikte uygulanmaktadır. Polole Lomi, lomi lomi masajını bir annenin dokunuşuna benzetmiştir. Oluea Lomi ise, ruh, beden ve beynin uyum içerisinde çalışmasını sağladığını söylemiştir. Oluli Lomi ise, bu masajın hayat enerjisini harekete geçirdiğini söylemiştir. Yumuşak bir şekilde kaslara derinlemesine çalışılan bir tekniktir. Akıcı olarak uygulanan dokunuşlar, bedenin bütününü terbiye ederek klianterin rahatlamasını sağlar. Lomi lomi masajı Amerika ve Avrupa’da hızla yayılmış olan bir masaj tekniğidir.


Ruh ve bedeni aynı anda, aynı derecede dinlendiren bu terapi, geleneksel olarak Hawaii adlarındaki Şamanist ‘’Kahuna’’ şifacıları tarafından ‘’tapınak masajı’’ olarak özellikle büyük mertebe kişilere ve krallara yapılırdı. Bu masaj tekniği, sıcak aromatik yağlar ile uzun uzun rahatlatıcı masaj hareketleri, çok yavaşça ve saygılı yapılan mobilizasyon teknikleri ile uygulanmaktadır. Eski Hawaii ‘’Huna’’ felsefesine göre, her insanın içinde olan sorunlarını çözebilen pozitif bir güç vardır. Lomi lomi masajı da bu pozitif enerjileri uyandırmaya yardımcı olmaktadır. Lomi lomi masajının tarihçesi çok eski yıllara dayanmaktadır. Ayrıca Huna olarak bilinen felsefenin de bir parçası olarak bilinir. Huna’nın temeli sevgi ve harmoniyi aramaktır. Uzun, sürekli, akıcı ve yumuşak teknik dokunuşlarla, hücrelere işlenmiş olan eski inanışları ve kişiyi sınırlayan davranışları ortadan kaldırarak bedenin rahatlamasını amaçlar.


İnsanlar, çoğunlukla anıların, inançların beynimizde bulunduğunu düşünürler. Ancak aslında tüm hücrelerde depolanmaktadır. Hawaiililer bir düşünce veya inanışın da, kas gerginliği kadar enerji akışını engellediği düşüncesiyle, enerji akışını dönem dönem incelerler. Lomi lomi masajı, enerji akışını yeniden yönlendirirken engelleri de ortadan kaldırır. Hawaii’den bütün dünyaya yayılan Lomi Lomi masajı eski çağlarda devlet adamlarının savaş kararları almadan öncesinde yaptırdıkları bir masajdır. Kahuna şifacıları tarafından yapılan Lomi Lomi masajının en temel, en önemli özelliği masaj sırasında gevşeme ile karar alma mekanizmalarını harekete geçiriyor olmasıdır. Masajın etkileri diğer masajlar gibi uygulandıktan hemen sonrasında değil, iki üç gün içinde takip edilip hissediliyor. Bu sebeple tatil köylerinde Lomi Lomi masajı yaptıranlar, tatil sonrası iş stresini yenmek ve etkili, doğru kararlar alabilmek için tatillerinin son günlerinde lomi lomi masajını yaptırmayı tercih ederler. Bu masaj türünü, kadınlara ziyade çoğunlukla erkekler tercih ediyor.


Lomi Lomi Masajının Faydaları


  • Vücutta oluşan gerilimi serbest bırakır.

  • Kan ve lenf akışına destek olur.

  • Vücuttaki atıkları ortadan kaldırmaya ve toksinleri uyarmaya etkilidir.

  • Vücudu daha dinç ve gençleşmiş hissettirir.

  • Barış, uyum ve refah gibi duyguları aşılar.

Comments


bottom of page