top of page

Masaj Anksiyeteye İyi Gelir Mi?


Masaj-Anksiyeteye-İyi-Gelir-Mi-?

Her bireyin anksiyetesini azaltma, anksiyeteyle mücadele konusunda kendi kendine yapacağı birçok şey vardır. Bu yazımızda anksiyete ile psikiyatrist ve psikoterapist desteği olmadan baş etmede kendi kendine yardım yöntemlerinden bahsettik. Anksiyeteyle başa çıkamadığınız takdirde ve daha ağır durumlarda ise dışarıdan yardım almaktan, bir uzman desteğinden de kaçınmayınız. Psikiyatri ve psikoterapi desteği olmadan anksiyeteyle mücadelede öncelikle şunları uygulayabilirsiniz:

Sorunlara Kendinizi Hazırlayın


Stres getiren olaylar anksiyete bozukluklarına zemin hazırlamış olurlar. Çocuğunuzun üniversite sınavlarına hazırlanıyor olması, üniversiteyi kazanan çocuğunuzun artık evden ayrılacak olması, kariyeriniz ile ilgili olan planlar, evlilik hazırlık süreci, doğumu yaklaşan yeni bir bebeğiniz gibi pek çok olay stres yaratmaya adaydır. Bu durumları açıklık ve içtenlik ile kabul edin ve gelişmeler için hazırlık yapın.


Duygularınızı tanıyın ve onlar üstünde konuşmaktan çekinmeyin. Çevrenizin yardımını mutlaka alın. Kendinize durum ile baş edemeyeceğiniz mesajını hiçbir zaman vermeyin. Yapılması gerekenleri okuyarak, araştırarak, danışarak vs. Öğrenin. Planlamanızı yapın ve elinizden gelenin de maksimumunu ortaya koyun. Her şeyi belki tek başınıza yapamayabilirsiniz ancak en stressiz hale getirmek adına sağduyulu önlemleri alabilirsiniz. Daha önce benzer problemleri yaşamış bireylerin tecrübelerinden faydalanmak ve yaşadığınız sorunların size özgü olmadığını görmek de rahatlatıcı olacaktır.

Sağlığınıza Dikkat Edin


Hastalıklara, rahatsızlıklara değil, sağlıklı kalmaya odaklanın. Sinema veya tiyatroya gitmek, müzik dinlemek, masaj yaptırmak, alışverişe çıkmak gibi sevdiğiniz faaliyetlerden uzak durmayın. Yeni hobiler edinmek size iyi gelecektir. Korkularınız sebebiyle faaliyetlerinizi kısıtlamayın. Böylece korkularınızı da beslemiş olursunuz. Egzersiz ve spor yapmak ruh halini düzelir ve psikolojik zindelik için de birebirdir. Düzenli uyku, sağlıklı olarak beslenme, anksiyeteyle başa çıkmanızda en büyük rol oynayan desteklerdendir.Alkol tüketiminden uzak durun. Alkol anksiyete problemlerinde yatıştırıcı etki gösteriyor olsa da depresyona olan eğilimi arttırır. Birkaç yudum alkol ile başlayan iyilik hali alkolizm ve bağlantılı problemler ile sonlanabilir. Bu bağlamda alkolle anksiyete yönetimi hiçbir zaman kesinlikle önerilmemektedir. Sorunları halının altına süpürüp bu şekilde kapatmaya yarayan alkol kullanımı sonrası bir de alkol sorunu ile uğraşırken, anksiyetenizin de yerinde durduğunu farkedebilirsiniz.

Gece Uykunuzu İyi Alın


Anksiyetede uyku sorunları oldukça sıktır. Uyku ile anksiyete bir kısır döngü de yaratabilir. Anksiyete uykusuzluk yapabilirken, yetersiz uyku da anksiyetenin artmasını sağlayacaktır. Uyku sorunlarınızı hafifletmek adına;

  • Sabah geç saatlere kadar uyuma alışkanlığını terk edin.

  • Her gece aynı saatte uyumaya çalışın.

  • Yatmadan önce düşüncelerinizi dağıtmak adına kitap, gazete vs okuyun.

  • Yatağınızın rahat, uyuduğunuz ortamın fazla sıcak veya soğuk olmamasına dikkat edin.

  • Gün içerisinde egzersiz yapın, ancak uykudan önce ağır egzersizlerden de kaçının.

  • Aç karnına veya ağır bir yemek sonrası hemen yatağa girmeyin.

  • Akşam saatlerinde çay, kola, kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun.

  • Alkol almayın. Alkol zamansız uyumanıza, olmadık zamanda da uyanmanıza yol açabilir. Uyku kalitenizi bozar.

  • Yatmadan önce bir bardak sıcak süt de teskin edici olabilir.

  • Sigara da nikotinin uyarıcı etkisi sebebiyle uykunuzu kaçırabilir. Yatmadan önce sigara içmeyin.

Yoga, Meditasyon, Masaj Benzeri Terapilerle Gevşemeyi Öğrenin


Nefes egzersizleriyle fiziksel ve zihinsel kontrolü sağlamaya yarayan yoga, bu etkisi ile anksiyete problemlerine iyi gelebilir. Yoga kaygılarınız dışındaki şeyler üstüne konsantre olmanızı da kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra biyofeedback veya otojenik eğitim yöntemleri ile, kasetlerle ya da terapist eşliğinde gevşeme egzersizlerini de öğrenebilirsiniz.


Masaj da stres ve anksiyete düzeylerini düşürmede oldukça büyük rol oynar. Kendi kendinize basit aletler ile uygulayabileceğiniz masajdan, aromaterapi, refleksoloji, shiatsu masaj uygulaması gibi birçok profesyonel masaj çeşidi anksiyeteyle mücadele konusunda etkili olabilmektedir. Akupunktur da depresyon ve anksiyete benzeri psikolojik problemlerde denenmiştir. Bütün bu yöntemler anksiyeteyle başa çıkmada size faydalı olabilir. Bunlardan önce anksiyetenizin altında yatan, fiziksel bir sebep olup olmadığını öğrenmek adına doktor muayenesini kesinlikle ihmal etmemelisiniz.


Yorumlar


bottom of page